Prawie każdy z nas korzysta z routera, ale nie wszyscy znają jego wszystkie funkcje. Niektórych może zastanawiać przycisk WPS. Pytanie tylko, czy na pewno warto z niego korzystać...
Router to powszechne urządzenie wykorzystywane zarówno w domach, jak i firmach. Jego głównym zadaniem jest łączenie różnych urządzeń z internetem oraz zarządzanie ruchem sieciowym, co pozwala na stabilne i szybkie połączenie. Dzięki dobremu routerowi, komputery, smartfony, tablety oraz inne urządzenia mogą korzystać z internetu jednocześnie, bez zakłóceń i przerw.
Routery ułatwiają codzienne życie, zapewniając stały dostęp do sieci w każdym zakątku domu lub biura. Umożliwiają zdalną pracę, korzystanie z usług streamingowych oraz bezproblemową komunikację. Cennym wsparciem są zaawansowane funkcje, takie jak tworzenie sieci VPN, kontrola dostępu i zarządzanie pasmem, co znacząco poprawia efektywność pracy i bezpieczeństwo danych.
Tajny przycisk na routerze
Większość nowoczesnych routerów jest wyposażona w przycisk WPS, który zazwyczaj znajduje się na tylnej lub bocznej części routera, obok innych portów i przycisków. Do czego służy?
Na tylnej lub bocznej części routera bardzo często znajdziemy przycisk WPS, który odpowiada za szybkie połączenie z siecią
Przycisk WPS (Wi-Fi Protected Setup) służy do szybkiego i bezpiecznego łączenia urządzeń z siecią Wi-Fi bez konieczności wpisywania hasła. Aby z niego skorzystać, wystarczy nacisnąć przycisk WPS na routerze oraz wybrać podobną opcję na urządzeniu, które chcemy połączyć z siecią. Jego główną zaletą jest prostota i wygoda, ponieważ znacznie ułatwia proces konfiguracji urządzeń bezprzewodowych. Nie musimy też przepisywać skomplikowanych haseł.
Czy warto używać przycisku WPS?
Funkcja WPS w routerach, choć wygodna, niesie ze sobą istotne ryzyko bezpieczeństwa. Badacze bezpieczeństwa odkryli, że technologia Wi-Fi Protected Setup może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci, ponieważ jest podatna na ataki typu brute force, które mogą umożliwić odgadnięcie kodu PIN i nieautoryzowany dostęp do sieci. Oznacza to, że włączenie WPS może ułatwić potencjalnym intruzom przejęcie kontroli nad domowym Wi-Fi.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się wyłączenie tej funkcji oraz stosowanie silnych, unikalnych haseł do sieci bezprzewodowej. W nowszych routerach stosowany jest nowy sposób szyfrowania danych przesyłanych bezprzewodowo - WPA3.
Komentarze
14Router to urządzenie działające na trzeciej warstwie modelu OSI, który łączy dwie odrębne sieci. W obecnych czasach kiedy to modemy w zasadzie odeszły do lamusa takie urządzenie jest potrzebne aby usługodawca mógł dostarczyć internet swojemu klientowi. Warto jednak używać poprawnej nomenklatury, ponieważ router to nie jest zawsze urządzenie z wbudowanym punktem dostępowym WiFi. Tak samo jak nie każdy prostokąt jest kwadratem. Już określenie router WiFi byłoby bardziej trafne.
A co do merytoryki samego artykułu, to jest on aktualny jak na rok hmmm.... 2010? Może nawet wcześniej. Już wtedy spokojnie omijało się WPS i w każdym lepszym poradniku (nawet z tego co pamiętam w KS Twoim Niezbędniku, który miał szemraną reputację był tekst traktujący o poprawnej konfiguracji access pointa) były zalecenia żeby WPS wyłączać tak samo jak upnp.
"Router to powszechne urządzenie wykorzystywane zarówno w domach, jak i firmach. Jego głównym zadaniem jest łączenie różnych urządzeń z internetem oraz zarządzanie ruchem sieciowym, co pozwala na stabilne i szybkie połączenie."
Na to pozwala trochę mądrzejszy switch, który działa w warstwie L2/L2+ i jeśli mamy model zarządzalny można na nim robić cuda na kiju. Wystarczy mieć i umieć.
Warto by też wspomnieć, że przełamywanie zabezpieczeń elektronicznych wiąże się z karą zgodnie z Art. 267.§ 1 i § 2
Jest na każdym ruterze więc jaki on tam tajny ???
Czekamy na następne porady z d... wyjęte i pogięte... :)
Żeby to odpalić trzeba mieć fizyczny dostęp do routera żeby go nacisnąć albo mieć dostęp to panelu administratora urządzenia.
W obu tych przypadkach (niepowołana osoba w domu lub mająca hasło admina routera) mamy znacznie większe kłopoty niż WPS...