Karty płatnicze na celowniku hakerów - cyberprzestępcy mają nowy sposób na kradzież
FIN8 to grupa hakerska, która kilka lat temu zasłynęła z ataków wymierzonych w placówki handlowe, hotelarstwo i branżę rozrywkową. Ostatnio znowu zaczęło się robić o niej głośno za sprawą nowej wersji narzędzia BADHATCH do wykradania danych kart płatniczych.
Hakerzy z FIN8 znowu atakują – na celowniku karty płatnicze klientów
Cyberprzestępcy z grupy FIN8 posługują się różnymi technikami, które pozwalają zarobić pieniądze. Przykładem tutaj mogą być narzędzia PUNCHTRACK i BADHATCH – obydwa służą do kradzieży danych kart płatniczych z systemów POS (Point of Sale).
Pierwsze ataki przeprowadzone za pośrednictwem BADHATCH zostały wykryte w 2019 roku. Właściwie mówimy o zaawansowanym backdoorze, który pozwala na zdalne uruchamianie poleceń z serwera – może on załadować złośliwe biblioteki DLL, zbierać informacje systemowe, a także eksfiltrować dane. Oprogramowanie próbuje ominąć monitorowanie bezpieczeństwa, używając szyfrowania TLS w celu ukrycia poleceń Powershell.
Według badaczy z firmy Bitdefender, ostatnio cyberprzestępcy przygotowali nową wersję narzędzia (2.14), która została jeszcze sprytniej zaprojektowana. Oprogramowanie nadużywa legalnej usługi o nazwie sslp.io, dzięki czemu może udaremnić wykrycie jego obecności podczas procesu przenikania do sieci ofiary. Malware pobiera skrypt PowerShell, który z kolei wykonuje kod powłoki zawierający bibliotekę DLL BADHATCH.
Jak zabezpieczyć się przed atakami BADHATCH?
Badacze Bitdefender dają kilka prostych rad, które pozwolą zapobiec rozprzestrzenianiu się BADHATCH:
- oddzielić sieć terminali POS od tych, z których korzystają pracownicy lub goście
- dostosować rozwiązania zabezpieczające pocztę e-mail, aby automatycznie odrzucało złośliwe lub podejrzane załączniki
- zintegrować informacje o zagrożeniach z istniejącym systemem SIEM (Security Information and Event Management) lub mechanizmami zabezpieczeń pod kątem odpowiednich wskaźników naruszenia bezpieczeństwa
Należy również pamiętać o najważniejszym – szkoleniach uświadamiających w zakresie cyberbezpieczeństwa dla pracowników. Takie działanie często jest najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem, aby ustrzec się podstępnym sztuczkom cyberprzestępców.
Źródło: Bitdefender, foto: Flickr GotCredit
Zobacz więcej o bezpieczeństwie:
- Hakerzy zaszyfrowali bazy w Oświęcimiu - urzędnicy... obcięli środki na drogi
- Szybko poszło - dane skradzione CD Projekt zostały sprzedane
- Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi mailami
Komentarze
8