Cyfryzacja zakończona - naziemna telewizja cyfrowa DVB-T w całej Polsce
Oficjalnie zakończył się ostatni etap cyfryzacji. Sygnał naziemnej telewizji analogowej został zastąpiony nowym standardem – cyfrowym DVB-T.
Oficjalnie zakończył się ostatni etap cyfryzacji. Sygnał naziemnej telewizji analogowej został wyłączony na terenie całej Polski i zastąpiony nowym standardem – cyfrowym DVB-T.
Proces cyfryzacji polskiej telewizji rozpoczął się 7 listopada ubiegłego roku. Z czasem sygnał naziemnej telewizji analogowej wyłączany był na coraz większej liczbie gmin. Zaledwie przed kilkoma dniami – 23 lipca – zakończył się ostatni, VII etap cyfryzacji, który objął takie miasta, jak Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk oraz Ostrołęka – łącznie dotyczył on 220 gmin.
Ewentualne problemy na tych terenach (o takich jednak nie słyszeliśmy) muszą być rozwiązane do 31 lipca. Zdaje się jednak, że wszystko przebiegło zgodnie z planem i oficjalnie na terenie całego kraju mamy już cyfrową telewizję naziemną. Poniżej, dla przypomnienia – harmonogram wyłączeń:
Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej miało za zadanie zwiększenie jakości nadawanych programów – zarówno w kwestii obrazu, jak i dźwięku. Lepszy ma być jednak również zasięg. Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu – „cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi także wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV, nadawanie większej liczby programów, odbiór przenośny i ruchomy oraz równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych”. Cyfryzacja to więc poważny krok w kierunku postępu technologicznego.
Dla tych, którzy do tej pory nie wyposażyli się w żadne urządzenia do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, lub którzy po prostu nie wiedzą co powinni zrobić, aby móc ją odbierać – przypomnienie. Konieczne jest posiadanie telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG4, lub w przypadku jego braku – dokupić należy zewnętrzny tuner DVB-T.
Od roku, kiedy to pojawiły się pierwsze informacje na temat rządowych planów, na rynku pojawiło się bardzo wiele tego typu urządzeń, pochodzących od różnych producentów. Ceny takich tunerów, w zależności od dodatkowych możliwości (odtwarzacz multimedialny, dodatkowe porty USB) wahają się w granicach 50-300 złotych. Zapraszamy przy okazji do naszego przeglądu TOP-10 Tunery DVB-T.
Ferguson Ariva T65 DVB-T - przykładowy tuner DVB-T
Dla Polaków przygotowane zostały trzy multipleksy – paczki składające się z programów telewizyjnych (a w przyszłości także radiowych). Na czym to polega? Dzięki kompresji i zwiększeniu efektywności wykorzystania częstotliwości w jednym kanale można nadawać kilka programów TV i tym samym „zaoszczędzić” miejsce. Poniżej podajemy rozpiskę kanałów dla poszczególnych multipleksów.
Multipleksy w Polsce:
- MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV
- MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
- MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka
Multipleksy MUX-1 oraz MUX-3 są już dostępne dla większości Polaków. Ostatni etap wdrażania multipleksu MUX-2 natomiast zakończy się 31 grudnia bieżącego roku. Wówczas znaleźć ma się on w zasięgu przeszło 97 procent populacji Polski. Poniżej prezentujemy mapki, pokazujące, w których konkretnie rejonach możliwy jest odbiór multipleksów MUX-1 oraz MUX-2 (MUX-3 dostępny jest na terenie całej Polski).
Oczywiście w przypadku korzystania z usług operatorów telewizji w innej niż naziemna formie, użytkownicy nie muszą korzystać z DVB-T i kupować związanych z tym urządzeń. Mowa tu o telewizji satelitarnej, kablowej oraz IPTV (Internet Protocol Television). Nadawanie tych sygnałów nie ulega żadnym zmianom – cyfryzacja dotyczy wyłącznie telewizji naziemnej.
W przypadku jakichkolwiek problemów, dotyczących odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, użytkownicy mogą zasięgnąć pomocy pod numerem bezpłatnej infolinii – 800 007 788.
Źródło: Cyfryzacja, UKE, inf. własna
Komentarze
61Podawajcie rzetelne informacje a nie propagandę że wszystko jest ok jak nie jest bo praktycznie całe miasto jest bez TV :D
Sygnału albo nie ma, albo jest strasznie słaby. Na przykład moja mama już trzeci dzień nie ogląda trudnych spraw.
I nie to zebym to ja mial problem - wiekszosc go ma.
masakra
Jak 80-letnia babcia która jest biedna i nie stać jej na urządzenie ma oglądać raptem 4 programy?
Powinna być taka i taka albo PAŃSTWO powinno zadbać aby każdy miał dostęp do takiej telewizji bo nie wszyscy starsi ludzie to wiedzą gdyż dla nich oglądanie TV kończy się na wiadomościach i ulubionym serialu..
Jest jeszcze jedna możliwość: konwerter MPEG4 na MPEG2 w złączu CI.
Co prawda dla bardzo małej grupy osób posiadającej odbiorniki TV z tunerem DVB-T z MPEG2.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=26&t=5694
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=26&t=3212
Dobrze że u mnie jest sygnał,chociaż też były problemy :)
http://gallardoq.blogspot.com/
Olsztyn/Pieczewo