Polskie łaziki marsjańskie najlepsze na świecie - białostocki Hyperion wygrywa URC 2013
Zwycięską drużyną okazała się ta z Politechniki Białostockiej. Jej łazik o nazwie Hyperion zdeklasował rywali zdobywając 493 punkty na 500 możliwych.
Kolejny sukces Polaków na arenie międzynarodowej. Stworzone przez rodzime załogi łaziki marsjańskie zdobyły dwa pierwsze miejsca w tegorocznej edycji zawodów University Rover Challenge organizowanych przez stowarzyszenie The Mars Society.
Zawody University Rover Challenge odbywają się co roku, począwszy od 2007. Ich celem jest wyłonienie najlepszego łazika stworzonego przez studentów z całego świata. Robot, poza możliwością wykonania przygotowanych zadań (eksploracja, pokonywanie dużych odległości w trudnym terenie, badania geologiczne czy konserwacja urządzeń), cechować musi się też bezawaryjnością i niskimi kosztami produkcji.
Konkurs University Rover Challenge 2013 odbył się na położonej w amerykańskim Utah pustyni, a konkretnie w okolicach symulowanej bazy marsjańskiej – Mars Desert Research Station. Łaziki musiały porazić sobie z zadaniami, będącymi odzwierciedleniem tych badań, jakie ich odpowiedniki mają do wykonania na powierzchni Czerwonej Planety. Całe zawody trwały trzy dni.
Łącznie w konkursie wzięło udział 15 drużyn, z czego aż 5 składało się z Polaków – Hyperion Team reprezentował Politechnikę Białostocką, SKNL Rover Team – Politechnikę Rzeszowską, Scorpio 3 – Politechnikę Wrocławską, Copernicus Team – Uniwesytet Mikołaja Kopernika, a Hexapod Extraterrestrial Rover (HERO) – Akademię Górniczo-Hutniczą.
Polacy mogą mówić o niemałym sukcesie. Zwycięską drużyną w tegorocznych zawodach okazała się ta z Politechniki Białostockiej. Jej łazik o nazwie Hyperion zdeklasował rywali zdobywając 493 punkty na 500 możliwych. Wynik ten jest absolutnym rekordem w historii konkursu University Rover Challenge.
„Zadanie terenowe zrobiliśmy w 12 minut - sędziowie byli w szoku :-D Wszystko sprawnie i precyzyjnie, jesteśmy bardzo zadowoleni” – to podsumowanie na fanpage’u studentów z Politechniki Białostockiej najlepiej chyba pokazuje, że Hyperion zasłużył na najwyższy stopień podium.
Hyperion
Co więcej, na drugiej pozycji uplasował się Łazisk Scorpio III, będący dziełem studentów z Politechniki Wrocławskiej. Robot zdobył 401 punktów i wyprzedził o 51 zajmującego trzecie miejsce łazika stworzonego przez studentów amerykańskiej uczelni Oregon State University.
Scorpio III
Spośród najciekawszych rozwiązań zastosowanych przez Polaków warto wspomnieć przede wszystkim o dwóch. Białostocki Hyperion został wyposażony w niezależny napęd i osobne sterowanie każdego z kół, dzięki czemu nawet bardzo duże wzniesienia (o nachyleniu sięgającym 50 stopni) nie stanowiły dla niego większych problemów.
Studenci Politechniki Wrocławskiej z kolei wpadli na pomysł pary kół wypełnionej sypkim granulatem. Dzięki temu konstrukcja Scorpio III nie była aż tak bardzo narażona na powstające podczas jazdy drgania.
Gratulujemy!
Źródło: Dziennik Internautów, University Rover Challenge, Facebook
Komentarze
17Ogromne gratulacje! dla polskich zespołów.
Białystok rządzi! :) Żeby nie było, jestem również studentem politechniki, więc duma mnie rozpiera, że mamy tutaj na podlasiu takie zdolniachy :D