Nie brakuje osób, które uważają, że słowa „Google” i „prywatność” nie powinny pojawiać się w jednym zdaniu. Amerykański gigant przekonuje jednak, że jest to błędne myślenie, a na dowód udostępnia użytkownikom kolejne istotne rozwiązania.
Firma Google zbiera o nas dużo informacji, dzięki którym może prowadzić swój najbardziej dochodowy biznes – innymi słowy: potrzebuje ich do reklam. Równocześnie jednak pozwala każdemu użytkownikowi na ustalenie, które dane mają nie być gromadzone, a także na usuwanie tych, które już zostały zarejestrowane. Teraz możliwości zachowania prywatności zostały poszerzone o kolejne trzy opcje.
Tryb incognito w Google Maps
Tryb prywatny (czyli właśnie incognito) pozwala na korzystanie z usług bez zapisywania historii czy informacji. Jest dostępny we wszystkich przeglądarkach internetowych i powoli trafia też do kolejnych serwisów Google. Na początku tego roku został udostępniony użytkownikom YouTube’a, a teraz ląduje także w Mapach, umożliwiając wyszukiwanie miejsc i ustalanie tras z zachowaniem prywatności. Wkrótce opcja pojawi się w aplikacji na Androida, a nieco później także na iOS-a.
Asystent Google a prywatność
Wszyscy, którzy obawiają się, czy korzystanie z głosowego asystenta zagraża ich prywatności, mogą zadać mu pytanie: „OK, Google, w jaki sposób dbasz o bezpieczeństwo moich danych?”. Wówczas uzyskujemy komplet najważniejszych informacji na ten temat. W podobny sposób można usunąć historię wypowiadanych komend: „OK, Google, usuń ostatnią rzecz, którą ci powiedziałem” albo „OK, Google, usuń wszystko, co ci powiedziałem w zeszłym tygodniu”.
Automatyczne usuwanie historii na YouTube
Inną funkcją, która powoli dociera do kolejnych usług Google, jest automatyczne usuwanie historii. Do tej pory samodzielnie kasować mogły się informacje o tym, co wpisywaliśmy do wyszukiwarki i jakie strony odwiedzaliśmy, a także o naszej lokalizacji. Teraz opcja trafia do serwisu YouTube. Możemy wybrać, czy historia ma się kasować po 3 czy 18 miesiącach i niczym więcej nie musimy się przejmować.
Przekonują was te nowości? Zamierzacie z nich skorzystać?
Źródło: Google Blog
Warto zobaczyć również:
- Dziś 21. urodziny wyszukiwarki Google
- Google Chrome zyska kilka ciekawych funkcji
- Google prosi o zgodę na „podsłuchiwanie”
Komentarze
2