Naukowcom z MIT udało się stworzyć nowa technologię obrazowania termicznego. Być może nadciąga rewolucja.
Przednia szyba samochodu ułatwiająca widzenie w ciemności albo smartfonowa kamera z funkcją termowizora – dziś brzmi to jak abstrakcja, ale wkrótce może być to rzeczywistość. Wszystko dzięki grafenowi.
Z noktowizorów i termowizorów korzystają między innymi policjanci, żołnierze i ratownicy – dzięki nim są w stanie zauważać w ciemności osoby i inne obiekty generujące ciepło. Obecne urządzenia wymagają jednak układów chłodzenia, które zwiększają gabaryty i koszty finalnych produktów. Z pomocą może przyjść grafen – bardzo dobrze przewodzący materiał ponad sto razy wytrzymalszy niż stal.
Naukowcy z instytutu MIT opracowali nową technologię obrazowania termicznego. Sercem urządzenia jest kwadratowy arkusz grafenu połączony z mikroskopijnymi elementami krzemowymi. Taki układ zbiera sygnały termiczne (fale podczerwone) i przekształca je na sygnały elektryczne.
Najważniejsze jest to, że urządzenie termowizyjne opracowane przez naukowców z MIT nie potrzebuje żadnego dodatkowego systemu chłodzenia – wystarcza kieszeń powietrzna pod arkuszem grafenu. W efekcie otrzymujemy elastyczne, mobilne, zupełnie przejrzyste i całkiem sprawne urządzenie do widzenia w ciemności.
Obecnie trwają prace nad usprawnieniem technologii i zwiększeniem osiąganej rozdzielczości. Jeśli uda się osiągnąć zamierzone cele w przyszłości faktycznie każde urządzenie będzie mogło dostarczyć funkcję widzenia w ciemności.
Źródło: Engadget, Scientific American
Komentarze
8Noktowizor to nie jest to samo co Termowizor.
Noktowizor - widzenie w bardzo słabych warunkach oświetleniowych może być wspomagany doświelaczmi
Termowizor - analizator widma podczerwonego(cieplnego)
Kolejny rok i kolejna wiadomość i cuda które można uzyskać dzięki grafenowi.
Najbardziej podobał mi się ten gdy Polskę okrzyknięto królem grafenu.