Firmy D-Link i Silicon Labs wspólnymi siłami stworzyły router brzegowy DSH-G300-TBR. Sprzęt ten pomyślnie przeszedł testy i uzyskał oficjalny certyfikat Thread. Co to oznacza?
D-Link DSH-G300-TBR – tak nazywa się pierwszy router brzegowy, który uzyskał certyfikat Thread. Oznacza to, że udało mu się przejść testy zgodności ze specyfikacją i interoperacyjnością tego ekosytemu.
D-Link DSH-G300-TBR – router z certyfikatem Thread
Oficjalna prezentacja tego routera brzegowego została zaplanowana na październik, ale producent już teraz pochwalił się tym, że udało mu się wraz z Silicon Labs stworzyć takie urządzenie.
Dzięki obsłudze technologii mesh Thread router ma ułatwiać tworzenie mostów IP między sieciami mesh a Internetem, a przez to zapewniać bezpieczną i stabilną łączność z siecią oraz urządzeniami inteligentnego domu. Oprócz tego sprzęt obsługuje między innymi Zigbee, Bluetooth 5 i Bluetooth mesh.
„Opracowanie routera dowodzi, że D-Link i Silicon Labs są pionierami w niszy rozwiązań IoT. Planujemy kontynuację prac nad obiecującą technologią mesh, a w przyszłości udostępnienie dalszych certyfikowanych produktów przyspieszających integrację urządzeń oraz automatyzację rozwiązań inteligentnego domu” – powiedział Kevin Wen z europejskiego oddziału D-Link.
Co to jest Thread?
Thread to branżowe konsorcjum, a zarazem nazwa standardu rozwijanego z myślą o rozwiązaniach inteligentnego domu.
Protokół Thread bazuje na IPv6 i wykorzystuje standard IEEE 802.15.4, a jego cechami charakterystycznymi są:
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- stabilna łączność z siecią i innymi urządzeniami,
- wysoka efektywność energetyczna
- i prosta obsługa.
Innymi słowy, założenia są takie, by Thread pozwalało na tworzenie stabilnych połączeń inteligentnego domu, które będą energooszczędne i niezawodne (między innymi dzięki temu, że nie ma punktu krytycznego, a sieć ma zdolności „samonaprawiające”). W standardzie tym upatruje się przyszłości inteligentnego domu.
Źródło: D-Link, Thread, inf. własna
Komentarze
1dla przypomnienia, router brzegowy jest routerem, który się stosuje głównie w połączeniach między operatorskich, oraz w przypadku podłączenia do internetu większych firm, które potrzebują redundancji ruchu co najmniej z dwoma operatorami. zwykle oznacza to konieczność skonfigurowania protokołu BGP . Czy ten routerek to umie? bo ja w to wątpię.
tu jest raczej mowa o routerze obsługującym domową sieć kratową, i izolującym sieć domową od ruchu zewnętrznego. to jest router domowy (ew. końcowy) a nie brzegowy.