Firma Cisco opublikowała wyniki badania Visual Networking Index 2015-2020. Jak zmieni się ruch sieciowy w ciągu pięciu lat?
Globalny ruch IP wzrośnie trzykrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat – to podstawowy wniosek z opublikowanych przez Cisco wyników badania prognostycznego VNI – Visual Networking Index. W tym czasie dostęp do Internetu uzyskać ma miliard kolejnych osób, co oznacza, że w 2020 roku na świecie będą ponad 4 miliardy użytkowników sieci.
W duży wzrost ruchu w sieci duży wkład będą miały dane mobilne – co roku mają one generować o 42 proc. więcej ruchu, by w 2020 roku odpowiadać za więcej niż jedną piątą całego ruchu IP. Zdecydowanie największy udział w ruchu w Internecie będą miały platformy wideo. W 2020 roku będą one generować 70 proc. ruchu, z czego 75 proc. materiały Full HD, a 9 proc. – Ultra HD.
W 2020 roku światowe sieci IP mają obsługiwać 26,3 miliarda urządzeń (obecnie 16,3 mld). W Polsce będzie to 212,7 miliona (obecnie 125,5 mln), co oznacza, że każdy z nas będzie posiadał średnio 5,5 urządzenia podłączonego do sieci. Komputery osobiste będą generować tylko 34 proc. ruchu – wyprzedzą je smartfony (39 proc.). Wciąż jednak będą wygrywać z tabletami (17 proc.), telewizorami (8 proc.) i modułami M2M (2 proc.).
Nie tylko ilościowo zwiększy się nasz dostęp do Internetu, ale też jakościowo. Średnia szybkość łączy internetowych wzrosnąć ma do 2020 roku do 42,3 Mb/s (obecnie 20,4 Mb/s), a w przypadku łączy mobilny – do 12 Mb/s (obecnie ok. 2,5 Mb/s). Warto w tym miejscu dodać, że w latach 2014-2015 średnia prędkość łącza w Polsce wzrosła o 9 proc.
„Wraz z rozwojem cyfryzacji i podłączaniem do sieci coraz większej liczby ludzi i przedmiotów, dane stają się najbardziej strategicznym zasobem firm, miast i państw. Umiejętność bezpiecznego wykorzystania danych do świadczenia nowych usług będzie determinować sukces. Wnioski z tegorocznego badania Cisco VNI wskazują na kilka wyraźnych trendów, jak wzrost znaczenia Internetu Rzeczy i połączeń M2M” – komentuje Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny Cisco Polska.
„Kluczowa pozostaje także mobilność – tempo wzrostu ruchu danych w sieciach mobilnych będzie w naszym kraju dwukrotnie większe niż w stacjonarnych sieciach IP. Rozwijać będą się także zaawansowane usługi wideo i aplikacje M2M, napędzając zapotrzebowanie na większą przepustowość, szybkość i skalowalność sieci. Dlatego dla Cisco i naszych klientów – dostawców usług sieciowych – kluczowe są innowacje, które pozwolą dostarczyć skalowalne i bezpieczne usługi najwyższej jakości za pośrednictwem wszystkich typów infrastruktury sieciowej” – dodaje.
Źródło: Cisco
Komentarze
3