Ciekawostki

Fotowoltaika w Niemczech. Trend, który nabiera tempa

przeczytasz w 1 min.

Niemcy zdecydowanie stawiają na fotowoltaikę balkonową. Od dłuższego czasu poszczególne miasta zachęcają mieszkańców do inwestycji w panele fotowoltaiczne montowane na balkonach. Te niewielkie instalacje plug-in mogą pomóc obniżyć rachunki za prąd.

Instalacje fotowoltaiczne typu plug-in cieszą się w Niemczech dużą popularnością. Jest ich tam już więcej niż 500 tys. Jak podaje serwis euronews.com,  duża część z nich to instalacje, które montowane są na balkonach. Powszechność tego rozwiązania pozwala na płynne przeprowadzenie transformacji energetycznej w kraju.

- Postrzegamy je jako podzbiór fotowoltaiki dachowej, ale także coś innego – mówi redakcji Euronews Green Jan Osenberg, doradca w stowarzyszeniu SolarPower Europe. – Zasadniczo widzimy je jako trend wykorzystania wszelkiej możliwej sztucznej infrastruktury do generowania energii elektrycznej – dodaje.

Fotowoltaika balkonowa pozwala na efektywne wykorzystanie już istniejącej przestrzeni. Te niewielkie instalacje słoneczne nie pokryją w całości zapotrzebowania na energię danego gospodarstwa, ale będą cechować się wysokim poziomem autokonsupmpcji.

Typowa instalacja balkonowa generuje do 10 proc. tego, co oferują instalacje dachowe. Z tego względu instalacje balkonowe w Niemczech odpowiadają za ok. 200 MW mocy w porównaniu z 16 GW fotowoltaiki zainstalowanej na dachach budynków mieszkalnych.

Fotowoltaika na balkonie – zrób to sam

Zaletą fotowoltaiki plug-in jest prosty montaż. Gotowy zestaw można zamówić, a do jego instalacji nie są potrzebni fachowi monterzy ani elektryk. Wystarczy podłączyć standardowy przewód do gniazdka i tyle.

- Głównym powodem sukcesu fotowoltaicznych systemów balkonowych jest to, że pozwalają one na korzystanie z energii słonecznej ludziom, którzy wcześniej takiej możliwości nie mieli – mówi rzecznik Meyer Burger, niemieckiego producenta urządzeń fotowoltaicznych.

- Większość ludzi nie ma domu lub nie może zainstalować fotowoltaiki dachowej z powodu ochrony zabytków, zacienienia lub innych warunków konstrukcyjnych dachu. Dla nich panele na balkonie mogą być atrakcyjne – dodaje.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login