W ofercie ECSa pojawiły się płyty główne dla procesorów Sandy Bridge, które wyposażono w chipset H61. Są to produkty skierowane do mniej wymagających użytkowników.
Dotychczas mówiąc płytach głównych dla procesorów Sandy Bridge, wspominaliśmy zazwyczaj o chipsetach H67 oraz P67. Nie są to jednak jedyne układy logiki dla obecnej generacji układów Intel Core. Dla mniej zamożnych użytkowników, o mniejszych wymaganiach, Intel przygotował odmianę chipsetu oznaczoną H61.
Warto przeczytać: | |
Tania płyta główna z chipsetem Intel H61 | |
Płyta dla Sandy Bridge w rozmiarze S |
Ostatnio obserwujemy coraz większy napływ konstrukcji wyposażonych w ten układ. Konstrukcję opartą o ten niszowy układ zaprezentował Foxconn, a teraz na rynek budżetowy wkracza ECS prezentując cztery nowe płyty główne. Są to w większości małe modele - tylko jeden z nich o oznaczeniu H61H2-A jest formatu ATX, natomiast pozostałe trzy - H61H2-M2, H61H2-M3 i H61H2-M5 - to konstrukcje mATX. Wszystkie płyty posiadają dwa banki pamięci DDR3, które obsługują moduły o pojemności do 8 GB i taktowaniu 1333 MHz.
W zależności od modelu mamy dostepne następujące porty dla kart rozszerzeń:
- H61H2-A:PCI-Express x16, 3 x PCI-Express x1, 2 x PCI
- H61H2-M2: PCI-Express x16, 2 x PCI-Express x1
- H61H2-M3: PCI-Express x16, PCI-Express x1, 2 x PCI
- H61H2-M5: PCI-Express x16, 3 x PCI-Express x1
Na dolnej krawędzi modelu H61H2-M3 znalazły się dwa gniazda SATA II 3 Gb/s, a pozostałe trzy modele wyposażono w cztery takie gniazda. Warto zaznaczyć, że jedynie płyta formatu ATX ma chłodzoną radiatorem 6-fazową sekcję zasilania - w pozostałych konstrukcjach jest ona odkryta.
Tylny panel nowych płyt nie jest zbyt bogaty w złącza. W przypadku modelu H61H2-A mamy do dyspozycji dwa porty PS/2, cztery porty USB 2.0, złącze gigabitowej karty sieciowej oraz złącza karty dźwiękowej. Mniejsze konstrukcje oferują dodatkowo wyjścia DVI i D-SUB, a w przypadku modelu H61H2-M5 także złącza USB 3.0.
Ceny poszczególnych modeli i data premiery sklepowej nie jest jeszcze znana.
Źródło: ecs
Komentarze
7Ale ten molex to jakies nieporozumienie
Mam u siebie starą ECS K7VZA 3.0 z biosem od Honexa i zgodnie z oryginalną specyfikacją nie można wstawiać procesorów pow 133MHz FSB wstawiłem Athlona na FSB166 i śmiga tyle że trochę dupnym dzielniku (DDR266 lub SDRAM PC133) i jeszcze podkręcić można. Płyta ma dokładnie 11 lat która tyle wytrzyma tego nie wiem.
ASrock to klasa sam w sobie jeśli chodzi o mixy i dziwne konstrukcje