Firma eBay kupiła PayPal za 1,5 miliarda dolarów. 13 lat później usługa jest warta 47 miliardów.
Firma eBay wydała niespełna 1,5 miliarda dolarów na zakup rozwijającej się usługi płatności online PayPal w 2002 roku. Teraz, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podmioty ponownie się rozłączają i będą działać odrębnie. Jest jednak pewna różnica – wartość PayPala wzrosła w ciągu tych 13 lat… 33-krotnie.
Wczoraj (20 lipca) rozpoczęła się regularna sprzedaż akcji PayPal na NASDAQ pod symbolem „PYPL”. Na koniec dnia wartość pojedynczej akcji wyniosła 40,48 dolara – 33 razy więcej niż jeszcze w 2002 roku. Wartość rynkowa całego PayPala natomiast to obecnie 47 miliardów dolarów. Co ciekawe, dotychczasowa firma-matka – eBay – warta jest jedynie niespełna 35 miliardów.
„Chcielibyśmy podziękować naszym przyjaciołom z eBay za ich olbrzymie wsparcie i partnerstwo przez ostatnie 12 lat” – mówi Dan Schulman, dyrektor generalny PayPal. – „Jako niezależna firma, widzimy przed PayPal ogromną szansę na rozwinięcie naszej roli czempiona dla konsumentów i partnera dla sprzedawców oraz pomocy w kształtowaniu branży wraz z szybko postępującą digitalizacją pieniądza”.
„Jako światowa, otwarta platforma płatności cyfrowych, a także najbardziej zaufany i popularny portfel elektroniczny, jesteśmy podekscytowani mogąc świętować wejście na giełdę i rozpoczęcie naszego następnego rozdziału. Technologia mobilna przekształca płatności, czyniąc je prostszymi, bezpieczniejszymi i bardziej przystępnymi dla ludzi w dysponowaniu i zarządzaniu ich pieniędzmi” – kontynuuje Schulman.
„Skupiamy się na wykorzystanie naszych atutów w celu osiągnięcia długoterminowego wzrostu dla naszej spółki i akcjonariuszy. PayPal jest unikalny. Cechuje nas koncentracja na płatnościach cyfrowych, głębokie zaangażowanie w obsługę klienta, pęd do innowacji i technologicznie uniwersalną platformę, która stwarza wartość dla naszych konsumentów i sprzedawców, zarówno w ramach aplikacji, jak i coraz częściej fizycznych sklepów” – dodaje.
Obecnie PayPal może pochwalić się bazą 169 milionów aktywnych użytkowników na 203 rynkach. Jesteś wśród nich?
Źródło: VentureBeat, PayPal
Komentarze
5tzw. WYCOFYWANIE pieniędzy na prośbe kupującego.
Jak to działa? np. sprzedajesz przedmiot wirtualny za 100 euro klientowi, dajesz klientowi mu to w grze, tranzakcja zakończona.
Po czasie kupujący pisze do paypala że "został oszukany" i nie otrzymał towaru, Paypal zabiera ci pieniądze z konta, tzw. wycofanie hajsu.