Model HaaS, czyli Hardware-as-a-Service, pozwala firmom uzyskiwać dostęp do nowoczesnego sprzętu lub dużej mocy obliczeniowej, bez konieczności kupowania urządzeń, jak i ich instalowania, konserwowania i aktualizowania.
Nowoczesny sprzęt do firmy potrafi być bardzo drogi, a jego konserwacja i aktualizacja – czasochłonna. Dziś jednak firmy mogą wszystko to przerzucić na kogoś innego, a same płacić w formie abonamentu za samą możliwość korzystania z danych urządzeń. To właśnie HaaS – Hardware-as-a-Service.
Co to jest HaaS - Hardware-as-a-Service?
HaaS (skrót od Hardware-as-a-Service – sprzęt jako usługa) to model zaopatrzenia podobny do leasingu. Firma, która nie chce lub której nie stać na zakup komputerów, serwerów czy też urządzeń sieciowych, może zostać w nie wyposażona przez zewnętrznego dostawcę i płacić mu w modelu subskrypcyjnym. W efekcie uzyskuje dostęp do nowoczesnych rozwiązań bez konieczności ich faktycznego zakupu.
HaaS – przykłady działania
Może to działać tak, że w budynku firmy instalowany jest sprzęt, a poziom usług jest określany w umowie. Najczęściej usługobiorca może (opłacając abonament) korzystać z urządzeń, a reszta (czyli sama instalacja, ale też monitoring i konserwacja) spoczywa na usługodawcy. Ten ostatni może być również odpowiedzialny za trwałe niszczenie danych po zakończeniu „wypożyczenia”, tworzenie kopii zapasowych itp.
Nie chodzi zatem o samo wypożyczenie sprzętu, ale skorzystanie z (zawartej w nazwie) usługi, polegającej na dostarczeniu, instalacji i konfiguracji oraz utrzymaniu sprzętu z zewnątrz. W przedsiębiorstwie dzięki temu nie trzeba również obawiać się o awarie czy dezaktualizacje.
Hardware-as-a-Service znajduje również zastosowanie w systemach gridowych (przetwarzanie sieciowe / siatka komputerowa), w których wiele komputerów łączy się w jeden „wirtualny” o dużej mocy obliczeniowej. W modelu HaaS możliwe jest na przykład dokupienie mocy w przypadku takiej potrzeby lub zrezygnowanie z niej, gdy byłaby niewykorzystana (co oznacza oszczędności).
HaaS może więc pozwalać także na uzyskanie zdalnego dostępu do mocy obliczeniowej w chmurze. Można nawet spotkać się z takim rozróżnieniem:
- On-Premise HaaS (klient płaci za dostęp do fizycznego sprzętu),
- Cloud-based HaaS (klient płaci za dostęp do mocy obliczeniowej w chmurze).
HaaS – model opłacalny czy niekoniecznie?
Usługa HaaS może być opłacalna, przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw, które uzyskują dostęp do nowoczesnego sprzętu bez konieczności jednorazowego wydawania ogromnych sum na jego zakup. W dodatku system oferowany w modelu HaaS jest bardziej skalowalny.
Jeżeli jednak firmę stać na zakup drogiego, nowoczesnego sprzętu i zamierza ona korzystać z niego przez wiele lat, to model abonamentowy (w którym urządzenia nigdy nie należą tak naprawdę do klienta) może nie być najlepszą opcją, bo ostatecznie zapłaci się więcej.
Źródło: TechTarget, SolarWinds MSP, Money Inc, inf. własna. Foto: NeuPaddy/Pixabay (CC0)
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!