Cotton Candy: miniaturowy komputer z dwurdzeniowym CPU ARM w pendrivie
Dwa rdzenie ARM w pendrivie? To możliwe
Pochodząca z Norwegii firma FXI zaprezentowała prototyp niezwykłego miniaturowego komputera nazwanego Cotton Candy. Nie było by tutaj nic nadzwyczajnego, gdyby wspomniany komputer nie był zawarty w pendrivie.
W tym niezwykle interesującym urządzeniu zastosowano dwurdzeniowy procesor typu SoC, wykonany w architekturze ARM Cortex A9, firmy Samsung Exynos, pracujący z częstotliwością 1,2 GHz. W układzie został ponadto zintegrowany czterordzeniowy procesor graficzny GPU Mali-400MP. Na miniaturowej płycie głównej zintegrowano jeden gigabajt pamięci operacyjnej, slot kart pamięci microSD z obsługą do 64 GB, moduł WiFi, Bluetooth, oraz po obu stronach porty HDMI i USB.
Urządzenie podłączymy np. do TV lub monitora
Jak łatwo się domyślić wydajność wspomnianego komputera jest zbliżona do obecnie sprzedawanych topowych smartfonów. Taki sam procesor został zastosowany w smartfonie Samsung Galaxy S II. Mimo wszystko dzięki zastosowaniu złączy USB i HDMI w prosty i szybki sposób będziemy mogli przekształcić wiele urządzeń jak: telewizory i różnego rodzaju odtwarzacze w miniaturowy komputer.
W urządzeniu zainstalowano system operacyjny Android 2.3 Gingerbread lub w zależności od opcji Ubuntu. Urządzenie ma również posłużyć jako brama do usług sieciowych, w których większość obliczeń będzie wykonywane po stronie serwera.
Podłączenie do urządzenia typu Mac
Dzięki zastosowaniu modułu Bluetooth, komputer będziemy mogli obsługiwać za pomocą klawiatury, myszy czy nawet innych urządzeń przenośnych typu smartfon. Według producenta urządzenie jest w stanie bezproblemowo odtwarzać materiały wideo w rozdzielczości 1080p.
To ważące 21 gram urządzenie trafi do masowej sprzedaży w przyszłym roku, w cenie nieprzekraczającej 200 dolarów. I jak jesteście zainteresowani zakupem?
Więcej o mini komputerach:
- Foxconn: miniPC z AMD Brazos
- MiniPC z tunerem DVB-S od Shuttle
- MiniPC do samodzielnego złożenia
- Zotac ZBOS Nano VD01 z procesorem VIA Nano X2
Źródło: FXITech, laptopmag, omgubuntu
Komentarze
25http://www.raspberrypi.org/
Ale Raspberry PI podoba mi się jeszcze bardziej. Curinga, wielkie dzięki za namiar. Jak tylko wyjdzie, kupuję co najmniej 2 sztuki.