System ITS firmy Epson
Jedną z wad drukarek atramentowych wymienianych przez wielu użytkowników są stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne związane z ograniczoną pojemnością kartridży. Firma Epson chcąc ograniczyć koszty wydruku atramentowego opracowała i wprowadziła do sprzedaży drukarki z system stałego zasilania atramentem – ITS (ang. Ink Tank System). System ten okazał się na tyle interesujący dla użytkowników i w marcu 2013 roku producent rozszerzył gamę dostępnych urządzeń z ITS-em.
Opracowany przez inżynierów Epsona systemem stałego zasilania w atrament ITS charakteryzuje się prostotą obsługi, zachowaniem pełnej swobody użytkowania oraz wykorzystywaniem bardzo tanich materiałów eksploatacyjnych. W zestawie z większością modeli drukarek wyposażonych w system ITS dostarczane są zwykle cztery 70-mililitrowe buteleczki z kolorowym barwnikowym tuszem (CMYK – seria T664), a do bardziej zaawansowanych modeli biurowych dwie dodatkowe z tuszem czarnym (również po 70 ml każda). Zawartość czterech podstawowych butelek pozwala, po wypełnieniu zasobników systemu ITS wydrukować 4000 stron czarno-białych i 6500 stron kolorowych. Dodatkowy czarny atrament zwiększa wydajność do 12 000 stron czarno-białych.
Drukarki do domu…
Obecnie w sklepach dostępna jest odświeżona linia urządzeń z systemem ITS skierowanych do użytkowników domowych i mikroprzedsiębiorstw. Są to odpowiednio drukarka Epson L110 oraz urządzenie wielofunkcyjne Epson L210 sprzedawane wraz ze wspomnianym zestawem tuszy T664. Aby uruchomić nową drukarkę po jej rozpakowaniu i rozłożeniu, należy następnie napełnić pojemniki atramentem z butelek, włączyć je a następnie postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie komputera.
Linię drukarek SOHO uzupełnia sześciokolorowa drukarka fotograficzna Epson L800. Zawarte w zestawie atramenty (seria T673) pozwalają na wydrukowanie 1800 zdjęć formatu10×15 cm. Model L800 umożliwia też drukowanie etykiet na przystosowanych do tego płytach CD, DVD i Blu-ray.
… i do biura
Niski całkowity koszt utrzymania TCO (ang. Total Cost of Ownership) urządzeń drukujących to istotna cecha dla użytkowników instytucjonalnych. Dla zarządzających firmami jest to o tyle ważne, że rzadko mają możliwość prowadzenia bezpośredniej kontroli nad tym ile wydruków robią poszczególni pracownicy, a ci nierzadko sporządzają je również na prywatne potrzeby. Niskie koszty wydruku nie mogą też obniżać jakości czy trwałości wydruków, bo to nie tylko wpływa na postrzeganie firmy przez klientów, ale często ma również znaczenie formalne co do trwałości dokumentów (np. archiwizacja dokumentów personalnych).
Do niewielkich biur przeznaczona jest kolorowa drukarka L300. Podobnie zastosowanie ma urządzenie wielofunkcyjne L355, które oprócz drukowania pozwala skanować dokumenty oraz je kopiować bez użycia komputera. Za komunikację z firmową siecią odpowiada moduł Wi-Fi. Możliwy jest też bezpośredni druk z urządzeń przenośnych (iPrint). Z kolei kombajn L550 dodatkowo wyposażony jest w moduł faksu, wyświetlacz LCD, podajnik skanowanych dokumentów (ADF) oraz złącze ethernetowe zamiast Wi-Fi.
Jeżeli nie ma potrzeby drukowania w kolorze, wówczas można skorzystać z monochromatycznych urządzeń drukujących Epson z systemem ITS, a mianowicie modeli M200, M105 i M100. Drukarka M100 wyposażona została w złącze Ethernet, M105 ma kartę Wi-Fi, a wielofunkcyjny „kombajn” M200 oprócz złącza Ethernet wyposażono w podajniki ADF. Do każdego z urządzeń producent dołącza dwie butelki (2×140 ml) z czarnym, wydajnym atramentem pigmentowym DURABrite ULTRA (seria T7741). Zapewnia on trwały, odporny na wodę i inne uszkodzenia druk oraz możliwość wydrukowania 11 000 stron A4.
Masowe wydruki
Jeśli chodzi o atramentowe urządzenia pozwalające na wydruk rzędu 20–30 tys. stron A4 na miesiąc (w tym dokumentów dwustronnych), to do tego typu zastosowań biznesowych adresowana jest seria drukarek Epson WorkForce Pro 4xxx. Dostępne są do nich wkłady atramentowe z tuszem Epson DuraBrite Ultra o różnej pojemności i dużej wydajności z serii T701, T702 i T703.
Tusze kolorowe znajdują się w osobnych pojemnikach, a koszt materiałów eksploatacyjnych jest znacznie niższy od tonerów do drukarek laserowych o porównywalnej wydajności. Co ważne, tekst i grafika drukowane na na zwykłym papierze mają jakość druku laserowego. W serii Workforce Pro zastosowano przedni i tylny podajnik na arkusze papieru dzięki czemu możliwy jest łatwy, naprzemienny druk na różnego rodzaju papierach o różnej gramaturze. – również ozdobnych, kolorowych i błyszczących.
- bardzo niski koszt wydruku* – mniej niż grosz za czarno-białą stronę A4 i poniżej dwóch groszy za druk kolorowej strony A4, ok. 16 groszy za druk zdjęcia 10×15 cm w jakości fotograficznej (L800), ok. 15 groszy za druk na krążku CD/DVD/Blu-ray (L800)
- niski koszt atramentu – poniżej 30 zł za każdy kolor i ok. 60 zł za atrament do drukarek mono
- dużej pojemności zbiornik na atrament zintegrowany z drukarką
- druk do 4 tys. stron mono i do 6,5 tys. w kolorze bez uzupełniania atramentu (seria L)
- wysokiej jakości filtry i materiały przewodów atramentowych
- technologia szybkiego uzupełniania tuszu - czyste i łatwe napełnianie
- zawór blokujący atrament umożliwia bezpieczny transport
- trwałe wydruki
* - Koszty druku podane bez koszów papieru lub krążka CD/DVD/Blu-ray
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!