CD Projekt postanowił opowiedzieć nam o swoich planach na najbliższe cztery lata. Będzie kilka nowych gier w tym dwa wielkie i walka z platformą Steam.
Parafrazując jeden z ostatnich artykułów brytyjskiego Financial Times na temat kryzysu - "Europejska gospodarka jest u kresu sił, ale CD Projektowi ktoś zapomniał o tym powiedzieć". Bardzo optymistyczne spotkanie miało dziś miejsce na ulicy Jagiellońskiej w Warszawie, były wzrosty, były zyski, snuto ambitne plany.
Kiedy firma zapraszała gości na Dzień Inwestora 2011 nie spodziewałem się, że spotkanie to będzie aż tak ciekawe. Nudnych statystyk było niewiele, tymczasem informacji użytecznych nawet dla przeciętnego gracza było więcej niż na popularnych konferencjach CDP - wiosennej i jesiennej.
Firma wybrała niezwykle dogodny moment na zorganizowanie imprezy, słupki i wyniki finansowe wyglądają imponująco, w związku z czym w swoich niezwykle ambitnych planach warszawska ekipa wyglądała wiarygodnie. A jedną z konkluzji "planu czteroletniego CDP" jest dołączenie do grona światowych gigantów interaktywnej rozrywki.
Najważniejszym, z perspektywy graczy, punktem programu Dnia Inwestora 2011 były odpowiedzi na kilka nurtujących pytań związanych z przyszłością firmy. Oto one.
Czy Wiedźmin 2 był sukcesem?
Zdecydowanym. Do końca września sprzedano ponad milion egzemplarzy z czego około 200 000 drogą elektroniczną. To rezultat tym lepszy, że CD Projekt zakładał taki wynik dopiero na koniec 2011 roku. Twórcy liczą więc, że wzmożona aktywność w okresie przedświątecznym pomoże wyśrubować ten wynik, choć w trakcie konferencji doceniono klasę głównego konkurenta - gry Skyrim - o którym mówili "równie dobry co Wiedźmin".
Jakie będą dalsze losy Wiedźmina 2 na konsolach?
Wiedźmin 2 na pewno pojawi się na Xbox 360, zaś data wskazująca na marzec 2012 roku wydaje się być ostateczna - ręczył za nią sam prezes firmy, Adam Kiciński. Na chwilę obecną nie usłyszeliśmy jednak ani słowa na temat ewentualnej wersji dla Playstation 3.
Jak prezentuje się Wiedźmin 2 na konsolach?
Przez chwilę miałem okazję podziwiać go w akcji. Różnica względem wersji pecetowej jest niestety zauważalna, ale efekt dalej może się podobać. Graficznie jakością i stylistyką gra przypomina obecnie konsolową Dragon Age, choć bez wątpienia pełno w niej dużo bogatszych w detale i bardziej zróżnicowanych lokacji.
Czym zajmie się CD Projekt RED po Wiedźminie 2 na Xbox 360?
Ręce studia są pełne roboty. Do 2015 roku CD Projekt chce wypuścić na rynek jeszcze kilka gier własnego autorstwa. Dwie z nich określił mianem AAA+ (co jest swoistym wskazaniem oczekiwanej jakości - obu Wiedźminom przyznano status AAA), jedną AA oraz dwie A. W przypadku tych priorytetowych produkcji firma oczekuje ocen na poziomie powyżej 90%. Gry o charakterze z najmniejszym zaangażowaniem produkcyjnym (możliwe jest tu użycie określenia "budżetowe", choć nie do końca wiadomo czy nie chodzi o gry niezależne, przeglądarkowe czy nawet mobilne - a ten aspekt rynku CDP zdaje się równie wyraźnie dostrzegać) również mają postawiony przed sobą bardzo ambitny cel w postaci not rzędu >80%.
Kiedy pojawią się nowe gry?
Na rok 2012 CD Projekt ma zaplanowane trzy premiery. Jedną z nich jest wspomniany Wiedźmin na Xboksa, natomiast dwie pozostałe to właśnie gry klasy "A". Co ciekawe - pierwsza z nich pojawi się jeszcze przed konsolowymi przygodami Geralta!
Co z Wiedźminem 3?
Choć CD Projekt stanowczo odmówił zajęcia stanowiska w tej sprawie, porozumiewawczo mrugał do prasy - oczywistym wydaje się fakt, iż jedną z gier AAA+ będzie właśnie trzecia część Wiedźmina. Co ciekawe, ze specjalnego wykresu można było wywnioskować mniej więcej moment premiery gry. Będzie to albo - listopad-grudzień 2014 (co by się zgadzało z doniesieniami wprost z giełdy) albo wrzesień 2015.
Na jakie platformy pojawi się Wiedźmin 3?
CD Projekt stanowczo zapowiedział, że od tej pory wszystkie swoje gry tworzyć będzie równolegle na wszystkie dostępne platformy - PC i konsole.
Czym zatem jest druga gra AAA+?
Zagadką, wiemy o niej jedynie tyle, że została utrzymana w zupełnie odmiennej stylistyce, zarówno jeśli chodzi o klimat jak i gatunek. Twórcy przebąkiwali także, że będzie adresowana raczej do starszych graczy. Zapewne chodzi więc o przemoc, a nie erotykę (ewentualnie jedno i drugie), tym samym zapewne CD Projekt RED pracuje nad jakąś strzelanką. Być może przy wsparciu wchłoniętego jakiś czas temu Metropolis. Premiera - albo listopad-grudzień 2014 albo wrzesień 2015.
Dwie gry w jednym czasie?
Otóż to. Od tej pory studio CDP RED jest zaawansowane do tego stopnia, że jest w stanie tworzyć dwie zawodowe gry w tym samym czasie. Ekipa się podzieli i będzie wzajemnie uzupełniać w swoich produktach. Szefostwo przyznało, że przyświecał im model biznesowy firm takich jak Bethesda oraz BioWare, które zawsze starają się tworzyć kilka gier równolegle.
A co z silnikiem RED Engine?
CD Projekt jest z niego dumny i oczywiście będzie korzystał z tej technologii także przy tworzeniu innych swoich gier. Na chwilę obecną firma nie planuje licencjonować silnika innym firmom, aczkolwiek takie oczywiście już ze stosownymi propozycjami się zgłaszały. Nie wyklucza natomiast takiego rozwiązania w przyszłości.
Czy CD Projekt będzie tworzył gry na Playstation 3?
Odpowiedź firmy była bardzo dyplomatyczna - CD Projekt posiada technologię pozwalającą tworzyć gry na PC, Xbox 360 oraz Playstation 3. Ani słowa więcej na ten temat - tylko wymowne spojrzenia.
To garstka najważniejszych rzeczy, które każdy gracz powinien przyswoić po Dniu Inwestora 2011. Poniżej zachęcamy jednak również do lektury interesujących wieści na temat finansowej kondycji spółki oraz przyszłości marki GOG.com.
Jak się bowiem okazuje finansowa kondycja CDP jest bardzo dobra - od początku roku firma osiągnęła przychód rzędu 100 mln złotych, z którego wyniknęło 25 milionów zysku. Wśród filarów zarobków firmy znajduje się tworzenie gier, ich dystrybucja cyfrowa, ale przede wszystkich - dystrybucja gier i filmów. Wbrew pozorom CD Projekt wciąż jest bardzo mocnym graczem na rynku wydawania gier w Polsce, czego najlepszym podsumowaniem jest odzyskanie Blizzarda, a tym samym możliwość dostarczenia Polakom Diablo III.
Pozycja firmy umacnia się również na płaszczyźnie filmowej, wydawca chce promować między innymi ambitne kino niezależne, ale nie tylko, czego najlepszym wyrazem są nabyte niedawno prawa do dystrybucji filmów marki Polsat.
Prawdopodobnie sporą część swojej uwagi firma skoncentruje również na marce GOG.com, która bliższa jest jednak sercom zachodnich niż polskich graczy - 95% klientów pochodzi z zagranicy. Pewne jest już bowiem, że GOG (które niedawno pozyskało prawa do serii EA Classics) będzie dystrybuować nie tylko stare gry, ale i nowości - swoistym pionierem w tej kwestii był Wiedźmin 2 (35 000 sprzedanych egzemplarzy - dla porównania na Steamie sprzedano ich niemal 200 000 i zaledwie 10 000 w innych kanałach dystrybucji elektronicznej).
CD Projekt dość mocno wierzy, że pudełka zostaną wyparte przez cyfrowe wersje gier, oprogramowania, a nawet filmów już do 2015 roku. Dlatego ambicją GOG jest zostanie drugim największym dystrybutorem gier drogą elektroniczną na świecie (zaraz po Steam). Spółka wierzy, że ten cel uda jej się osiągnąć stosunkowo szybko, między innymi dzięki otwarciu swojej działalności na nowości.
Spotkanie w siedzibie CDP było owocne ze względu na szczegóły dotyczące marek Wiedźmin i GOG, ale napawa również optymizmem. Do 2015 roku firma planuje sprzedać łącznie 10 milionów wszystkich swoich gier. Jeszcze kilka lat temu o takim growym biznesie nad Wisłą nikt nie śmiał nawet marzyć.
Źródło: inf. własna, CD Projekt
Komentarze
29Nie zmienia to jednak faktu, że to gra Bethesdy zdobędzie w tym roku wszelkie możliwe laury - nie ze względu na jakość, tylko markę, która za nią stoi.
Co do grafiki w Skyrimie, to pejzaże są zjawiskowe, to prawda, postaci całkiem ładne, ale gdy przyjrzysz się z bliska obiektom, to tekstury są bardzo kiepskie, a do tego stale się powtarzają. Wejdź na wysoką wieżę w Skyrimie i rozejrzyj się po polach wokół, a zobaczysz jak pięknie ułożono tekstury :) No i te plastikowe skały ;)
Tak na marginesie: moim zdaniem Wiedźmin, szczególnie pierwszy, odegrał większy wpływ na nowoczesne RPGi niż wielu sądzi - obawiam się, że gdyby nie gra Redów, w Skyrimie znów cesarz namaszczałby świeżo poznanego bandziora na zbawcę Cesarstwa, a w Dragon Age ludzie, krasnoludy i elfy bez żadnych animozji staliby mężnie przeciw pladze itd. Wiedźmin wprowadził ponownie w obieg trudniejsze tematy - dylematy moralne, rasizm itd. Od przejścia pierwszego Wieśka wymagam więcej od gier :)
No, ale najważniejsze jest to, że tak jak powiedziałeś - obie gry są bardzo dobre. Oby więcej takich!
Sprzedaż słabiutka porównując do tego co zarobił SKYRIM w 2 dni :).
Polecam motto z niewolnika nie ma pracownika.
Później zęby i uszy bolą jak się tego słucha.
Trudne Sprawy i Świat wg Kiepskich?
Ale i tak wole Wieśka ;d
Btw życzę firmie dużo dobrego :)