Miękki robot ze sztucznymi mięśniami to rozwiązanie, które może odnaleźć wiele różnych zastosowań w rozmaitych dziedzinach.
Są w stanie unieść przedmiot, ważący 1000 razy więcej niż one same, a jednocześnie są bardzo delikatne. Miękkie roboty ze sztucznymi mięśniami opracowanymi przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda i instytutu MIT mają olbrzymi potencjał.
Te miękkie roboty świetnie – jak przekonują naukowcy – radzą sobie ze ściskaniem przedmiotów, Z jednej strony 2,6-gramowy mięsień jest w stanie podnieść 3-kilogramowy przedmiot, z drugiej – możliwe jest delikatnie chwycenie rośliny bez jej zmiażdżenia. Wykorzystywane jest tutaj ciśnienie wody lub ciśnienie powietrza.
Co ciekawe, naukowcy twierdzą, że „szkielet” mięśnia może być wykonany z rozmaitych materiałów. To oznacza po pierwsze: niskie koszty produkcji, po drugie: możliwość dostosowania wyglądu „robota” do różnego rodzaju potrzeb i zastosowań.
Mięsień może być na przykład wykonany z materiałów rozpuszczalnych w wodzie, co pozwala wykorzystać go chociażby w medycynie lub w środowisku naturalnym. Inne zastosowania? Misje poszukiwawczo-ratownicze czy też pomoc niepełnosprawnym. – „Możliwości są nieograniczone” – zapewniają autorzy.
FOAM - Origami-Inspired Artificial Muscles
Źródło: Quartz, Popular Science. Foto: Shuguang Li
Komentarze
4(wiem, wiem... to coś innego)
...a może jednak mam rację? :o