Piękniejszej płyty nie znajdziecie – EVGA prezentuje najnowszy model z serii DARK
Ładna, funkcjonalna, a do tego przystosowana do ekstremalnego podkręcania. Najnowsza płyta główna EVGA to sprzęt, obok którego nie można przejść obojętnie… oczywiście pod warunkiem, że macie odpowiednio zasobny portfel.
Mowa o modelu EVGA Z590 DARK – to topowa konstrukcja producenta, która została zaprojektowana pod kątem ekstremalnego podkręcania sprzętu. I wcale nie jest to czcze gadanie, bo przy projektowaniu płyty brał udział Vince „kingpin” Lucido, a więc jeden z najbardziej utytułowanych overclockerów na świecie.
EVGA Z590 DARK – płyta do ekstremalnego podkręcania procesorów Intel
EVGA Z590 DARK to następca ubiegłorocznego modelu EVGA Z490 DARK. Funkcjonalność nowej konstrukcji jest podobna (też zdecydowano się na obrócenie podstawki, banków pamięci i sekcji zasilania o 90 stopni), ale producent wprowadził kilka istotnych usprawnień pod kątem OC.
Model EVGA Z590 DARK wyróżni się obróconym układem, co ma przełożyć się na lepsze możliwości podkręcania sprzętu
No właśnie, płyta współpracuje z procesorami Intel Core 10. (Comet Lake-S) i 11. generacji (Rocket Lake-S) pod gniazdo LGA 1200 i pozwala na montaż dwóch modułów pamięci DDR4 RAM. I nie, wcale nie wynika to z oszczędności - mniejsza ilość slotów ma przełożyć się na lepsze możliwości OC.
Nie zapomniano też o mocnej sekcji zasilania. Z590 DARK oferuje 21-fazową, cyfrową sekcję, która poradzi sobie nawet z mocno podkręconymi procesorami. Co ważne, w nowym modelu do chłodzenia VRM wykorzystano miedziane radiatory wspomagane przed dwa małe wentylatorki.
To jednak nie koniec rewelacji! Producent przewidział przyciski, przełączniki, wyświetlacze diagnostyczne i punkty pomiarowe napięć, które będą pomocne przy ekstremalnym podkręcaniu sprzętu. Ciekawym pomysłem z punktu widzenia xOC jest również przeniesienie gniazd zasilających na krawędź laminatu.
Jeżeli chodzi o złącza, do dyspozycji oddano dwa wzmocnione sloty PCI-Express 4.0 x16 (pozwalające na połączenie dwóch kart graficznych w trybie SLI) oraz jeden slot PCI-Express 3.0 x4 (np. pod dodatkową kartę rozszerzeń). Oprócz tego przewidziano trzy gniazdka M.2 PCIe 4.0 x4 (chłodzone dużym radiatorem), a także jedno U.2 SSD i osiem zwykłych SATA 6 Gb/s.
Mimo, że mamy do czynienia ze sprzętem do ekstremalnego overclockingu, na tylnym panelu wyprowadzono całkiem bogaty zestaw portów – znajdziemy tutaj m.in. port PS/2, dwa USB 3.0, cztery USB 3.1 i jeden USB 3.2 Gen2x2, a także wyjścia HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4, dwie karty sieciowe 2.5G LAN i bezprzewodowy moduł Wi-Fi 6E/BT5.2.
EVGA Z590 DARK w akcji - to płyta do ekstremalnego podkręcania z użyciem niekonwencjonalnego chłodzenia ciekłym azotem
Specyfikacja płyty głównej EVGA Z590 DARK
- format: E-ATX
- podstawka: LGA 1200
- chipset: Intel Z590
- pamięć RAM: 2x DDR4-5333+
- złącza PCI-Express: 2x PCI-Express x16, 1x PCI-Express x4
- złącza M.2/U2: 3x M.2 PCIe 4.0 x4, U.2 PCIe 4.0 x4
- złącza SATA: 8x SATA 6 Gb/s
- sieć: 2x Intel I225-V 2.5G LAN, Intel Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.2
- audio: Realtek ALC1220 + EVGA NU Audio
- tylny panel:
- PS/2
- 2x USB 3.0
- 4x USB 3.1
- 1x USB 3.2 Gen2x2
- 2x RJ45
- 2x Wi-Fi
- 6x audio
Ile kosztuje płyta główna EVGA Z590 DARK?
EVGA Z590 DARK to płyta główna dla wąskiego grona odbiorców, którzy zajmują się ekstremalnym podkręcaniem sprzętu i biciem rekordów wydajności.
Płyta została wyceniona na 599 dolarów, więc podobnie, jak podobne modele Z590 przeznaczone do xOC (np. ASUS ROG Maximus XIII Apex czy Gigabyte Z590 Aorus Tahyon).
Źródło: EVGA, Facebook @ Vince Lucido
Komentarze
19Najfajniej umiejscowione gniazdo zasilania. Pięknie. Tylko nie dla mnie...
Gniazda zasilania obrócone o 90 stopni to mistrzostwo.
Fajnie pewnie będzie prezentowała się w nie jednym projekcie zwlaszcza w połączeniu z chłodzeniem wodnym na aluminiowych rurkach :) tak steampunkowo by sie prezentowala.
Ma tylko jeden bank pamieci. Wiec przejde obojetnie.
Wiem wiem, lepiej sie podkreca z jednym ale jezeli to artykul ktory mowi ze to super extra plyta dla kazdego i tylko pozazdroscic to trzeba tez zauwazyc minusy.
Na dodatek piekno to pojecie wzgledne. Ja tam nie widze niczego pieknego
Po pierwsze primo 2 pci-ex a po drugie primo ultimo ta płyta jest strasznie biedna
Z 8 lat temu juz mnie zastanawialo czemu one sa pionowo….
Z checia byl wzial ale od Intela sie dawno temu odwrocilem :)