Zakup karty graficznej warto wcześniej dobrze przemyśleć. Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu.
Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze, bowiem to właśnie ona w głównej mierze decyduje o wydajności całego zestawu - zwłaszcza w najnowszych grach, które często wymagają naprawdę solidnej konfiguracji. Problem jednak w tym, że na rynku jest dostępna cała gama różnorakich kart graficznych, więc wybór odpowiadającego nam modelu nie jest taki prosty. Przygotowaliśmy zatem krótki poradnik, który ułatwi mniej doświadczonym czytelnikom wybór odpowiedniej konstrukcji.
Radeon czy GeForce
Niegdyś rynek kart graficznych był bardziej rozdrobniony, ale obecnie w segmencie konsumenckim w zasadzie dostępne są tylko dwie serie akceleratorów: AMD Radeon oraz Nvidia GeForce. W obydwóch przypadkach klienci mają do dyspozycji całą gamę modeli, począwszy od tanich kart do podstawowych zastosowań, a skończywszy na topowych konstrukcjach dla najbardziej wymagających klientów.
Modele Radeon podzielone są na kilka segmentów. W przypadku starszych generacji Radeon 200 i 300 segment wydajnościowy określał przedrostek – seria Radeon R5 skupiała budżetowe konstrukcje, Radeon R7 ekonomiczne propozycje dla graczy, a dla najbardziej wymagających przygotowano modele z serii Radeon R9. Nowa seria 400 wprowadziła prostszy podział – do mniej wymagających zastosowań przygotowano zwykłą serię Radeon (bez dopisku), natomiast modele Radeon RX to propozycje stricte zaprojektowane z myślą o komputerach do grania.
Podobnie wygląda to w przypadku kart Nvidii. Najbardziej podstawowe modele należą do serii GeForce (bez dopisku), natomiast segment dla graczy reprezentują konstrukcje z serii GeForce GTX. Niegdyś dostępne były też pośrednie modele z serii GeForce GT, ale w najnowszych generacjach producent już zrezygnował z tego sposobu oznaczenia. Oczywiście im wyższy numer w danej serii tym nowsza i wydajniejsza jest dana karta (np. GTX 1070 jest wydajniejszy od GTX 1050).
Produkcją kart zajmują się już konkretne firmy – zwykle obydwóch serii (np. ASUS, Gigabyte lub MSI), ale w niektórych przypadkach dana firma jest związana tylko z jednym producentem procesorów graficznych (np. EVGA i Zotac preferują modele GeForce, natomiast Sapphire i XFX tylko Radeony).
Pamięć wideo
Pamięć wideo również ma bardzo duży wpływ na wydajność karty graficznej, bo to właśnie ona odpowiada za sprawną komunikację z procesorem graficznym i przechowywanie tekstur (a te w obecnych czasach potrafią zajmować już nawet kilka GB). Warto jednak pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o pojemność, ale również typ i interfejs takiej pamięci.
Słabsze karty do obsługi multimediów wykorzystują pamięć DDR3 lub GDDR5 o magistrali 64-bit i taka konfiguracja bez problemu wystarcza. Poszukując konstrukcji do grania powinniśmy się skupić na modelach wyposażonych w pamięć GDDR5 lub GDDR5X o magistrali co najmniej 128-bit (a już najlepiej 192- lub 256-bit). Przy okazji warto dodać, że w topowych modelach Radeon z serii R9 Fury i R9 Nano zastosowano nowoczesną i bardzo szybką pamięć HBM 4096-bit (w przyszłości planowane jest też wydanie modeli z nowszymi modułami HBM2).
Ile pamięci powinna mieć karta graficzna? Do rozgrywki w rozdzielczości 1920 x 1080 px (Full HD) jak na razie wystarczą 3 GB, aczkolwiek dobrze już celować w co najmniej 4 GB. Przy wyższych ustawieniach sprawa staje się trochę bardziej skomplikowana, bo przy 2560 x 1440 px (WQHD) dobrze zaopatrzyć się w model z 4 – 6 GB, natomiast w 3840 x 2160 px (4K) trzeba już rozglądać się za topowymi konstrukcjami z co najmniej 6 – 8 GB. Dany model karty zwykle występuje w jednej lub ewentualnie dwóch konfiguracjach pamięci VRAM (przykładem tutaj może być GeForce GTX 1060 - do wyboru z 3 i 6 GB).
Dobór odpowiednich złączy
Karty graficzne obecnie dostępne w sprzedaży do komunikacji z komputerem wykorzystują złącze PCI-Express x16 - jest ono dostępne praktycznie na wszystkich płytach głównych wydanych w ostatnich latach, więc nie powinniśmy się obawiać o kompatybilność. Niegdyś wykorzystywano też magistrale AGP, PCI i ISA, ale obecnie już nie produkuje się takich konstrukcji.
Jeżeli chodzi o wyjścia wideo, najnowsze karty zwykle dysponują cyfrowymi złączami DVI, HDMI i DisplayPort - dwa ostatnie pozwalają na podpięcie monitora o wysokiej rozdzielczości i/lub z wysokim odświeżaniem lub gogli wirtualnej rzeczywistości (te już od jakiegoś czasu cieszą się coraz większą popularnością). Oprócz tego można spotkać analogowe wyjście VGA, które jest kompatybilne ze starszymi urządzeniami, ale producenci powoli odchodzą od tego rozwiązania (zwłaszcza w najwydajniejszych konstrukcjach).
Warto również zwrócić uwagę na zasilanie karty graficznej. Słabsze konstrukcje nie wymagają podpięcia dodatkowego zasilania, bo całą energię elektryczną pobierają bezpośrednio z płyty głównej. W przypadku wydajniejszych modeli zapotrzebowanie na energię jest większe, więc konieczne jest podłączenie dodatkowej wtyczki z zasilacza - zwykle 6-pin lub 8-pin, ale topowe modele korzystają już z dwóch lub nawet trzech takich wtyczek.
Rozmiar ma znaczenie
Topowe karty graficzne zwykle wykorzystują potężne, 2- lub nawet 3-slotowe chłodzenia, które zmieszczą się do standardowych obudów komputerowych typu tower. Jeżeli jednak zależy nam na budowie mniejszego komputera, powinniśmy sięgnąć po specjalne konstrukcje (zwykle z dopiskiem ITX). Co ważne, obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na stworzenie niewielkiej i zarazem wydajnej karty graficznej.
Część producentów oferuje też specjalne konstrukcje z niskoprofilowym chłodzeniem (low profile) - zajmują one mniej miejsca na wysokość i sprawdzą się głównie w obudowach HTPC. Zwykle są to jednak modele z niższej lub co najwyżej średniej półki.
Mimo wszystko prawa fizyki są nieubłagane - im bardziej rozbudowane chłodzenie tym lepsza jego wydajność i/lub kultura pracy. W najwydajniejszych modelach producenci stosują też chłodzenie cieczą, niemniej jednak tego typu rozwiązania polecamy głównie entuzjastom.
Dodatkowe bajery
Przy wyborze karty graficznej warto również zwrócić uwagę na dodatkowe technologie. Przykładowo nowe Radeony wspierają funkcje FreeSync, Radeon Chill i ReLive, zaś konkurencyjne modele GeForce oferują rozwiązania G-Sync, Gameworks i Shadowplay.
W przypadku konkretnych modeli, producenci kuszą klientów swoimi niereferencyjnymi projektami. Autorskie chłodzenia nie tylko sprawniej i/lub ciszej radzą sobie z rozpraszaniem ciepła, ale też efektowniej wyglądają - coraz częściej stawia się na efektowną stylistykę, a hitem ostatnich miesięcy jest podświetlenie LED. Ponadto często możemy liczyć na fabryczne przyspieszenie (zwykle takie modele są oznaczane dopiskiem OC).
Ile kosztuje karta graficzna?
Podstawowe modele do codziennych zastosowań lub grania w mniej wymagające gry bez problemu można kupić już za 400 - 500 złotych. W przypadku wydajniejszych modeli trzeba liczyć się z wydatkiem około 1000 złotych, natomiast za topowe konstrukcje zwykle trzeba wyłożyć już co najmniej 2000 - 3000 złotych. Czasami warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i mieć lepszą wydajność podczas codziennego użytkowania.
Spragnieni wydajności mogą zdecydować się połączyć dwie, trzy lub nawet cztery topowe karty w konfiguracji AMD CrossFire lub Nvidia SLI, lecz tego typu rozwiązania są polecane tylko najbardziej wymagającym i majętnym klientom. Warto jednak pamiętać, że najlepsze skalowanie oferują podwójne konfiguracje i takie rozwiązanie zaleca Nvidia w swoich najnowszych akceleratorach GeForce GTX 1070/1080.
Bardzo dobra karta graficzna to duży wydatek? Na AleRabat.com znajdziesz kody rabatowe, dzięki którym uzyskasz zniżki na zakup sprzętu w sklepach komputerowych. Nie przegap takiej okazji!
Komentarze
11...ten portal powoli zaczyna przypominać O***
Zeszliście na psy.
Jak was komputronik wykupił, były wątpliwości czy utrzymacie poziom... ale jakoś tam było.
To co teraz się dzieje to już dno i metr mułu.
To ma być artykuł? Kto to pisał, matoł dla matolów?
Żryjcie gruz, jak mawiają młodziaki. Ja spadam.