Na studiach informatycznych na Uniwersytecie Warszawskim tylko 10 proc. wszystkich studentów stanowią kobiety. Projekt DigiGirlz ma zachęcić dziewczyny do studiowana na kierunkach obleganych do tej pory głównie przez mężczyzn.
Organizacja „Women in Technology” – zrzeszająca kobiety o zainteresowaniach informatycznych i technicznych – zaprasza na cykl seminariów pt. „DigiGirlz” organizowanych w pięciu miastach w Polsce. Projekt „DigiGirlz” powstał z myślą o rozwoju kariery młodych kobiet w dziedzinie IT i ma na celu zachęcenie do podjęcia studiów na kierunkach technicznych. W trakcie seminariów uczestniczki będą miały okazję poznać kobiety pracujące w sektorze IT i ich ścieżkę kariery, a także przyjrzeć się różnym projektom informatycznym i porozmawiać ze specjalistami z tej branży.
Jak wynika z badań, informatyka należy do ulubionych przedmiotów dziewcząt w szkole, jednak uczennice nie decydują się na kontynuowanie edukacji na kierunkach informatycznych. Po zakończeniu szkoły średniej 91 procent dziewcząt przejawia zainteresowanie technologiami, jednak tylko 43 procent z nich planuje kontynuować edukację w tym zakresie. Połowa respondentek przyznaje, że kobiety z ich najbliższego kręgu rodzinnego mają największy wpływ na wybór kierunku studiów, przy czym 40 procent badanych matek nie korzysta z komputera w pracy.
Terminy spotkań:
|
Badania te potwierdzają statystyki Uniwersytetu Warszawskiego. W roku akademickim 2007/08 na kierunku informatycznym studiowało 537 osób – w tym 56 kobiet. W roku 2008/09 na 657 osób studiowało 58 kobiet. W kolejnym roku z 649 studentów –
61 stanowiły kobiety.
Akcja „DigiGirlz” ma na celu przełamanie stereotypowych wzorców i przekonanie młodych kobiet, że również one mogą rozpocząć swoją karierę w branży informatycznej.
Seminaria podzielono na 3 części:
- sesje dla kandydatek na studia i studentek;
- sesje generalne
- prezentacje dla gimnazjalistek, uczennic szkół średnich.
Podczas konferencji uczestniczki będą miały okazję m.in. poznać specyfikę pracy w sektorze IT, odkryć tajniki systemu operacyjnego Windows 7, posłuchać wykładu o bezpieczeństwie w Internecie, nauczyć się tworzenia stron internetowych, a także wygrać praktyki letnie w firmie TechData Polska.
Partnerami akcji zostały firmy Microsoft i Symantec, a z uczestnikami spotkają się przedstawiciele m.in. Uniwersytetu Warszawskiego oraz takich firm jak: TechData Polska, CQURE, Microsoft i Symantec, a także grupy Garage Team.
Na pierwsze seminarium zapraszamy już 20 marca, od godziny 9.00 na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Banacha 2 w Warszawie.
Więcej informacji o projekcie „DigiGirlz” oraz o agendzie pierwszego seminarium w Warszawie można przeczytać na stronie www.digigirlz.pl.
Źródło: DigiGirlz.pl
Komentarze
24Umysły kobiet nie nadają się do takiej pracy ... wystarczy poczytać o różnicach jakie wynikają z odmienności płci...podobnie jak w innych zawodach w jednych kobiety są lepsze, a w innych faceci. W tym konkretnym faceci. Gdyby było inaczej nie było by tego stosunku 10-90 jaki jest teraz. Po cholerę pchać do tego kobiety??
to w ramach ciekawostki przyrodniczej :)