Cyfrowe radio DAB+ w Polsce? W październiku odbędzie się konferencja na ten temat
Po telewizji nadszedł czas na radio. Trwają obecnie prace nad ustaleniem programu powszechnej cyfryzacji radia w Polsce.
foto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk
Po telewizji nadszedł czas na radio. Trwają obecnie prace nad ustaleniem programu powszechnej cyfryzacji radia w Polsce – aktualnie wykorzystywany sygnał FM ma zostać w przyszłości zastąpiony nową technologią – DAB+. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas krótsza lub dłuższa faza testów.
No właśnie – krótsza czy dłuższa? Między innymi na ten temat dyskutować będą eksperci z Polskiego Radia, Radia Wrocław, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) już 3 października bieżącego roku. Konferencja na temat radiofonii cyfrowej odbędzie się w Krakowie – będzie towarzyszyć targom SAT KRAK 2014. Podczas niej ustalone mają zostać konkretne szczegóły na temat harmonogramu wdrażania sygnału DAB+ na terenie naszego kraju. Eksperci przekażą także informacje na temat tego czym jest cyfrowe radio i w jaki sposób można je odbierać.
Na temat tego czym jest technologia Terrestrial Digital Audio Broadcasting Plus (T-DAB+) możecie przeczytać w naszym ubiegłorocznym artykule Cyfryzacja radia. W skrócie jednak można powiedzieć, że rozwiązanie to jest odpowiedzią na coraz mniejszą ilość dostępnych zasobów na paśmie FM. DAB+ umożliwia realizację emisji cyfrowego dźwięku oraz towarzyszącym jej dodatkowych usług – na przykład przesyłania napisów i obrazków, udostępnienie przewodnika po programach oraz, co szczególnie może przydać się w przypadku radioodbiorników samochodowych, aktualizacji informacji o ruchu drogowym. Cyfrowe radio gwarantować ma także lepszą jakość dźwięku i większy wybór stacji.
Pierwsze polskie stacje radiowe DAB+ - głównie z inicjatywy Polskiego Radia – zostały już wprawdzie uruchomione, ale zanim będziemy mogli mówić o powszechnej cyfryzacji radia minie jeszcze pewnie trochę czasu. Pozostaje zatem bacznie przyglądać się doniesieniom z konferencji, dzięki czemu poznamy plany tych, którzy nową technologię mają za zadanie wdrożyć.
Źródło: SATKurier, Polskie Radio, inf. własna
Komentarze
22To oni zrobią nam "rewolucję", której nikt nie chce.