Co takiego AMD zaplanowała dla producentów notebooków i klientów na najbliższe kilka lat? W 2008 roku najpierw zaprezentowana zostanie platforma Puma (CPU+chipset), a następnie zobaczymy architekturę mobilnych procesorów Fusion.
Platforma Puma niesie ze sobą procesor Griffin, pierwszy od podstaw zaprojektowany z myślą o notebookach. Dwurdzeniowy układ wyprodukowany w technologii 65 nanometrów będzie korzystał z rdzeni zaczerpniętych z rodziny procesorów mobilnych Turion X2. Każdy z nich będzie połączony z pamięcią cache L2 o pojemności 1MB. W sumie procesor będzie miał do dyspozycji 2MB pamięci podręcznej.
Prace AMD nad procesorem miały głównie na celu poprawienie elementów mostka północnego. Pojawi się zatem
HyperTransport 3 wraz z możliwością zarządzania częstotliwością szyny, dzięki czemu będzie można dynamicznie obniżać lub zwiększać jej taktowanie w zależności od potrzeb.
Zintegrowany kontroler pamięci DDR-2 Griffina wyposażono w narzędzie do przechwytywania danych z pamięci, które mogą być w niedalekiej przyszłości potrzebne rdzeniom procesora. Będzie on przystosowany do pracy tylko z konfiguracjami pamięci przeznaczonymi dla notebooków, a nie całym szeregiem kości przeznaczonych również dla komputerów stacjonarnych i serwerów, tak jak ma to miejsce w przypadku obecnej linii Turion.
Składniki mostka północnego i dwa rdzenie CPU pracują z różnymi napięciami, co pozwala każdemu z nich oszczędzać energię, gdy tylko moc obliczeniowa któregoś z nich nie jest nam akurat potrzebna. Na przykład umożliwi to silnikowi grafiki zintegrowanej w chipsecie na niezależne i szybkie zmienianie częstotliwości, a także na osiąganie niższych częstotliwości niż Turiony (te mogą ją obniżyć do 800MHz). Griffin zgodnie z zapowiedziami będzie mógł zejść do 300MHz.
Kolejnym kluczowym komponentem platformy Puma jest chipset RS780M (na rynek trafi z nazwą M780). Jest on mobilną wersją desktopowego układu o kodowym oznaczeniu RS780 (w sklepach znanego jako 780G). Oba będą wyposażone w kompatybilne ze standardem DirectX 10.1 rdzenie graficzne i obsługę PCI Express 2. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie dedykowanego układu graficznego, którym może być na przykład nadchodząca kolejna generacja serii chipsetów M80. Ma ona pojawić się w odmianach M82, M86, M88 i być skierowana odpowiednio do tanich, mainstreamowych i bardzo wydajnych systemów.
Chipsety będą obsługiwać przełączanie „w locie” pomiędzy zintegrowanym procesorem graficznym, a dedykowanym, oczywiście jeżeli taki będzie zainstalowany w systemie. Przewiduje się, że użytkownicy będą w stanie akcelerować trójwymiarową grafikę za pomocą obu graficznych rdzeni, na podobieństwo CrossFire.
Chipset M780 będzie połączony z mostkiem południowym I/O AMD SB700, który wyposażono w 12 portów USB 2.0, dwa porty USB 1.1, sześć portów SATA oraz równoległe ATA i PCI. Znajdziemy w nim także możliwości zarządzania energią i obsługę dźwięku HD. Możliwe będzie korzystanie z modułów pamięci flash na szynie ATA.
W 2009 roku AMD zaprezentuje następcę mostka SB700, który prawdopodobnie zostanie nazwany SB800. Zadomowi się w spadkobiercy Pumy, czyli Shrike. Kluczowym elementem platformy Shrike będzie procesor
Swift, 45 nanometrowy mobilny procesor oparty na trzeciej generacji rdzeni procesorów stars AMD. Swift ma pojawić się w drugiej połowie roku.
Swift będzie pierwszym procesorem AMD ze zintegrowanym układem graficznym, czyli kolejnym składnikiem odszczepionym od mostka północnego i przeniesionym na kość procesora. Układ odpowiedzialny za obsługę pamięci będzie uaktualniony, dzięki czemu spokojnie poradzi sobie z pamięcią DDR3. Wszystkie powyższe zmiany będą wymagały nowej podstawki CPU.
Swift ma zapewnić łącza PCI Express i obwody kontrolne dla dedykowanych układów graficznych takich jak mobilne serie M90, które pojawią się w 2009 roku.
Na koniec pozostał Bobcat, czyli rdzeń AMD przeznaczony dla UMPC (Ultra Mobile PC) i mobilnych internetowych urządzeń. Kodowa nazwa Feline (koci) może wskazywać na powiązanie z Pumą, ale w związku z tym, że układ ten również został zaprojektowany od podstaw, kodowa nazwa prawdopodobnie świadczy bardziej o odziedziczeniu pewnych cech, a nie bezpośrednim związku.
Biorąc pod uwagę do czego przeznaczone są przenośne urządzenia oparte na procesorach Bobcat, można przypuszczać, że kości te będą wyposażone w mniejszą liczbę rdzeni i zostaną pozbawione rdzeni graficznych, czyli charakterystycznej cechy projektu Fusion.
Bobcat, jak zapewnia AMD, ma zużywać jedynie jeden wat energii. Takie przynajmniej jest założenie. Można podejrzewać zatem, że pierwsza generacja Bobcata może nie być w stanie sprostać takiemu wymaganiu, ale z biegiem czasu, kto wie.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!