EKWB EK-FC680 GTX: blok wodny dla karty graficznej Nvidia GeForce GTX 680
Schłodzi cicho i wydajnie
Firma EK Water Blocks przygotowała blok wodny EK-FC680 GTX dla karty graficznej Nvidia GeForce GTX 680.
Najnowsza karta graficzna firmy Nvidia – GeForce GTX 680 – to bardzo udana konstrukcja, która niewątpliwie znajdzie swoich zwolenników – szczególnie wśród wymagających graczy i overclockerów. Niestety jej standardowa wersja nie jest wolna od wad. O ile w spoczynku jest cicha i stosunkowo chłodna, to pod obciążeniem zaczyna się już robić naprawdę gorąca i nieprzyjemnie głośna. Receptą na ten problem może być schłodzenie karty cieczą, a specjalny blok wodny przygotowała dla niej firma EK WB.
EK Water Blocks EK-FC680 GTX należy do konstrukcji full cover, a więc chłodzi wszystkie newralgiczne miejsca karty – procesor graficzny, kości pamięci oraz sekcję zasilania. Warto również zaznaczyć, że model ten jest dostępny w czterech wersjach, a mianowicie miedzianej z topem wykonanym z acetalu, miedzianym z topem wykonanym z pleksi, niklowanym z topem wykonanym z acetalu oraz niklowanym z topem wykonanym z pleksi. Do jego podłączenia stosuje się popularne złączki G1/4.
Na uwagę zasługują wyniki testów, które przeprowadził producent na prototypie bloku i układzie wodnego chłodzenia składającego się między innymi z chłodnicy EK-RAD CoolStream XT 360, trzech wentylatorów Yate Loon D12SH-12 o średnicy 120 mm i prędkości obrotowej 2200 RPM oraz pompki D5 Vario.
GeForce GTX 680 pracujący z taktowaniami 706/6008 MHz rozgrzewał się do 39 stopni Celsjusza, natomiast po podkręceniu go do 1097/7008 MHz do 43 stopni Celsjusza.
Wszystkie wersje bloku wodnego EK-FC680 GTX są już dostępne w sprzedaży, a ich ceny wahają się od 85 do 95 euro.
Więcej o chłodzeniu kart graficznych:
- EK Water Blocks: niektóre karty Radeon HD 7970 są niekompatybilne z blokami wodnymi
- Prolimatech MK-26: chłodzenie dla karty Radeon HD 7970
- Arctic Accelero Hybrid: chłodzenie kart graficznych łączy wodę i powietrze
- Aeolus Gamer Storm Dracula: wydajne chłodzenie kart Radeon HD 7970
Źródło: EK, WCCFTech, XtremeSystems
Komentarze
10Po 1. podwójny śledź którego nie da się zlikwidować tak jak w przypadku Radeona HD7970
Po 2. złącze zasilania tej grafy to jakaś porażka, co było złego w starym rozwiązaniu że NV zdecydowała się na taki myk, pewnie się nie dowiemy