GIMP 2.8.6: pobierz darmowy program do obróbki i tworzenia zaawansowanej grafiki
W aplikacji GIMP będącej darmowym i funkcjonalnym programem do obróbki i tworzenia grafiki nastąpiły duże zmiany.
Zespół programistów odpowiedzialnych za rozwój jednego z najpopularniejszych, a zarazem darmowego programu GIMP, służącego do obróbki i tworzenia grafiki rastrowej, poinformował o udostępnieniu jego nowej wersji o numerze 2.8.6.
GIMP, a właściwie GNU Image Manipulation Program - bo tak brzmi pełna nazwa programu, jest wolną, otwartą i darmową aplikacją o ogromnych możliwościach, przeznaczoną do tworzenia, i edycji grafiki.
Nowa wersja GIMPa swoją premierę miała kilka dni temu, wówczas udostępniono źródła i instalatory dla dystrybucji Linuksa, lecz dopiero teraz zostały wydane wersje instalacyjne dla wielu innych systemów operacyjnych w tym dla Windows. Wersja 2.8.6 jest już szóstą wersją aktualizacyjną z obecnie stabilnej gałęzi programu 2.8.
W najnowszej wersji GIMP 2.8.6 naprawiono opcję zapisywania do pliku Urls. Naprawiono działanie pędzli oraz zwiększono maksymalny rozmiar schowka na pędzle i desenie do 1024x1024 pikseli. Do biblioteki Libgimp dodano natywną obsługę funkcji SIGNED_ROUND, w instalatorze pojawiła się obsługą języka węgierskiego, a także wprowadzono poprawną obsługę wtyczki debugującej po zmianach w Glib.
Dodatkowo wprowadzono liczne ulepszenia i zmiany w interfejsie aplikacji, poprawiono obsługę czcionek, pracę skrótów klawiaturowych oraz wprowadzono wiele innych poprawek i nowości, eliminując także wykryte błędy.
Pobierz: | Rozmiar pliku: ~32 MB |
GIMP (GNU Image Manipulation Program) to bezpłatna aplikacja służąca do obróbki grafiki, która dzięki swoim funkcjom i możliwościom, może śmiało konkurować z często bardzo drogimi komercyjnymi aplikacjami.
Najnowsza stabilna gałąź programu 2.8 to owoc trzech lat pracy deweloperów. Jedną z najbardziej wyczekiwanych nowości jest możliwość uruchomienia trybu pracy w jednym oknie.
Do tej pory GIMP wyróżniał się zastosowaniem interfejsu, w którym każdy osobny element programu wyświetlany był w innym oknie, miało to oczywiście swoje zalety i wady oraz zwolenników i przeciwników.
Wiele osób naciskało na twórców GIMPa, aby ci wprowadzili tryb jednego okna, upodabniając program do komercyjnego i niebagatelnie drogiego Photoshopa.
W rzeczywistości jednookienkowy interfejs został wprowadzony jedynie w wersji Photoshop dla Windows z uwagi na ciężką obsługę ówczesnego GUI Windows, a w Mac OS pozostał tryb wielu okien.
To, co kiedyś było uznawane za wadę Photoshpa znaną z Windows, przyzwyczaiło użytkowników do tego stopnia, że to rozwiązanie trafiło nawet do GIMPa. Twórcy umożliwili bezproblemową opcję przełączania się pomiędzy trybami - wielookienkowym i jednookienkowym.
Wśród nowości należy wyróżnić: dodanie możliwości edycji tekstu na płótnie, wielokolumnowe rozmieszczanie okien co zwiększa elastyczność konfiguracji interfejsu użytkownika, opcje zapisz, zapisz jako, zapisują aktualny plik do domyślnego formatu aplikacji - xcf, dzięki czemu informacje nie zostają utracone i możliwa jest dalsza obróbka ze wszelkimi danymi w GIMP, natomiast inne formaty są dostępne w opcji eksportu obrazu.
Dodano opcje grupowania warstw w strukturze drzewka, udoskonalono system pędzli i narzędzi - możliwość dodania tagów w pędzlach i wzorach oraz możliwość dowolego obracania pędzli. Wprowadzono nowe widżety sliderów, dodano nowe okno nawigacji, wyświetlające podgląd dla każdej karty, do renderowania wykorzystano biblioteki Cairo, dzięki czemu interfejs programu, narzędzia oraz grafiki zostały wygładzone - antyaliasing.
Tryb jednego okna GIMP 2.8 w systemie Linux.
Kliknij, aby powiększyć
Dodano opcję Lock Piksels, dodano obsługę formatu JPEG2000 i wczytywania 16 bitowych danych raw RGB565. Wprowadzono możliwość eksportu wartości koloru do CSS, PHP, Java, Python bądź też do zwykłego tekstu. Umożliwiono eksport do PDF, dodano nowe narzędzia do transformacji obrazka na podstawie wielokąta.
Niewątpliwą nowością jest obsługa interfejsu OpenCL. Nowa wersja GIMP 2.8 została zintegrowana z biblioteką GEGL, dzięki czemu możliwe jest uruchomienia akceleracji z wykorzystaniem OpenCL i znaczne przyśpieszenie wykonywania operacji na obrazach.
Obecnie GIMP 2.8.6 można pobrać w postaci źródeł, instalatorów dla Windows, Mac OS, BSD, Solaris oraz Linux.
Źródło: GIMP
Komentarze
2I tak, brush - to pedzel, wiec "rozmiar schowka na pedzle".
Pattern - to deseń, wiec "rozmiar schowka na pedzle i desenie".
Plugin to wtyczka, wiec nie ma potrzeby odmiany tego slowa jako "plugina", bo wyjdzie kolejny lamaniec jezykowy dla niekumatych Polakow w stylu "keczup" przez "u".
"W rzeczywistości jedno okienkowy interfejs" powinno widniec jako "W rzeczywistości jednookienkowy interfejs".
"za wadę Photoshpa, znaną z Windows" - jeden przecinek za duzo, powinno byc "za wadę Photoshpa znaną z Windows".
"Twórcy umożliwili bezproblemową opcję przełączanie się pomiędzy trybami - wielookiennym i jedno okienkowym" to chyba majstersztyk schrzanienia zdania :) powinno byc przeciez "Twórcy umożliwili bezproblemową opcję przełączania się pomiędzy trybami - wielookienkowym i jednookienkowym".
Tag - to etykieta, wiec powinno byc "możliwość dodania etykiet w pędzlach i wzorach".
"oraz dowolnie obracać pędzle" brzmi, jak urywek wrzucony bez sensu do zdania, powinno byc "oraz dowolnego obracania pędzli".