Hewlett-Packard zastanawiał się nad wdrożeniem technologii Intel Thunderbolt do nowych komputerów stacjonarnych. Plany się jednak zmieniły i firma zdecydowała, że pozostanie przy USB, a konkretnie - USB 3.0. Dlaczego?
Powód jest prosty: więcej urządzeń obsługujących USB 3.0, większe wsparcie ze stron producentów, jak i samych klientów. Jeśli dalej tak pójdzie, Intel będzie miał problemy, żeby przebić się na rynku ze swoim "piorunem".
"Nie uważamy Thunderbolta za wartościową propozycję"
- Przyglądaliśmy się technologii Thunderbolt. Ciągle się jej przyglądamy. Jeszcze nie uważamy jej za wartościową propozycję - powiedział Xavier Lauwaert, menadżer HP z międzynarodowego zespołu zajmującego się komputerami stacjonarnymi.
Thunderbolt to technologia szeregowej transmisji danych, która pozwala na dwukierunkowe przesyłanie ich z prędkością do 10 Gb/s w obie strony. Intel liczy na to, że nowe rozwiązanie zastąpi z czasem magistrale I/O takie jak USB, FireWire czy nawet HDMI.
Choć technologia zapowiada się obiecująco, liczba urządzeń obsługujących nowy interfejs jest ciągle znikoma. To główny powód, dla którego HP stawia na USB 3.0. Na rynku bez wątpienia jest więcej monitorów czy dysków, które korzystają z USB zamiast Thunderbolta.
Nowe komputery HP z serii Pavilion H8 HPE będą zatem wyposażone w porty USB 3.0.
- Patrząc na rynek PC, wszyscy wydają się zadowoleni z interfejsu USB 3.0. Czy faktycznie powinniśmy przechodzić na bardziej wymyślne rozwiązania? Nie jestem przekonany - dodaje Lauwaert.
Jak dotąd Intel Thunderbolt trafił do nowych komputerów Apple'a. Obsługi "pioruna" nie wyklucza też Sony.
Ambitne plany
Thunderbolt obsługuje obecnie protokoły PCI Express i DisplayPort, co pomaga w redukcji liczby złączy potrzebnych do podłączania komputerowych peryferiów.
Intel jest zdania, że "piorun" i USB 3.0 to technologie, które wzajemnie się uzupełniają i od przyszłego roku będzie opracowywać chipsety, które obsługują obydwa rozwiązania.
Intel stara się rozwijać Thunderbolta w tym kwartale i współpracuje już z kilkoma partnerami, aby powstały odpowiednie urządzenia. Firmy LaCie i WD pokazały już dyski obsługujące nowe rozwiązanie, jednak nie są to jeszcze sprzęty dostępne w sprzedaży.
Producenci Canon, AJA, BlackMagic, Matrox i Sonnet poinformowali z kolei, że będą obsługiwać Thunderbolt.
Komentarze
8Czyżby nadzieja na podłączenie GTX 590 do laptopa w przyszłości po odpowiedniej modyfikacji?
HP już od dawna ma wielkie problemy z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Żałosna korporacja.
urzadzenia USB 3.0/2.0/1.0 wchodza w USB 3, wiec kupno tej technologii jest bezpieczne i wygodne.
wygoda i kompatybilnosc zawsze wygra.