• benchmark.pl
  • newsy
  • Ultrabook dla programistów z Ubuntu Dell XPS 13 - Project Sputnik w sprzedaży

Ultrabook dla programistów z Ubuntu Dell XPS 13 - Project Sputnik w sprzedaży

przeczytasz w 2 min.

W Europie już 2013

dell xps 13 sputnik informacje ubuntu programiści 

Na początku bieżącego roku pojawiły się pierwsze doniesienia o rychłym debiucie profesjonalnego laptopa firmy Dell noszącego kryptonim Sputnik, wyposażonego w jedną z dystrybucji systemu Linux. Teraz już mamy oficjalną informację, otóż firma wprowadziła do sprzedaży nowy model Ultrabooka Dell XPS 13 – Project Sputnik.

Laptop został zaprojektowany z myślą o użytkownikach profesjonalnych, deweloperach, programistach i administratorach. Wszystko to za sprawą wyposażeniu notebooka w wydajne podzespoły oraz na odpowiednim dobraniu oprogramowania, które ma pozwolić na komfortową pracę.

W Sputniku został zastosowany 13,3-calowy ekran pokryty odpornym na uszkodzenia szkłem Cornig Gorilla Glass, wyświetlającym obraz w natywnej rozdzielczości 1366 x 768 pikseli - HD 720p. Jego sercem jest wydajny procesor mobilny Ivy Bridge, a dokładniej Intel Core i7-3667U z 4 MB pamięci Cache, którego rdzenie pracują z częstotliwością 3 GHz. W procesorze został zintegrowany układ graficzny Intel HD 4000.

Dodatkowo w zestawie znalazło się 8 GB pamięci operacyjnej RAM typu DDR3L-1600 oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. Ultrabook został wyposażony w chipset Intel QS67 i dodatkowo dostarcza wbudowaną kamerę internetową 1.3MP z podwójnym mikrofonem, Intel Wireless Display, Intel Centrino Advanced-N 6230 802.11 a/g/n, Bluetooth 3.0, dwa porty USB 3.0 z opcją PoweShare, mini DisplayPort oraz Headset Jack.

Domyślnie urządzenie zostało wyposażone w zestaw High Definition Audio wraz z Waves MaxxAudio 4, w których skład wchodzą dwa głośniki o mocy 1,5 W każdy. Zastosowany 6-komorowy akumulator zapewnia ponad 6 godzin pracy.

dell xps 13 developer edition sputnik wygląd matryca ekran ubuntu

Sputnik został wyposażony w dotykowy touchpad z funkcją rozpoznawania gestów, który również został pokryty szkłem Gorilla Glass, warto podkreślić, że obudowa tego ważącego 1,36 kg i wyróżniającego się wymiarami 0,24-0,71” (6-18 mm) na 12,4” (316 mm) na 8,1” (205 mm) została pokryta stylowym aluminium.

Firma Dell wyposażyła Ultrabooka XPS 13 w system operacyjny Linux Ubuntu 12.04 LTS (Long Term Support), przygotowany przez znaną fundację Canonical. Co ważne oprogramowanie zostało tak zmodyfikowane, aby zapewniało pełnię możliwości pracy w profesjonalnych zastosowaniach. Dla systemu przygotowano specjalnie zmodyfikowane wersję jądra Linux (3.2.0-34.53+kamal11~DellXPS, 3.5.0-19.30+kamal11~DellXPS, a także 3.6-rc1). 

Dodatkowo firma Dell intensywnie pracowała nad przygotowaniem zestawu oprogramowania i dodatkowych sterowników , a obecnie pracuje nad tym, aby również użytkownicy innych systemów Linux mogli z niego korzystać, a chodzi mi.n. o sterownik touchpada od firmy Cypress, dodatkowe funkcje klawiatury, zarządzanie podświetlaniem klawiszy, kontrola nad podświetlaniem matrycy LCD, czy też sterowniki dla Bluetooth i WiFi.

dell xps 13 project sputnik ubuntu wygląd bok ultrabook

Aby programiści docenili uroki XPS 13, producent przygotował oprogramowanie o wspominanej już nazwie Sputnik, pozwalające na zachowywanie konfiguracji środowiska. Dzięki któremu programiści zaoszczędzą wiele godzin cennego czasu na szukanie poprawnych ustawień ich zmiany, zapisu czy powrotu do poprzednich, które w danej kompilacji oprogramowania czy sprzętu działały poprawnie.

Pozwoli to zaoszczędzić czasu i w dogodny sposób ustawiać i zarządzać wersjami, dzięki synchronizacji z GitHub. Nie będzie już więc problemu z zapamiętywaniem, która wersja kompilacji działała poprawnie z daną wersją. Dodatkowo można będzie eksportować i importować profile innych użytkowników. Warto dodać, że kod źródłowy Sputnika został zamieszony na GitHubie, więc każdy zainteresowany będzie mógł z niego skorzystać – nawet nie posiadając Ubuntu.

dell xps 13 sputnik wygląd tył obudowa aluminium ubuntu

Twórcy obecnie pracują nad udostępnieniem narzędzia Cloud Launcher, które wykorzystuje kod Ubuntu Juju. Jego zadaniem będzie przyśpieszenie testów aplikacji pisanych z myślą o chmurach. Programiści będą mogli napisać wspomniany kod na wlanym komputerze, a następnie odtworzyć go na zdalnych chmurach np. Amazon itp. Należy dodać, że kod źródłowy aplikacji będzie niebawem dostępny na GitHub.

Dell XPS 13 Developer Edition został również wyposażony w szereg aplikacji dla programistów i administratorów, w tym do projektowania w systemie Android, Java czy Ruby.

Dell XPS 13 – Project Sputnik jest już dostępny w sprzedaży w cenie 1449 dolarów z opcją rocznej gwarancji pro-support bez obsługi telefonicznej i można go nabyć na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady. Tuż po nowym roku trafi na inne rynki, w tym do Europy.

Źródło: Dell, OSWorld, LPA, Canonical

Strefa Windows 8

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    8
    On sie tak nadaje dla programistów jak kolorowe obudowy w laptopach. Matryca jest stanowczo za mala. Minimum to ok 14,5" (jak w lenoviakach). Do tego matryca powinna byc matowa i mieć rozdzielczość przynajmniej fhd. Na tej matrycy kodzac 8h dziennie mozna by dostać nerwicy. 8gb ramu wystarczy o ile nie musimy korzystać z vm'ek. No i brak możliwości wsadzenia 2 dysku... Wszystko fajnie od marketingowej strony :\
    • avatar
      stud3nt
      2
      To coś nie nadaje się dla programisty.

      - klawiatura musi być wygodna i przyjemna - ultrabookowe są za płytkie i mają krótki skok.
      - matryca jest za mała. Na ekranie musi się mieścić jak najwięcej kodu w czytelnym, nie męczącym oczu (i głowy w rezultacie) rozmiarze. Ustawisz na 13,3 ekranie czczionkę 12, to po półgodzinie od ciągłego skupiania się na tekście padniesz na twarz. Przy rozmiarze 14 jest lepiej, ale mniej mieści się na ekranie. Minimum to tutaj 15,6'', od biedy jeszcze 14,1'' się nada, ale raczej słabo.
      - matryca wygląda na błyszczącą, co jest nie do przyjęcia. Musi być matowa, albo przy odrobinie słońca po paru godzinach pracy oczy wypłyną;
      - procesor i7 ultrabookowy, czyli kastrat z obciętymi taktami. O ile w PHP nie ma to znaczenia, to w Javie, C++ i przy odpalaniu wirtualek ma duży wpływ;
      - po co właściwie programiście ultrabook? Jeśli ktoś jest freelancerem - musi go tachać do klienta może raz czy dwa na miesiąc i spokój. Jeśli pracujemy w firmie - to ona zapewnia nam komputer stacjonarny do pracy i nie ma potrzeby noszenia laptopa (chyba że to niepoważna firma-krzak, ale wtedy płacą marnie i lapka za 6k sobie nie kupimy);

      Do takiej pracy kupuje się potężnego, tradycyjnego laptopa z matowym ekranem minimum 15,6'' HD+ i wygodną klawiaturą. Lenowo T530, Elitebook 8570p, Latitude E6530 - tak. Ultrabooki zwyczajnie się nie nadają.
      • avatar
        d14b3l
        0
        A ja myślałem, że dopiero pierwsza generacja Ivy Bridge wyszła. Przecież wcześniej było Sandy Bridge i Nehalem.
        • avatar
          Pyotr
          0
          Faktycznie trochę dziwny sprzęt dla developerów. Ale ja bym nim nie pogardził, bo do programisty mi daleko.
          Swoją drogą, to dobrze, że Dellowi chciało się coś takiego wypuścić. Sprzęt, jakby nie było, z wyższej półki, z niszowym systemem i to jeszcze przystosowanym do tego konkretnego modelu. To rzadkość w świecie zdominowanym przez maszyny z Windows i Mac OSX, a Linuksy dodawane są do tanich laptopów zamiast FreeDOSa. W dodatku, ze strony projektu można pobrać obraz przerobionego Ubuntu i zainstalować go na dowolnym XPS 13.
          Ja z przedsięwzięcia jest bardzo zadowolony i mam nadzieję, że dobre komputery z Linuksem (nie tylko z Ubuntu) będą częściej się pojawiały.
          • avatar
            przemo13
            0
            Hehehe... dla programistów...
            Użyteczna kamera i bardzo dobry ekran z idealną rozdzielczością i wielkością ekranu.

            Co Ci spece od wciskania kitu już nie wymyślą.
            • avatar
              karolbe
              0
              ekran z rodzielczoscia jak w komorce ...i jeszcze smia wciskac kit ze to dla programistow.

              dla programistow to sa ekrany, ktore maja w pionie conajmniej 900 pikseli...

              • avatar
                piotr.potulski
                0
                Nazywanie tego sprzętem dla programistów to jakieś nieporozumienie. Pierwsza rzecz to rozdzielczość - co ja niby na tym zobaczę? 10 linii kodu? Druga to klawiatura - programy co do zasady się pisze a do tego są potrzebne klawisze. No i jest jeszcze system. Linux jest ok, jak ktoś chce, to nawet do zastosowań desktopowych. Tylko zwyczajnie w większości wypadków nie do developerki - ok, wiem pójdzie mi na tym Eclipse (jak się zmieści na ekranie...), jak ktoś nie używa .NET to pewnie prosty program napisać się da. Tylko do tego są jeszcze różne programy i programiki do wykonywania jakiś zadań pobocznych. Edutory grafiki, narzędzia do zarządzania projektami. Ten sprzęt nadaje się, żeby pójść do Starbucksa i napisać Hello World w VI.
                • avatar
                  corrino
                  0
                  Ta.. ten sprzęt to chyba dla programisty powerpointa.

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login