Działania trwały niemal dekadę i były tylko częścią znacznie szerszego tajnego programu rządowego USA.
foto: Reuters/Maxim Shemetov
Eksperci z CIA przez niemal dziesięć lat próbowali złamać zabezpieczenia chroniące telefony i tablety Apple. Tak wynika z informacji opublikowanych przez serwis The Intercept, który powołuje się w swoim artykule na dokumenty uzyskane przez Edwarda Snowdena.
Według opublikowanych tam informacji, naukowcy z amerykańskiego rządu stworzyli w tym celu własną wersję XCode – narzędzia programistycznego Apple. Celem tego działania było umieszczanie tzw. backdoorów w aplikacjach dystrybuowanych za pośrednictwem platformy App Store.
Z dokumentów NSA wynika, że projekt rozpoczął się w 2006 roku, a więc rok przed premierą pierwszego iPhone’a. Dane źródłowe kończą się na 2013 roku, kiedy to naukowcy próbowali złamać kody szyfrujące, zabezpieczające dane użytkowników.
The Intercept podkreślił, że działania te były częścią tajnego programu rządowego USA, w którym udział brali też brytyjscy specjaliści, a którego celem było „łamanie zabezpieczeń w produktach komunikacyjnych, zarówno zagranicznych, jak i krajowych”, w tym ponoć także telefonów z systemem Google Android.
We wrześniu ubiegłego roku, odpowiadając na opublikowane przez Edwarda Snowdena raporty, firma Apple poważnie wzmocniła zabezpieczenia w swoich produktach, wprowadzając bardziej zaawansowane narzędzia szyfrujące. Podobne ruchy zapowiedział jej największy konkurent – Google.
Apple odmówiło komentarza w opisywanej sprawie. Dlatego też musimy zadowolić się słowami dyrektora generalnego firmy, Tima Cooka, z ubiegłego roku:
„Chcę, by było całkowicie jasne, że nigdy nie współpracowaliśmy z żadną agencją rządową z jakiegokolwiek kraju, w celu tworzenia backdoorów w którymkolwiek z naszych produktów lub którejkolwiek z naszych usług. Nigdy nie dawaliśmy też dostępu do naszych serwerów. I to nigdy się nie zmieni”.
Opublikowane na łamach serwisu The Intercept informacje nie określają, czy metody te były w ogóle skuteczne i czy CIA udało się cokolwiek w ten sposób zdobyć. Niepokojący może być jednak sam fakt, że były one wykorzystywane.
Krótkiego komentarza serwisowi The Intercept udzielił Steven Bellovin, profesor informatyki na Uniwersytecie Columbia i były szef ds. technologicznych w FTC (Federalna Komisja Handlu, której zadaniem jest ochrona konsumentów):
„Szpiedzy będą szpiegować. Nigdy nie jestem zaskoczony tym, co agencje wywiadowcze robią, aby uzyskać informacje. Udają się tam, gdzie są informacje, a gdy te się przemieszają, oni dostosowują taktykę. Ich postawa jest niemoralna: co działa, jest w porządku”.
Źródło: Reuters, The Intercept, The Verge
Komentarze
8Jak ktoś w to wierzy to ja nazywam go publicznie głupcem...
www.make.my/aukcje
Mega okazje, licytacje za grosze.
Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł :D