MSI zapowiedziało, że rozpocznie sprzedaż swoich konstrukcji dla procesorów AMD Bulldozer w kwietniu bieżącego roku, natomiast ASRock oficjalnie zaprezentował gotowe płyty dla tych układów.
Niewątpliwie nadchodzące procesory AMD Bulldozer są jednymi z bardziej wyczekiwanych produktów w tym roku. MSI po zaprezentowaniu na targach CES modelu Big Bang Conqueror, podczas targów CeBIT zapowiedziało, że uruchomi sprzedaż płyt już w kwietniu bieżącego roku. Czyżby w tym samym okresie czasu czeka nas premiera procesorów AMD? Odnośnie konstrukcji MSI niestety nie wiadomo zbyt wiele, ale ich znakiem rozpoznawczym ma być czarna podstawka AM3b (znana jako AM3+).
Zdecydowanie bardziej postarała się firma ASRock, o której w kontekście obsługi Bulldozerów ostatnio dużo pisaliśmy. Po postawieniu pod znakiem zapytania obsługi procesorów pod AM3+ przez konstrukcje tego producenta, wszystko się wyjaśniło pozytywnie.
Najwidoczniej AMD wymusiło na producencie ukrycie części informacji o jeszcze nie wydanych produktach. ASRock na targach CeBIT zademonstrował czwartą płytę główną z podstawką AM3+ - model 890GX Extreme4 R2.0. Przypomnijmy, że pewne są już trzy inne konstrukcje - 890FX Deluxe5, 880GM Pro3 R2.0 oraz 890GM Pro R2.0.
Wracając jednak do nowego modelu ASRocka - podobnie jak we wcześniejszych płytach jest to odświeżona wersja modelu z podstawką AM3 - w tym przypadku 890GX Extreme4 opartej o mostki 890GX i SB850.
Tradycją już u ASRocka stało się umieszczanie na płytach z czarną podstawką AM3+, koszyka podzielonego na dwie części, który teoretycznie poprawia cyrkulację powietrza. Poniżej niego umieszczono cztery banki pamięci DDR3, które obsługują moduły o taktowaniu do 1866 MHz i pojemności prawdopodobnie 4 GB (łącznie 16 GB) w trybie dwukanałowym.
Karty rozszerzeń można umieszczać w trzech portach PCI-Express x16, jednym PCI-Express x1 i trzech zwykłych PCI. W dolnym lewym rogu znalazło się pięć gniazd SATA III. Obsługiwane są one przez mostek południowy AMD SB850, który został przykryty innym niż w przypadku modelu 890GX Extreme4 radiatorem. Tuż obok niego znalazły się przyciski łatwego dostępu do uruchamiania i restartowania komputera oraz wyświetlacz diagnostyczny.
Na koniec kilka informacji o zawartości tylnego panelu:
- cztery porty USB 2.0,
- jeden port PS/2,
- wyjścia zintegrowanej w chipsecie karty graficznej - D-SUB, DVI i HDMi,
- przycisk do restartowania ustawień BIOSu,
- port FireWire,
- port eSATA,
- dwa porty USB 3.0,
- złącze RJ45 gigabitowej karty sieciowej,
- wejścia i wyjścia zintegrowanej karty sieciowej razem z optycznym S/PDIF.
Źródło: 4gamer.net
Komentarze
8