Rodzina nowych CPU adresowana jest do wymagających użytkowników biznesowych. Ich zaletą mają być m.in. technologie zabezpieczające.
Intel przekonuje, że środowisko biznesowe w dobie komunikacji internetowej, na którą składa się transmisja wideo, telefonia internetowa, a także obsługa sieci społecznościowych, wymaga nowych mocy obliczeniowych. Ważną kwestią pozostaje technologia vPro w zakresie wirtualizacji urządzeń klienckich, konsumeryzacji i bogatych aplikacji „chmurowych” – cloud computing.
Platforma vPro
Platforma oparta na procesorach z rodziny 2010 Intel Core vPro obejmuje nowy chipset Intel Q57 Express i nowe gigabitowe połączenie sieciowe Intel 82577LM do notebooków oraz połączenie sieciowe Intel 82578DM do komputerów stacjonarnych.
Producenci z całego świata, w tym Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo i Toshiba, zaczynają wprowadzać do sprzedaży modele komputerów biznesowych opartych na procesorach 2010 Intel Core vPro. Ponadto twórcy oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), tacy jak Bomgar, Kaseya, LANDesk, Level Platforms, LogMeIn, Microsoft, RealVNC, Spiceworks, Symantec i WinZip, będą wspierać nowe funkcje procesorów w swoich nadchodzących produktach.
32-nanometrowa technologia
Procesory są oparte na intelowskiej mikroarchitekturze „Nehalem” i wytwarzanej w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Intel zintegrował w nich grafikę wysokiej rozdzielczości z procesorem i wykorzystał drugą generację tranzystorów z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k), które zwiększają szybkość obliczeń i przedłużają czas pracy na zasilaniu bateryjnym.
Procesory 2010 Intel Core i7 i Core i5 są wyposażone w technologie Intel Turbo Boost i Intel Hyper-Threading, dzięki którym adaptują się do wymagań użytkownika i oferują „inteligentniejsze” przetwarzanie danych. Technologia Intel Turbo Boost automatycznie dostosowuje szybkość procesora do aktualnego obciążenia — komputer działa szybciej, kiedy wykonuje wiele zadań jednocześnie albo wyświetla plik wideo, a wolniej i bardziej energooszczędnie, kiedy użytkownik robi sobie przerwę na kawę i pozostawia tylko aplikacje działające w tle.
Technologia Intel Hyper-Threading, łącząc rdzenie wykonawcze procesora wieloma „wątkami” przyspieszającymi równoległe przetwarzanie instrukcji, przyczyniła się do uzyskania wiodącej w branży szybkości i energooszczędności procesorów.
W standardowych testach procesor 2010 Intel Core i5 vPro wykonuje biznesowe aplikacje biurowe nawet o 80 procent szybciej1, wiele aplikacji jednocześnie — nawet dwukrotnie szybciej1, a operacje chroniące poufne dane — do 3,5 razy szybciej1 niż typowy trzyletni notebook.
Zabezpieczenia technologii vPro
Technologia Intel Anti-Theft, dostępna wraz z technologią Intel vPro, odstrasza złodziei, blokując dostęp do komputera, jeśli centralny serwer albo wbudowany moduł wykryje, że urządzenie zostało zgubione lub skradzione. Nowa wersja technologii Intel Anti-Theft (Intel AT 2.0) pozwala rozwiązaniom szyfrującym wyłączyć dostęp do kluczy kryptograficznych na poziomie sprzętu, aby całkowicie zablokować dostęp do danych, a jednocześnie upraszcza reaktywację komputera, gdy ten wróci do właściciela.
Ponadto na ekranie poprzedzającym rozruch systemu operacyjnego w zablokowanym komputerze można wyświetlać niestandardowy komunikat dla każdego, kto próbuje uzyskać do niego dostęp. Wielu producentów komputerów, w tym Fujitsu, HP, Lenovo i Panasonic, oraz firm oferujących rozwiązania zabezpieczające, jak Absolute Software, PGP, Phoenix i WinMagic, planuje wykorzystać technologię Intel AT v2.0.
Prostsze zarządzanie
Nowa funkcja Intel Keyboard-Video-Mouse Remote Control (KVM Remote Control) dostępna wraz z dwurdzeniowymi procesorami Intel Core i5 i Core i7 vPro, działająca w połączeniu ze zintegrowaną grafiką Intela sprawia, że administratorzy IT nie muszą już pytać użytkowników: „Co widzisz na ekranie?”. Teraz mogą obejrzeć ekran użytkownika i przejąć pełną kontrolę nad jego komputerem, nawet jeśli system operacyjny nie uruchamia się. Poprzednio funkcje KVM wymagały stosowania urządzeń, które kosztowały 200 dolarów lub więcej na każdy zdalnie sterowany komputer.
Ponieważ szyfrowanie danych coraz bardziej rozpowszechnia się w biznesowych komputerach PC, Intel dodał funkcje, które zapobiegają spadkom produktywności. Po pierwsze, Intel wbudował w sprzęt nowe instrukcje do obsługi algorytmu Advanced Encryption Standard, które przyspieszają szyfrowanie i deszyfrowanie danych.
Po drugie, nowa funkcja Intel Remote Encryption Management umożliwia odległemu personelowi IT zarządzanie komputerami z zaszyfrowanymi dyskami twardymi poprzez bezpieczne odblokowywanie tych dysków, co zapewnia dostęp do wszystkich funkcji technologii Intel vPro.
Inna nowa funkcja, PC Alarm Clock, może wybudzić komputer o wstępnie ustalonej godzinie, aby samodzielnie przeprowadził konserwację, operacje związane z bezpieczeństwem danych itd.
Źródło: Intel
Komentarze
3z tego się uśmiałem, zwłaszcza w kontekście najtańszych dedykowanych układów obecnie dostępnych ta integra wypada słabiutko a oszczędności rzędu 1-5W można pominąć