Colorful iGame GTX Titan Ultra: autorska karta z agregatem chłodniczym dla overclockerów
Na karcie zamontowano blok wodny, który został połączony z agregatem chłodniczym - rzekomo pozwala on schłodzić kartę do -50 stopni Celsjusza.
Na ogół karty graficzne są chłodzone za pomocą powietrznych coolerów, natomiast rzadziej można się spotkać z konstrukcjami z blokami wodnymi. Chińska firma Colorful, znana z dosyć oryginalnego podejścia do podzespołów komputerowych, postanowiła jednak pójść o krok dalej i podczas targów Computex 2013 zaprezentowała autorską wersję akceleratora GeForce GTX Titan z jeszcze wydajniejszym chłodzeniem.
Colorful iGame GTX Titan Ultra Edition wykorzystuje standardową płytkę drukowaną, na której umieszczono procesor graficzny Kepler GK110 z 2688 rdzeniami CUDA oraz 6 GB pamięci GDDR5 o 384-bitowym interfejsie. Producent zdecydował się na fabrycznie podkręcenie zegarów do 954 MHz (1006 MHz w trybie Boost 2.0) dla procesora graficznego oraz 6008 MHz dla pamięci wideo.
O odpowiednie temperatury karty dba dosyć nietypowy system – składa się on z bloku wodnego typu Full Cover (przylegającego do procesora graficznego, kości pamięci i sekcji zasilania), płytki pełniącej rolę radiatora na rewersie PCB oraz agregatu chłodniczego zamkniętego w specjalnej obudowie (podobne rozwiązanie można spotkać w lodówkach lub klimatyzatorach). Konstrukcja ta rzekomo pozwala schłodzić akcelerator do -50 stopni Celsjusza, a więc wysoce prawdopodobne jest jeszcze mocniejsze przyspieszenie karty – tym bardziej że producent usunął blokadę maksymalnego napięcia zasilającego rdzeń.
Na śledziu udostępniono dwa wyjścia DVI, jedno HDMI i jedno DisplayPort, a obok niego znalazły się jeszcze dwa złącza SLI. Dodatkowe zasilanie do karty dostarcza jedno 6-pinowe i jedno 8-pinowe gniazdo (nie licząc zasilania samego agregatu chłodniczego).
Jeszcze nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) Colorful iGame GTX Titan Ultra Edition trafi do sprzedaży.
Źródło: Hermitage Akihabara
Komentarze
48-Nie, nie to nie jest komputer to chłodzenie karty graficznej.
...odgrzybiałeś już swoją kartę graficzną?:P
Nie ogarniam - chyba tylko dla osób które mają na prawdę dużo kasy...
I w dodatku takie grube kable ... masakra :O
Chyba nie ma szans połączyć takich w SLI/3-Way Sli? :D
Już dawno miałem koncepcję na wykorzystanie układów podobnych do tych stosowanyc hw lodówkach, ale jak wiadomo to wynalazcom najbardziej przeszkadza brak funduszy ;)
(..)
-rurki które biegną od i do bloku gpu owinięte są czymś odpornym na zimno co zapobiega powstawaniu rosy (pewnie armaflex lub coś podobnego);
-powyższe rurki nie są wypełnione gazem tylko cieczą (w przypadku gazu na wlocie do bloku gpu występowałoby ciśnienie na poziomie kilkudziesięciu barów) - istnieją mieszaniny które radzą sobie w zakresie temperatur -90 do +200 (tyle że kosztują po kilkaset zł za litr np. DW-Therm).
-w skrzyneczce jest drugi wymiennik ciepła, który chłodzi płyn biegnący do karty