W tym tygodniu zaprezentowana została nowa rodzina dysków twardych przeznaczonych do montażu w rekorderach audio i wideo, jednym z najszybciej rozwijających się rynków związanych z cyfrowym składowaniem danych. Stały rozwój fachowej wiedzy oraz pozycja wiodącego dostawcy dla czołowych, światowych producentów elektroniki użytkowej i systemów monitoringu, pozwoliła firmie WD skonstruować nową linię 3,5-calowych dysków twardych WD AV. Wykorzystują one szereg nowatorskich technologii, które zwiększają niezawodność napędów oraz powodują, że pracują one ciszej, nie nagrzewają się i wyróżniają się mniejszym poborem mocy. Nowe dyski cechują się zatem wszystkimi niezbędnymi właściwościami do tego, aby można je było zastosować w tym wymagającym środowisku sprzętu Audio/Video.
Dyski twarde WD AV
Wysoka pojemność, niezawodność i zbilansowanie kosztów pozwalają na szeroki zakres stosowania technologii dysków twardych przy zapisie audio i wideo, włączając w to cyfrowe set-top boksy, rekordery wideo, bramki IP i systemy monitoringu. Wymienione zastosowania, które często wymagają od dysku twardego tego, aby dział on bez przerwy 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, mają odmienne potrzeby niż w wypadku komputerów osobistych, takie jak większa niezawodność, kompatybilność, niskie zużycie energii oraz zdolność do równoległego zapisu wielu strumieni audio i/lub wideo. Z kolei zastosowania konsumenckie, takie jak set-top boksy i rekordery DVD wnoszą kolejne wymagania, które spełnić muszą dyski twarde. Napędy te powinny zużywać jeszcze mniej prądu, wydzielać mniejszą ilości ciepła oraz cicho pracować.
Niezawodność, na która można liczyć
Jedną z zaawansowanych cech dysków WD AV jest to, że zostały one specjalnie zaprojektowane do działania 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, w warunkach gdy napęd jest zawsze włączony i zapisuje oraz odczytuje strumienie danych audio i wideo. Napędy z rodziny WD AV cechują się średnim czasem bezawaryjnej pracy (MTBF) deklarowanym na poziomie miliona godzin- jest to znacznie więcej niż w przypadku typowych dysków twardych.
Napędy WD AV mają zaimplementowaną technologię Ramp Load, która pozwala zaparkować głowice i odsunąć je znad powierzchni talerzy podczas wyłączania i włączania dysku oraz wtedy, gdy napęd nie wykonuje żadnych operacji. W przeciwieństwie do dysków pozbawionych technologii Ramp Load, ta zaimplementowana w dyskach WD AV funkcja zwiększa odporność napędów na wstrząsy i gwarantuje, że głowice nigdy nie dotykają powierzchni talerzy, nie narażając ich na zużycie, co w długim okresie czasu skutkuje również podniesieniem niezawodność dysku.
Technologia PWL (preemptive wear leveling) firmy WD, której zadaniem jest wyrównanie zużycia poszczególnych elementów, często zmienia położenie ramienia z głowicami, po to aby zmniejszyć nierówne zużycie powierzchni dysku, które jest typowe dla aplikacji wykorzystujących strumieniowy zapis audio-wideo.
Inteligentna redukcja poboru mocy
Unikalna technologia IntelliSeek™ firmy WD, aktywnie oblicza optymalną prędkość dostępu, po to aby wyeliminować wykonywanie gwałtownych ruchów silnikami sterującymi ramionami głowic i silnikami obracającymi talerze, które to generują hałas i zwiększają pobór mocy, co jest powszechne w innych dostępnych na rynku napędach.
W dyskach z technologią IntelliSeek ruchy są kontrolowane tak, aby następny sektor z danymi, z którego pobierane będą informację znalazł się „na czas” w zasięgu głowicy, co jest lepszym rozwiązaniem niż gwałtowne zwiększenie prędkości obrotowej, a następnie oczekiwanie na obrót talerza po to, aby „złapać sektor”.
Te płynne ruchy redukują zużycie prądu w dyskach WD AV o więcej niż 60% w porównaniu ze standardowymi napędami, podobnie jak wyciszone zostają operacje związane z dostępem do danych i redukowane są wibracje. Technologia Ramp Load redukuje dodatkowo zużycie energii podczas rozruchu dysku, a elektronika napędu jest zoptymalizowana do oszczędzania energii w zastosowaniach związanych z zapisem danych audio-wideo.
Cichy jak myszka
Niezależnie od redukcji hałasu oferowanej przez technologie IntelliSeek i Ramp Load, firma WD do dodatkowego wyciszenia napędów wykorzystała w konstrukcji dysków wielowarstwową, wykonaną ze stali nierdzewnej górną pokrywę oraz precyzyjnie zaprojektowaną i odlaną obudowę, które minimalizują poziom hałasu tak, że dyski mogą być stosowanie w urządzeniach konsumenckich wymagających niskiego hałasu. W efekcie dyski WD AV emitują dźwięk o natężeniu mniejszym od jednego sona, które to jest praktycznie poniżej progu słyszalności ludzkiego słuchu.
Wielozadaniowość w systemach wysokiej rozdzielczości
Płynny zapis i odtwarzanie materiałów audio-wideo w wysokiej rozdzielczości, jest zasadniczą cechą, którą muszą charakteryzować się konsumenckie urządzenia PVR (Personal Video Recorder). Technologia SilkStream™ w dyskach WD AV bez problemu spełnia powyższe wymagania przy jednoczesnym zapisie lub odczycie 12 strumieni wideo wysokiej rozdzielczości oraz wykorzystaniu kompatybilnego dla większości zastosowań przemysłowego interfejsu zgodnego ze specyfikacją ATA. Większość systemów do monitoringu zapisuje obrazy z mniejszą prędkością niż w wypadku materiałów wysokiej rozdzielczości i w tych zastosowaniach dyski twarde WD AV są w stanie zapisywać jednocześnie do 16 strumieni wideo o standardowej rozdzielczości.
Kompatybilność
W celu zapewnienia szerokiej kompatybilności, dyski WD AV zostały przetestowane w wielu różnych urządzeniach audio i wideo, włączając w to set-top boksy, rekordery DVD i systemy monitoringu.
Dyski twarde WD AV dostępne są w światowej sieci dystrybucyjnej firmy WD. Obecnie można kupić modele o pojemnościach od 80 do 500 GB wyposażone w interfejs EIDE lub SATA.
Więcej informacji na stronie producenta www.westerndigital.com
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!