Z nowymi technologiami spotykamy się już każdego dnia. Pytanie czy korzystamy z nich świadomie?
Skoro zaglądacie na nasze łamy z zainteresowaniem śledzicie zapewne tematykę nowymi technologii. Przeprowadzone na zlecenie firmy Samsung badania pokazują, że nie jesteście w tym osamotnieni.
Z danych zebranych na podstawie 10 138 wywiadów online wynika, że 55% Europejczyków fascynuje się nowymi technologiami, a 52% używa ich w znacznie większym zakresie niż dwa lata temu. Co jednak warte zaznaczenia, aż 72% przyznaje, że tylko udaje dokładne zrozumienie znaczenia terminologii dotyczącej najnowszych rozwiązań technicznych.
Najczęściej pojawiają się problemy z takimi pojęciami jak „chmura”, „streaming” i „internet rzeczy”. Brak pełniejszej wiedzy na temat danej technologii czy urządzenia to wbrew pozorom spory problem. Niemal 1/4 respondentów stwierdziła, że błędne rozumienie terminologii powoduje, że nie są w stanie wykorzystać wszystkich funkcji urządzenia. 43% badanych Europejczyków przyznało, że posiada przynajmniej jeden produkt, którego stopień zaawansowania technologicznego przekracza ich potrzeby, a co dziesiąty respondent (11%) uważa się za zagubionego w świecie technologii.
„Nasze badania pokazują, że terminologia stosowana w odniesieniu do dzisiejszej technologii dla niektórych konsumentów może stanowić utrudnienie. Podejmujemy szereg działań w celu rozwiązania tego problemu, w tym poprzez uproszczenie używanego języka i prowadzenie szkoleń z umiejętności cyfrowych dla 400 000 młodych ludzi. Uważamy jednak, że kwestia ta dotyczy całej branży i jeśli zostanie przez nią zlekceważona, przerodzi się w barierę na drodze dalszego postępu technologicznego. Wraz z przesuwaniem granic technologii mobilnej, cyfrowej i telewizyjnej branża musi być świadoma tego, w jaki sposób udostępniamy te korzyści poszczególnym użytkownikom.” – David Lowe, CMO of Samsung Electronics Europe
Samsung jest jednym z tych producentów, który stara się zapewnić przyszłym pokoleniom możliwość wygodnego korzystania z najnowszych technologii, czego efektem są chociażby realizowane w Polsce projekty edukacyjne: Mistrzowie Kodowania oraz Samsung Labo. Wypada stwierdzić, że podobnych inicjatyw potrzeba więcej.
Producent przygotował infografikę dotyczącą omawianego badania. Możecie pobrać ją w formacie pdf. Przy okazji dajcie znać, jak wy czujecie się w świecie nowych technologii.
Źródło: samsung
Komentarze
14Morał z tego jest taki, że może i jesteśmy pokoleniem technologicznym, ale to jak do owych technologii podchodzimy i używamy dalej w dużej mierze było uwarunkowane przez naszych rodziców. Dla nich to gadżety, dla nas to zabawki a dopiero dla naszych dzieci będą to narzędzia (generalizując). To się zmieni dopiero za parę dekad.
ale jak jest jakikolwiek nawet drobny problem choćby często spotykany - przestawienie Y z Z to rozkładają ręce i nie wiedzą jak to zmienić, oczywiście odpowiedź jak się zapytać co zrobiłeś jest jedna - samo się zrobiło
jak to słyszę to mnie trafia wrrrr
klikają na co popadnie, nie patrząc a później się dziwią że ustrojstwo im nie chodzi tak jak powinno, nie zainteresują się aby poznać podstawy, manual? a co to jest? a było w pudełku? .. sic!!!
zresztą dobrze ze są takie głąby, przynajmniej serwisy mają zajęcie i kasę :)