Podczas gdy naukowcy walczą o wydajność, badacze z VTT postawili na estetykę.
Podczas gdy naukowcy i inżynierowie robią co mogą, by zwiększyć wydajność i przystępność paneli słonecznych, niektórzy biorą sobie za cel co innego – sprawienie, by technologia ta była dla użytkownika bardziej atrakcyjna. Dosłownie. Zespół z VTT Technical Research Centre of Finland opracował rozwiązanie, dzięki któremu panele słoneczne są organiczne, elastyczne i mogą naprawdę dobrze wyglądać.
Panele słoneczne naukowców z VTT mogą być wykorzystywane na przykład na oknach, ścianach czy maszynach. Mogą bowiem przekształcić dowolną strukturę w zasilane słonecznie źródła energii dla małych urządzeń i czujników.
Organiczne panele tworzone są z wykorzystaniem technologii roll-to-roll. Pozwala ona wyprodukować 100 metrów warstwowej folii w ciągu jednej minuty. Rzeczywiście funkcjonalne warstwy panelu drukowane są pomiędzy foliami z tworzywa sztucznego. Otrzymany w ten sposób produkt ma zaledwie 0,2 mm grubości i jest wyposażony w elektrody oraz polimery, które gromadzą światło.
W pierwszym teście naukowcy zaprojektowali ogniwa słoneczne w kształcie liści. Dwieście sztuk pokryło łącznie metr kwadratowy powierzchni. Badanie wykazało, że potrafiły one wygenerować 3,2 ampera energii elektrycznej i 10,4 wata mocy.
Wynik ten może nie jest zbyt imponujący, ale pamiętać należy, że celem zespołu z VTT jest pójście na kompromis, pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Poza tym, inne jest też zastosowanie tych ogniw. W odpowiedniej konfiguracji panele mogą być wystarczające, by zasilić niewielkie urządzenia oraz system domowych czujników, a to już coś.
Źródło: SlashGear, Gizmag
Komentarze
5http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/wynalazek-mlodej-polki-moze-zrewolucjonizowac-swiat-i-zapewnic-tania-energie,508940.html