„Technologia blockchain pozwala na prowadzenie relacji biznesowych opartych na znacznie większym zaufaniu. [...] IBM pomaga przedsiębiorstwom cyfryzować dokonywane transakcje oraz ulepszać standardy zgodności” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
To technologia, która ma poprawić bezpieczeństwo i jakość komunikacji w sektorach bankowości i finansów. Firma IBM we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową opracowała prototyp trwałego nośnika, który bazuje na technologii blockchain, a więc rozproszonego rejestru.
Szczegóły na temat tej technologii nie są znane, ale osoby stojące za tym projektem nie potrafią ukryć entuzjazmu. Twierdzą, że taka platforma może być narzędziem gwarantującym oryginalność dokumentów prywatnych i publicznych oraz pozwalającym weryfikować tożsamość klientów.
Zgodnie z obowiązującym prawem banki muszą przechowywać dokumenty przeznaczone dla klientów „trwale” – to znaczy bez możliwości ich modyfikacji i do nieutrudnionego wglądu. Nowe rozwiązanie technologiczne ma to upraszczać, cechując się przy okazji wysoką wydajnością i skalowalnością.
Jeżeli chodzi o wydajność, to ta prezentuje się naprawdę dobrze. W wersji prototypowej udało się osiągnąć tempo przetwarzania na poziomie 32 milionów (publikacja), 47 milionów (weryfikacja) i 211 milionów (pobranie) dokumentów dziennie.
„Jeżeli wdrożenie prototypu trwałego nośnika opartego o rozproszony rejestr przyniesie oczekiwane rezultaty, planujemy rozwinąć ten system do w pełni funkcjonalnego rozwiązania, ułatwiającego spełnienie wymogów zgodności prawnej w obszarze komunikacji z klientem” – powiedział Robert Trętowski z KIR.
„Wyniki testów wydajnościowych pokazują, że technologia ta jest wystarczająco stabilna, aby sprostać wszelkim wymaganiom biznesowym” – dodał Trętowski, zwracając uwagę na to, że w pracach koncepcyjnych brały udział banki i bankowe spółki infrastrukturalne.
Jak tłumaczy IBM, prototypowe rozwiązanie opiera się na unikalnym znakowaniu i gromadzeniu w bankowym repozytorium dokumentów zabezpieczonych przed niepowołaną modyfikacją za pomocą rozproszonego rejestru (klient może samodzielnie zweryfikować oryginalność, odczytując cyfrowy „odcisk palca”).
Karolina Marzantowicz z IBM twierdzi, że „technologia blockchain pozwala na prowadzenie relacji biznesowych opartych na znacznie większym zaufaniu. Współpracując z […] otoczeniem bankowym, IBM pomaga przedsiębiorstwom cyfryzować dokonywane transakcje oraz ulepszać standardy zgodności”.
„Podczas pracy z KIR zauważyliśmy, że tradycyjne technologie nie są w stanie zaoferować tak dalece idącej transparentności, a jednocześnie odpowiedniego poziomu prywatności przesyłanych danych” – dodała Marzantowicz, zwracając uwagę na to, że blockchain rozwiązuje ten problem.
Źródło: Biuro Prasowe Krajowej Izby Rozliczeniowej, Serwis Prasowy IBM. Foto: IBM Blockchain na Facebooku
Komentarze
6Hakery, CIA juz pracują nad tym aby złamać blockhaina albo wprowadzić do niego wirusa a im bardziej blockchain będzie popularny tym szybciej zostanie złamany!