Grupa Fortinet przeprowadziła badanie pokazujące podejście społeczeństwa do koncepcji Inteligentnego Domu.
Inteligentny Dom to jedna z tych koncepcji, która budzi ogromne zainteresowanie i nadzieje, a jednocześnie napawa niepokojem. Jako że wiąże się ona z Internetem Rzeczy, a więc siecią wymiany informacji pomiędzy urządzeniami mającymi stały dostęp do Internetu, rodzi wiele pytań o bezpieczeństwo i prywatność. Grupa Fortinet sprawdziła jak wygląda to w rzeczywistości i co na ten temat sądzą sami konsumenci.
Grupa Fortinet przeprowadziła badanie społeczne „Internet Rzeczy: Inteligentny Dom”, w którym udział wzięło 1801 osób z 11 państw. Wyniki pokazują podejście właścicieli domów do nowych technologii ich obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności oraz plany związane z modernizacją mieszkań.
61 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat większość sprzętu AGD/RTV będzie miała łączność z Internetem, co jednocześnie oznacza, że Inteligentny Dom przestanie być już tylko koncepcją.
Jednocześnie jednak większość osób biorących udział w badaniu przyznała, że obawia się w związku z tym o swoją prywatność. 69 proc. respondentów zaznaczyła odpowiedzieć „jestem bardzo zaniepokojony” lub „jestem nieco zaniepokojony”. Głównie boimy się, że nasze poufne informacje mogą trafić w niepowołane ręce.
Ankietowani zostali także zapytani o to, co zrobiliby, gdyby odkryli, że inteligentny sprzęt AGD i RTV bez ich wiedzy zbiera prywatne dane i udostępnia je w sieci. 62 proc. stwierdziło, że naruszenie to jest wystarczającym wykroczeniem, by podjąć zdecydowane kroki.
Zdecydowanie niejednogłośnie odpowiadali badani na pytanie o to, kto powinien dbać o cyberbezpieczeństwo inteligentnych urządzeń. Globalnie pół na pół padały odpowiedzi: domowy router oraz dostawca internetu. Europejczycy natomiast często odpowiadali, że to samo urządzenie powinno być odporne na zagrożenia.
„Internet rzeczy obiecuje wiele korzyści, ale jednocześnie stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa w sieci i prywatności danych użytkowników. Poradzenie sobie z tymi przeszkodami będzie wymagało zastosowania różnych technik zabezpieczenia, w tym uwierzytelniania połączeń sieciowych, używania przez użytkowników prywatnych sieci do komunikowania się z podłączonymi urządzeniami, zastosowania antywirusowego oprogramowania czy ochrony przed atakami na aplikacje w chmurze” – mówi John Maddison, wiceprezes ds. marketingu w firmie Fortinet.
Czy ludzie są w ogóle chętni do modernizacji? Jedno z zadanych pytań brzmiało: „czy zdecydowałbyś się zapłacić za nowy bezprzewodowy router, aby skonfigurować urządzenia domowe z siecią?”. 40 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź „zdecydowanie tak”, a kolejne 48 proc. – „może”. Aż 50 proc. respondentów przyznało też, że byliby oni gotowi zapłacić więcej za usługi internetowe, gdyby oznaczało to możliwość podłączenia urządzeń do sieci.
Poniżej możecie zobaczyć infografikę podsumowującą badanie grupy Fortinet:
„Bitwa o rynek Internetu rzeczy właśnie się rozpoczęła. Według IDC, wiodącej firmy badawczej, wartość rynku Internetu rzeczy ma wzrosnąć do 7,1 biliona dolarów (ok. 21,5 biliona złotych) w 2020 roku. Ostatecznie grono liderów rynku Internetu rzeczy zawęzi się do tych dostawców, którzy zapewnią równowagę między bezpieczeństwem i prywatnością a ceną i funkcjonalnością produktów” – komentuje John Maddison.
Źródło: Fortinet
Komentarze
7Prywatność - żadna.
2. W inteligentnych urządzeniach AGD na 100% będą luki bezpieczeństwa - jak można mieć co do tego wątpliwości? O bezpieczeństwo musi dbać coś zewnętrznego do urządzeń AGD, coś co będzie odpowiednio przygotowane i dedykowane tym kwestiom.