Groupon musi zapłacić 83 miliony dolarów firmie IBM - naruszył jej patenty
Groupon został ukarany grzywną w wysokości 83 milionów dolarów. Zdaniem sądu naruszył on cztery patenty firmy IBM, choć sam oskarżony nie do końca się z tym zgadza.
Amerykański sąd przyznał rację firmie IBM, która oskarżyła Groupon o naruszenie czterech patentów związanych z sektorem e-commerce. Otrzyma za to prawie 83 miliony dolarów.
„Big Blue” pozwało firmę Groupon za budowanie swojego internetowego biznesu na opatentowanych przez niego fundamentach. – „Inwestujemy prawie 6 miliardów dolarów rocznie w badania i rozwój, tworząc innowacje dla społeczeństwa”, powiedział rzecznik gigantycznego przedsiębiorstwa, Doug Shelton.
Choć Groupon został wezwany do zapłaty kary o ponad połowę mniejszej, niż chciało tego IBM (167 milionów dolarów), przyznał, że rozważa apelację. – „Nadal twierdzimy, że nie naruszamy żadnych patentów”, powiedział rzecznik, Bill Roberts. Przedstawiciele firmy zdają się też przekonywać, że rozwiązania opatentowane przez „Big Blue” w ogóle nie powinny być chronione, ponieważ są to oczywistości.
Być może jest w tym trochę prawdy. IBM słynie bowiem z tego, że patentuje co się da, czego efektem jest dodawanie do swojego katalogu kilku tysięcy patentów każdego roku (w 2017 ponad 9000). Jednak jeśli jest patent, to należy to uszanować i Groupon może być zły tylko na siebie. Inne firmy, takie jak Amazon, Google, Facebook czy Twitter płacą za możliwość wykorzystania tych rozwiązań u siebie.
Na koniec wróćmy do samej sprawy i dodajmy jeszcze, że dwa patenty dotyczą rozwiązań e-commerce z końcówki lat 80. ubiegłego wieku, kolejny – zachowywania informacji z komunikacji klient-serwer, a ostatni – systemów uwierzytelniających.
Źródło: Bloomberg, Reuters. Screen: Groupon
Komentarze
5Dziwię się trochę Vivo bo nie opatentowało jeszcze wysuwającego się aparatu fotograficznego z lewej strony na górze obudowy w Smartfonach.
Wielu firmom w USA zaczyna się w głowie przewracać , od niektórych patentów no i dalej myślą o sobie jak o liderach technologii.Oj rozleniwiły się firmy w tym kraju i muszą teraz liczyć na bardziej wizjonerskie korporacje z po za ich kraju.
Rownie dobrze ktos moze opatentowac klawisz "A" i chciec $1 za kazdym razem, gdy ktos na swiecie go uzyje... powodzenia.