Oto lista dziesięciu najczęściej używanych haseł na podstawie ostatnich wycieków. Wygląda na to, że wciąż niczego się nie nauczyliśmy...
Autoryzacja biometryczna dopiero wchodzi do urządzeń i najpopularniejszą metodą zabezpieczającą dostęp do naszych kont internetowych wciąż są zwykłe hasła. Warto zadbać o to, by były mocne – chyba że chcemy ułatwić zadanie cyberprzestępcom.
Redakcja Daily Mail przeanalizowała ostatnie wycieki haseł i sporządziła listę 10 najpopularniejszych z nich. Niestety wciąż wielu użytkowników stosuje najprostsze hasła z możliwych – ciągi cyfr lub popularne słowa.
Choć mogłoby się wydawać, że tak będzie, „password” nie jest jednak najpopularniejszym hasłem. Musiało ono ustąpić miejsca ciągowi „123456”. Ułożone po kolei cyfry powtarzają się jeszcze dwukrotnie w zestawieniu TOP-10: w wersjach od 1 do 9 i – opcja dla bardziej leniwych – od 1 do 8.
Co jeszcze wpisujemy w pole hasło? Sami zobaczcie:
TOP-10 najczęściej używanych haseł
- 123456
- password
- welcome
- ninja
- abc123
- 123456789
- 12345678
- sunshine
- princess
- qwerty
Zestawienie TOP-10 pełne jest haseł uniwersalnych, ale nie jest to jedyny sposób na ułatwienie zadania cyberprzestępcom. Okazuje się, że spora część z nas wykorzystuje jako hasło różne kombinacje swoich danych: imienia, nazwiska, wieku czy daty urodzenia.
Słabe hasła wynikiem nieświadomości
„Dlaczego używamy tak oczywistych haseł? Myślę, że najważniejszym powodem jest to, że nie jesteśmy wiadomi zagrożeń w sieci” – mówi Dr Jeff Yan z Lancaster University w rozmowie z Daily Mail – „Każdy wie co trzeba zrobić, gdy oświeca się czerwone światło i każdy też musi zrozumieć dlaczego 123456 nie jest najlepszym hasłem, jakie można wybrać”.
Dlaczego tak ważne jest, by nie korzystać z tak prostych haseł? Niech odpowiedzią będzie fakt, że naukowcy z Lancaster University oraz chińskich uniwersytetów Peking i Fujian Normal zdołali stworzyć algorytm, który jest w stanie odgadnąć 73 hasła na 100, jeśli tylko poda mu się kilka informacji na temat użytkownika.
Źródło: Daily Mail, Digital Spy
Komentarze
111234567890
W sumie to nawet po takim zabiegu wrzucanie do jednego wora haseł z, powiedzmy potencjalnie chomikuj.pl i epuap.gov.pl i wyciąganie na tej podstawie jakichkolwiek wniosków wiele sensu nie ma, co innego statystyka WYŁĄCZNIE dla tego drugiego serwisu, ona stanowiłaby zbiór danych nad którym wartoby się pochylić.
No ale można co kilka miesięcy pisać tego samego newsa jak to większość użytkowników internetu używa hasła 12345.