ChatGPT zapoczątkował modę na inteligentne chatboty. Następny przystanek? Agenci AI. Oto ChatGPT Operator.
Nie jest tajemnicą, że agenci AI mają być jednym z najważniejszych trendów w konsumenckiej sztucznej inteligencji w 2025 roku. Rozwój własnych narzędzi tego typu wcześniej zapowiedziały już firmy Google czy Anthropic, a teraz do wagonika wskakuje OpenAI.
ChatGPT Operator zastąpi cię przy komputerze
ChatGPT Operator to agent AI, który jest w stanie przejąć kontrolę nad stroną internetową. Idea jest taka, by użytkownik mógł wydać sztucznej inteligencji polecenie, które następnie zostanie wykonane automatyczne.
Przykład użycia? Zakup biletów lotniczych. Gdy użytkownik poprosi ChatGPT o rezerwację lotu, Operator za pomocą działającej w chmurze przeglądarki uda się na stronę internetową przewoźnika i "przeklika się" przez niezbędne formularze.
Jako że na ten moment Operator znajduje się w fazie testowej, OpenAI celowo ograniczyło jego funkcjonalność. Użytkownik będzie musiał przejąć kontrolę nad przeglądarką, gdy trzeba będzie wpisać hasło, wprowadzić kod CAPTCHA lub dokonać transakcji. Niewykluczone jednak, że w przyszłości i takie operacje zostaną zautomatyzowane.
Operator działa w oparciu o model GPT-4o, który odpowiada za interpretowanie wykonywanych przez bota zrzutów ekranu. OpenAI chwali się, że od innych agentów AI odróżnia go wykorzystanie podstawowych technik nawigacyjnych, czyli klikania, przewijania i wpisywania. Wszystkie operacje wykonywane są zatem w sposób zrozumiały dla czytelnika, a nie za pomocą kodu działającego w tle.
ChatGPT Operator na razie ma bardzo ograniczoną dostępność
Wydanie poglądowe zostało objęte poważnymi ograniczeniami. Na ten moment ChatGPT Operator dostępny jest:
- wyłącznie w USA;
- tylko w płatnym planie ChatGPT Pro, który kosztuje aż 200 dol. miesięcznie.
Twórcy obiecują jednak, że z czasem dostępność Operatora zostanie rozszerzona o "innych płacących użytkowników", więc najpewniej trafi do innych krajów oraz tańszego planu ChatGPT Plus.
Komentarze
1Nie, nie różni się - to już było w wielu odsłonach.
Tym, co faktycznie wyróżnia Operator, jest fakt, że pracuje na maszynie wirtualnej. Czyli:
- Nie zajmuje komputera użytkownikowi, który w tym czasie może faktycznie wykonywać równolegle inne rzeczy
- Można uruchomić wiele takich agentów jednocześnie.
A to już przekłada się na realny wzrost produktywności.