Wąskim gardłem laptopa często okazuje się karta graficzna. W przeciwieństwie do PC nie można liczyć na opcje łatwej wymiany, ale jest inne rozwiązanie - np. Cooler Master MasterCase EG200.
Obudowa na zewnętrzną kartę graficzną od Cooler Master
Niektórzy zapewne wiedzą już, o czym mowa. Cooler Master MasterCase EG200 to stacja eGPU, obudowa z interfejsem Thunderbolt 3, która pozwala na podłączenie zewnętrznej karty graficznej i tym samym na zwiększenie możliwości laptopa. Zresztą nie tylko w ten sposób, ponieważ jednocześnie producent zadbał o kilka innych praktycznych elementów.
Można zastosować tutaj GPU o długości do 325 milimetrów, a więc np. niereferencyjne modele Nvidia GeForce RTX 3080. Modularna konstrukcja obudowy pozwala demontować poszczególne panele bez użycia narzędzi, co zapewnia szybki dostęp do wnętrza. Cooler Master MasterCase EG200 ma też wbudowany zasilacz 550W o sprawności 90% (80 Plus Gold) z dwoma wtyczkami PCIe 8-pin, zatokę pozwalającą na montaż dysku 2,5” lub 3,5” oraz hub USB na trzy porty USB 3.0.
Obudowa ma ściankę typu mesh, która pozwala karcie graficznej na pobór chłodnego powietrza oraz ażurowy górny panel. Dodatkowo wbudowano tu wentylator o średnicy 92 mm, co w ogólnym rozrachunku powinno zapewniać odpowiednią temperaturę we wnętrzu konstrukcji. Co więcej, Cooler Master MasterCase EG200 można wykorzystać do zasilania laptopa oraz jako podstawkę dla niego. To dzięki portowi USB-C oraz uchwytowi po jednej ze stron.
Najważniejsze dane Cooler Master MasterCase EG200
- maks. wymiary karty graficznej:
- długość: do 325 mm
- wysokość: do 54 mm (2,5 slotu)
- szerokość: 141 mm
- tylny panel I/O:
- hub USB: 3 x USB-A 3.2 Gen 1 (3.0)
- wejście USB: 1 x micro-USB-B 3.2 Gen 1 (3.0)
- Thubnderbolt 3/USB-C z PD do 60 W
- kontroler: Intel JHL7440
- zatoka na dysk SATA: 1 x 2,5” lub 1 x 3,5”
- chłodzenie: aktywny wentylator 92 mm ze sterowaniem PWM (maks. 2600 obr./min.)
- zasilacz: Cooler Master V SFX Gold 550 W
- wymiary: 383 x 140 x 208 mm
- waga: 5,42 kg
Ile kosztuje Cooler Master MasterCase EG200?
Jeśli spodobała Wam się zapowiedź tego sprzętu, to są jeszcze dwie wiadomości. Dobra i nieco gorsza.
Cooler Master MasterCase EG200 ma trafić do sklepów lada moment, producent deklaruje, iż stanie się to w ciągu kilku najbliższych dni. Niestety nie została ujawniona cena, jakiej należy się spodziewać. Za naszą zachodnią granicą wynosi ona 349 euro.
Źródło: Cooler Master
Warto zobaczyć również:
- Powstała nowa marka dla graczy - Master XP
- Cooler Master nie zapomina o graczach - w planach sporo ciekawych podzespołów i akcesoriów
- Możesz pracować lub grać i chrupać chipsy - Cooler Master MM720 przemyjesz pod bieżącą wodą
Komentarze
15a poza tym, znasz j. Polski? umiesz go NIE KALECZYĆ? co to za zdanie:
"Obudowa ma ściankę typu mesh"
od razu napisz że Body ma walla typu mesh . jak kaleczyć to na całość. chyba że użyjesz określenia "ma perforowaną ściankę".
A teraz policzmy bezsensowną cenę czegoś takiego:
- sama dodatkowa obudowa z zasilaczem, 350EUR czyli powiedzmy 1200zł (nie liczę podatków). dla uproszczenia nie policzę ceny karty grafiki. do tego laptop, pewnie jakieś 4000zł, razem 5200zł bez karty grafiki, ale konstrukcja jest na to gotowa. oczywiście na nie referenta bo musi być mniejszy.
- już widzę jak ktoś będzie tego używał na sposób mobilny. już to widzę.
I pytanie, *czy to ma jakikolwiek ekonomiczny sens?* równie dobrze można wszystko zestawić na bazie microATX i małej budce typu BareBone lub SFF. Wyjdzie równie wydajnie, taniej, przy monitorze o lepszych parametrach i klawiaturze która nie jest zestawem płaskich placków gdzie się wciskają po 2 / 3 klawisze przy pisaniu bezwzrokowym.
muszę przyznać, myszo pad jest gigantyczny. duża zaleta, ale i tak wolę mysz, gdzie każda w cenie od 90zł spełni niemal wszystkie wymagania, a w cenie i tak się zmieścimy.
O wiele bardziej bym się ucieszył z obudowy typu VESA, takiej relatywnie płaskiej na płytę typu microATX z wyprowadzeniami pcie takimi aby wszystko rozłożyło się w miarę płasko, z własnym stojakiem VESA, i .... uchwytem na monitor VESA. będzie grubiej, ale kompaktowo. ale takich obudów na rynku nie widziałem. moim zdaniem to świetna konkurencja dla BareBone albo SFF.