Ponad miliard euro może wynieść kara grzywny dla Google, jeśli Komisja Europejska podtrzyma swoją opinię o praktykach monopolistycznych giganta.
Najwyższa grzywna w historii Unii Europejskiej – oto, co grozi firmie Google według amerykańskiego dziennika The New York Times. Co przeskrobała? Nic nowego – niezmiennie od lat chodzi o praktyki monopolistyczne.
Według unijnej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, Google wykorzystuje swoją pozycję lidera na w sektorze internetowym, aby promować swoje usługi i osłabiać tym samym widoczność konkurencyjnych rozwiązań. Przede wszystkim chodzi o jej porównywarkę cenową.
Google, umieszczając okienko swojej porównywarki cenowej na liście wyników, ma promować wybrane sklepy (partnerów) i ograniczać widoczność innych porównywarek. Podobne praktyki monopolistyczne zauważane są w innych usługach, np. mapach oraz w ofertach reklamowych.
NYT nie podaje konkretnej kwoty, jaką firma Google miałaby zapłacić za promowanie własnych usług w obrębie innej własnej usługi. Jeśli jednak Komisja Europejska podtrzyma swoją opinię, to wysokość grzywny może przekroczyć 1,06 mld euro.
Taki rekord również należy do firmy z branży technologicznej. Konkretnie w 2009 roku do zapłaty takiej kary wezwany został Intel, który także miał wykorzystywać swoją pozycję rynkową i łamać w ten sposób prawo antymonopolistyczne obowiązujące na terenie Unii Europejskiej.
Eksperci są w tym temacie podzieleni. Jedni uważają, że firma Google ma pełne prawo promować swoje narzędzia w obrębie swojej platformy, ponieważ pozwala jej to wdrażać nowe funkcje i oferować jak najbardziej praktyczną usługę.
Inni jednak zgadzają się z KE, twierdząc, że promowanie jest w porządku, ale nie może odbywać się kosztem innych podmiotów. Samo Google z kolei (przynajmniej na razie) odmawia komentarza. A wam której stronie sporu jest bliżej?
Źródło: The New York Times, Business Insider. Grafika: Mizter_x94 (CC0)
Komentarze
10I chcą ją zniszczyć, albo osłabić....
Bo słaba unia to bezkarność amerykańskich koncernów i miliardy dolarów ekstra zarobków dla nich ....
Chcecie być poza UE - ok. Co mogłaby w analogicznej sytuacji zrobić samotna Polska ???
Mogłaby...... przeprosić google....
Różnica widoczna ??? ;-P