Od 4 marca 2019 roku w Polsce obowiązuje e-dowód – co to jest i czym różni się od klasycznego dokumentu tożsamości? Odpowiadamy na to i na inne pytania dotyczące dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
Klasyczny dowód osobisty zostaje zastąpiony przez nowoczesny e-dowód. Co to jest, jaka jest jego zasada działania, jak będzie można go wykorzystać i jak złożyć wniosek, by stać się jego posiadaczem? Wyjaśniamy.
E-dowód: co to jest i jak to działa?
Od 4 marca każdy Polak, który złoży wniosek o wydanie dowodu osobistego, otrzyma po kilkunastu dniach e-dowód. Jego wygląd właściwie nie różni się od obecnie wykorzystywanego dokumentu, ale „e” w jego nazwie nie wzięło się znikąd. Otóż jest to „dyskietka” z warstwą elektroniczną i stanowiącym zabezpieczenie numerem CAN.
Zabezpieczenia e-dowodu z przodu.
Czym jest wspomniana warstwa elektroniczna? To nic innego jak chip, na którym mogą być zapisywane dodatkowe informacje. Sprawia to, że e-dowód jest nie tylko dokumentem tożsamości, ale też narzędziem identyfikacji elektronicznej (ze zdjęciem biometrycznym, profilem osobistym czy podpisem cyfrowym). Całość działa bezstykowo i może być używana przede wszystkim w kontaktach z administracją publiczną, ale też z innymi podmiotami (np. bankami).
Zabezpieczenie e-dowodu z tyłu.
Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że e-dowody to szansa na „szybkie, sprawne i przyjemne korzystanie z cyfrowego państwa”.
Nowy dowód osobisty – e-usługi stają otworem
Nowy e-dowód pozwala na potwierdzanie swojej tożsamości i korzystanie z e-usług poprzez zbliżanie dokumentu do czytnika. To szansa między innymi na elektroniczne podpisywanie dokumentów (na przykład tych wysyłanych do urzędu – jest równoważny z tym ręcznym) czy też logowanie się do portali administracji publicznej.
Dzięki zdjęciu biometrycznemu możliwa będzie też weryfikacja tożsamości pasażera, co oznacza, że e-dowód pozwoli na sprawniejsze podróżowanie. Podkreślmy, że dokument będzie zgodny z wymogami ICAO (Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). Do tego dochodzi jeszcze na przykład potwierdzanie obecności w określonym miejscu i czasie.
Funkcjonalność e-dowodu ma się zwiększać z czasem, podobnie jak zaufanie do tej formy potwierdzania tożsamości. Ministerstwo Cyfryzacji porównuje to do kart płatniczych z funkcją zbliżeniową.
E-dowód: wniosek złożysz w Internecie lub w urzędzie
E-dowody wchodzą w życie 4 marca 2019 roku i każdy nowy dokument tożsamości będzie miał wspomnianą warstwę elektroniczną. Nie ma konieczności wymiany starego dowodu, jeśli jest jeszcze ważny, ale można to nieodpłatnie zrobić. Dodajmy jeszcze, że e-dowód, tak jak ten dotychczasowy, jest ważny przez 10 lat.
Stary (po lewej) i nowy (po prawej) dowód osobisty.
Jak złożyć wniosek o dowód osobisty z warstwą elektroniczną? Zupełnie tak samo jak wcześniej – nic się nie zmieniło. Można w tym celu skorzystać z internetowej platformy Obywatel.gov.pl (do czego wymagany jest profil zaufany) albo też udać się do dowolnego urzędu gminy (niezależnie od miejsca zameldowania).
Jak korzystać z e-dowodu?
Do korzystania z certyfikatu identyfikacji/uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego konieczne będzie ustalenie, a następnie podanie 4-cyfrowego kodu PIN. Jeśli zaś chodzi o wymagania techniczne, to do obsługi e-dowodu potrzebne są: czytnik kart z pinpadem oraz odpowiednie oprogramowanie.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie polskiego rządu.
Spojrzenie krytyczne
Choć cyfryzacja to coś, co warto pochwalić, a sama koncepcja e-dowodu może się podobać, to nie brakuje też krytyków tego rozwiązania. Jedni narzekają na ubogą funkcjonalność nowego dokumentu, inni zwracają uwagę na zagrożenia wiążące się z jego wprowadzeniem. Tam bowiem, gdzie wchodzi wygoda, zwiększa się też ryzyko, że dane trafią w niepowołane ręce. Pozostaje mieć nadzieję, że autorzy projektu pomyśleli o wszystkim, a czas pokaże, czy tak właśnie było.
Źródło: Gov.pl, inf. własna. Foto/ilustracje: Ministerstwo Cyfryzacji
Komentarze
12I nie trzeba co 10 powtarzać.
Czy tylko ja mam wrażenie że jestem własnością państwa, jak bydło własnością chłopa ???
I jeszcze żeby to państwo niczym ten chłop dbało o swoją własność.
Ehhh szkoda słów....
No i co jeśli chip się połamie, my o tym nie będziemy wiedzieli-a się okaże np w banku, że nagle nic nie możesz zrobić-bo dowód nieważny?
Skoro jest maszyna która to zrobiła to co za problem aby była inna która zrobi to ponownie? :)
Przyznam się że dziś odbieram STARY dowód. Specjalnie złożyłem wniosek, aby jak najdłużej nie korzystać z tego nowego wynalazku.
Ponadto dowód powinien trzymać informację o datach autoryzacji oraz o jakichś unikatowych identyfikatorach miejsc gdzie się autoryzowaliśmy (w drugą stronę takie dane również powinny być przetrzymywane).
Ale to wszystko nie miało by sensu jeśli okazało by się że zabezpieczenia wszyte w dowód są dziurawe....
Kończąc moje bezcelowe dywagacje - na razie lepiej się powstrzymać z przesiadką ;)
Za to jak ktoś chce to może podpisać dokumenty i przesłać je do urzędu zdalnie (taki niby zamysł jest). Dla mnie to plus to nie mam czasu i jak nie trzeba to wolę unikać łażenie i stanie a w kolejkach w urzędach.