O bezpieczeństwo dziecka w czasie snu wkrótce zadbać mogą śpioszki nowej generacji – Elephant to projekt studentów Wojskowej Akademii Technicznej.
Technologie ubieralne kojarzą się gadżetami, takimi jak inteligentne opaski czy zegarki. W rzeczywistości jest to jednak znacznie szersza grupa produktów, a drzemiący w nich potencjał jest olbrzymi. Takie wynalazki mogą bowiem nie tylko pomóc nam zwiększyć efektywność treningu, ale nawet uratować życie.
Przesada? Niekoniecznie. Przykładem niech będą zaprezentowane niedawno Elephant. Otóż młodzi polscy naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej opracowali coś, co fachowo należałoby nazwać ubrankiem biomedycznym, a nieco bardziej „marketingowo” – śpioszkami nowej generacji (dla dzieci w wieku 0-24 miesiące).
Na pierwszy rzut oka Elephant wyglądają jak zwykłe śpioszki. Cała magia dzieje się jednak między warstwami tkaniny. Wśród funkcji polskiego wynalazku wyposażonego w układ czujników inercjalnych znajdujemy bowiem pomiar napięcia mięśniowego i monitoring aktywności oddechowej. Co to oznacza w praktyce? Natychmiastowe ostrzeżenia o bezdechu, nieprawidłowej temperaturze ciała, drgawkach czy zwiększonej potliwości.
To wszystko może pomóc w walce z tzw. śmiercią łóżeczkową oraz zapobiegać problemom nieprawidłowego napięcia mięśniowego. Możliwość szybkiego rozpoczęcia rehabilitacji natomiast powinna przełożyć się na uniknięcie trudności z poruszaniem się i z koncentracją w późniejszych latach.
Wracając do śpioszków. Wszystkie dane, które zbierają, są przesyłane do aplikacji mobilnej, która analizuje je i jeśli wykryje cokolwiek, co daje powody do niepokoju, poinformuje o tym rodziców lub opiekunów. Co więcej, na tym funkcjonalność Elpehant się nie kończy – „Dzięki wbudowanym wibratorom [ubranko] jest w stanie pobudzać układ mięśniowy, rozluźniając i stymulując odpowiednie partie mięśniowe. W ten sposób pomaga w rehabilitacji niemowlaków” – tłumaczy ppłk Chmielewski w rozmowie z serwisem Polska Zbrojna.
Pomysłodawcami Elephant są Magdalena Lebiedziewicz (znajdująca się na III roku studiów na kierunku informatyka w medycynie na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej) oraz ppłk Mariusz Chmielewski (adiunkt Wydziału Cybernetyki WAT). Projekt został zgłoszony do konkursu Imagine Cup Microsoft dla młodych wynalazców, przeszedł etap krajowy i europejski, i pod koniec miesiąca powalczy o nagrodę w jego finale.
Wygrana w konkursie na pewno pomogłaby w dalszym rozwoju projektu. Przed twórcami znajdują się jeszcze: dopracowanie projektu, badania kliniczne i certyfikacja. Priorytetami są: wygoda i bezpieczeństwo dziecka przy jednoczesnej jak najszerszej praktycznej funkcjonalności. Nie pozostaje nic innego jak tylko trzymać kciuki.
Źródło: Polska Zbrojna, TVN24BIS, Micorosft Imagine. Foto: arch. WAT
Komentarze
10Zobaczcie sobie dlaczego Niemcy chcą aby nasz region był słaby! Międzymorze oznacza dla nich utratę strefy wpływu w naszej części Europy!
Tak jak kiedyś odeszliśmy ze Związku Sowieckiego to teraz możemy opuścić Unię i zawrzeć sojusz z prawdziwego zdarzenia ze Słowianami!!!
https://www.youtube.com/watch?v=541lFRRAuS8&t=158s
Taka presja podatkowa jak i społeczna na singli sprawiłaby że zakładaliby oni rodzinę.
Tak bym proponował żeby singlem legalnie być do 21 roku życia, bo tyle czasu wystarczy że młody człowiek się wyszalał i znalazł miłość. Oczywiście żadne konkubinaty nie będą akceptowane żeby nie być już singlem. Tylko ślub kościelny sprawi że człowiek zostałby wypisany z rejestru singlów.
Marcin Krzywkowski Kongres Nowej Prawicy:
''Jeśli Europa nadal będzie funkcjonowała według antywartości i pseudozasad unijnych, to możemy zostać wchłonięci przez dowolną inną cywilizację, np. islamską czy chińską.''
Bardzo mądre zdanie! Polecam przeczytać resztę artykułu!
http://nczas.com/publicystyka/szansa-dla-europy-i-polski-jest-powrot-do-tradycyjnych-wartosci/