EIZO ColorEdge CG318-4K - monitor 4K 31" dla grafików już wkrótce w sprzedaży
EIZO ColorEdge CG318-4K to monitor w rozdzielczości 4K, który proponowany jest przede wszystkim grafikom i fotografom.
Monitory 4K jak na razie pozostają w sferze marzeń przeciętnego Kowalskiego, a na zakup takiego cuda mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Nie ulega jednak wątpliwości, iż z czasem wraz z pojawianiem się kolejnych modeli ceny będą regularnie się obniżać, a wtedy będzie można pomyśleć o zakupie nowego monitora w tej kosmicznej rozdzielczości. Producenci coraz śmielej projektują kolejne modele, które prezentują się naprawdę ciekawie. Jednym z nich jest zaprezentowany kilka dni temu monitor EIZO ColorEdge CG318-4K, który zachwalany jest przede wszystkim nie do gry, lecz pracy.
Zapewne wielu z Was kojarzy 4K z rozdzielczością 3840 x 2160. I słusznie – w tym momencie jest to najpopularniejszy format na rynku (tzw. standard 4K2K). Nowy produkt EIZO został jednak wyposażony z matrycę LCD IPS o standardzie Digital cinema 4K DCI o rozdzielczości jeszcze większej – 4096 x 2160. Jest to standard używany przy produkcji filmów cyfrowych. EIZO twierdzi, że świetnie nada się też do pracy.
Wspomniana już matryca LCD IPS o wielkości 31 cali ma zapewnić bogatą gamę barw i ich niemal idealne odwzorowanie. Monitor odtwarza 98% przestrzeni kolorów DCI-P3 oraz 99% Adobe RGB. Kątom widzenia również nie można niczego zarzucić – 178 stopni zadowoli każdego. Maksymalny poziom jasności to aż 350 cd/m2. Za zachowanie głębi kolorów ma odpowiadać kontrast na poziomie 1500:1.
Monitor może się też pochwalić wyświetlaniem 10-bitów (ponad 10 miliard kolorów jednocześnie) z 16-bitowej tabeli LUT za pośrednictwem wejścia Display Port. Oczywiście konieczne będą do tego odpowiednia karta graficzna oraz stosowne oprogramowanie obsługujące sygnał 10-bitowy.
ColorEdge CG318-4K posiada wbudowany czujnik, który umożliwia automatyczną kalibrację obrazu. Użytkownik otrzyma też dwa programy, dzięki którym jeszcze łatwiej będzie dostosować monitor do swoich wymagań.
Ciekawą opcją wydaje się też możliwość zdalnej kalibracji na każdym komputerze podłączonym do sieci i z zainstalowanym oprogramowaniem EIZO ColorNavigator Network. Możliwość tę docenią zwłaszcza administratorzy, którzy nie chcą spędzać wielu godzin na konfiguracji monitorów swoich pracowników.
Dzięki tabeli LUT 3D, która dopasowuje każdy kolor z tabeli RGB z osobna możliwa jest emulacja filmu. Twórcy mogę więc przekonać się, jak będzie wyglądał ich produkt dla odbiorcy końcowego. Możliwe predefiniowane tryby pracy to DCI, EBU, Rec.709, SMPTE-C, Adobe RGB, sRGB i CAL.
Monitor jest dość zgrabny i praktyczny. Wyposażono go bowiem w podświetlane przyciski LED, rączkę do przenoszenia monitora, uchwyt na kable oraz trzy porty USB z boku. Stopka jest regulowana – maksymalna wysokość to 149 mm, a różnica kątów nachylenia – 40 stopni (od -5 do 35 stopni). Monitor wyposażono w dwa wejścia DisplayPort (1.2) oraz dwa złącza HDMI. Wejścia DisplayPort obsługują natywną rozdzielczość 4096 x 2160 z częstotliwością odświeżania 60 Hz, a wejścia HDMI - 30 Hz.
Pierwsze monitory EIZO ColorEdge CG318-4K pojawią się w sprzedaży na początku 2015 roku i zostaną objęte 5-letnią gwarancją. Producent nie ujawnił jeszcze informacji o cenie.
źródło: EIZO
Komentarze
26Wydaj parędziesiąt tysięcy złotych na monitor który w następnej fazie wdrażania UHD będzie za stary, bo nie wspiera rec. 2020.
PS. jak ktoś jest ciekawy, to tu jest zbiorczy wątek na avsforum
http://www.avsforum.com/forum/286-latest-industry-news/1609674-smpte-webinar-quad-hd-uhdtv.html
tutaj jest podlinkowany ciekawy, długi artykuł o UHD, ale po francusku.
http://forum.hardware.fr/hfr/VideoSon/HiFi-HomeCinema/unique-haute-definition-sujet_141366_1.htm
Poza tym, z uporem maniaka będę powtarzał, że 3840x2160 to nie 4K.
Jeżeli benchmarkowi zły marketing przeżarł już umysł, to przynajmniej wypadałoby sprawdzić i podać prawdziwe informacje.
3840x2160 to UHD, a nie 4K. Więc skończmy te marketingowe brednie.
I nie - 4K nie oznacza 4 razy wyższej rozdzielczości. Gdyby tak było, to oznaczenie powinno być raczej 4x.
UHD oferuje 2 razy wyższą rozdzielczość, bądź 4 razy więcej pikseli / 4 razy większą powierzchnię roboczą w porównaniu do FHD.
Więc proszę nie mąćcie ludziom w głowach.
1920x1080 to Full HD, a nie 2K, 3840x2160 to UHD, a nie 4K.
2560x1440 można podciągnąć pod szyld 2.5K ale w 16:9.
Tak samo jak 1024x768 pod 1K, tyle że o proporcjach 4:3, lub 1K full frame.
Standard 2K jest stosowany w kinach, i nie ma wiele wspólnego z FHD.
Ma wyższą rozdzielczość, większą przestrzeń barwową, nie mówiąc o tym, że jest inaczej dystrybuowany.
Przypominamy, że technologia FreeSync zapewnia kontrolę dynamicznego odświeżania i synchronizację z sygnałem pochodzącym z karty graficznej, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie negatywnego wpływu opóźnień w wyświetlaniu oraz zredukowanie, a nawet całkowite wyeliminowanie, błędów w obrazie podczas gry i odtwarzania filmów.