Mają być trwalsze, bardziej praktyczne i szybsze w kładzeniu. Nie wiadomo tylko czy to działa.
grafika: VolkerWessels
Jeśli jeździcie samochodem po Polsce z pewnością co najmniej kilka razy narzekaliście na drogi. Holenderska firma budowlana VolkerWessels twierdzi, że może nam pomóc. Według jej kierownictwa czas jezdni asfaltowych powoli się kończy. Na czym więc polega nowa propozycja? Na tworzeniu dróg z… tworzywa sztucznego.
Drogi z tworzywa sztucznego będą według VolkerWessels trwalsze i bardziej praktyczne od asfaltowych, jak również zdatne do łatwego recyklingu. Z eksperymentów przeprowadzonych na zlecenie Holendrów wynika, że nowy materiał cechuje się trzykrotnie dłuższą żywotnością oraz zwiększoną wytrzymałością w zakresie temperatur od -40 do 80 stopni Celsjusza.
Choć tworzywa sztuczne nie kojarzą nam się raczej z trwałością, eksperci zapewniają, że drogi z nich będą mniej podatne na pękanie nie tylko pod wpływem pogody, ale też ciężaru przejeżdżających samochodów. Na plus należy zaliczyć też szybsze kładzenie jezdni oraz możliwość wykorzystania „pustego” wnętrza do umieszczenia tam kabli czy rur.
Przez najbliższe trzy lata firma VolkerWessels będzie testowała nowe drogi w Rotterdamie. Nie wiem jak wy, ale my naprawdę nie możemy doczekać się wyników.
Źródło: Engadget, TheGuardian
Komentarze
33Ciekawe jaka będzie przyczepność na takiej drodze zarówno na suchej nawierzchni jak i mokrej i ze śniegiem.
Wiecie kiedy takie sztuczne drogi pojawią się w Polsce? Gdy pomysł okaże się niewypałem, niemcy i chińczyki naprodukują i trzeba będzie to komus sprzedać. Taka smutna prawda.
Takimi tematami to się zajmują portale związane z budownictwem!!!
Jeśli ktoś nie wie asfalt jest jednym z produktów ropy nafotwej.
PS czemu moje wpisy są pogrubione?
Mnie bardziej martwi inna rzecz. Mianowicie chodzi o to, że najprawdopodobniej będzie to wykonywane z paneli i układane jak klocki. Wiec praktycznie każdy zakręt skrzyżowanie, łuk serpentyna.... będą robione na zamówienie, więc koszty mogą być spore, bo tylko proste odcinki będą produkowane na skalę masową.