IBM i Nordea Bank Polska uruchamiają nowe centrum przetwarzania danych
Większe bezpieczeństwo operacji bankowych
Nordea Bank Polska wspólnie z firmą IBM uruchomił w Gdańsku nowe centrum przetwarzania danych, które zwiększyć ma bezpieczeństwo operacji bankowych oraz podnieść jakość obsługi klienta.
Gdańskie data center należy do największych w Polsce (powierzchnia ponad 3 tys. m2, z czego 500 m2 stanowi powierzchnia obliczeniowa) i obsługiwać będzie operacje Banku w Polsce oraz jego oddziałów na Litwie, Łotwie i Estonii. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych jednostek obsługujących polskie instytucje finansowe, zapewniająca dostępność usług na poziomie 99,999 proc.
"Nowe centrum przetwarzania danych stworzone przez IBM pozwoli nam na szybszą realizację operacji bankowych oraz uzyskanie większej kontroli nad ryzykiem operacji finansowych. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów, którzy oczekują sprawnej obsługi i zapewnienia bezpieczeństwa na najwyższym poziomie." – Sławomir Żygowski, Prezes Zarządu Nordea Bank Polska
Infrastruktura centrum zasilana jest z dwóch niezależnych źródeł, używanych alternatywnie w przypadku awarii. W sytuacji, gdy żadne ze źródeł nie jest w stanie zapewnić energii, zostaną uruchomione 2 zewnętrzne agregaty prądotwórcze, które pozwalają na dalszą, nieprzerwaną pracę.
Centrum wyposażono również w rzadko spotykane do tej pory w Polsce rozwiązanie, jakim są dwa zbiorniki wody lodowej, z możliwością rozbudowy do trzech, umożliwiające chłodzenie serwerowni nawet do pół godziny po tym jak zaniknie zasilanie.
Kolejnym elementem, który zabezpiecza funkcjonowanie centrum jest komora AST, czyli system pozwalający na fizyczną ochronę sprzętu. Znajduje ona zastosowanie w przypadku pożaru lub zalania, a także chroni przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.
Wykorzystane przy tworzeniu centrum najnowsze rozwiązania technologiczne sprawiają, że jest ono w stanie działać nawet w przypadku awarii. Jeśli usunięcie jej skutków wymaga większej ilości czasu istnieje możliwość wyłączenia urządzeń w ten sposób, aby nie naruszyć bezpieczeństwa przetwarzanych danych.
"IBM zaprojektował, zbudował i pomaga utrzymać kilka tysięcy centrów danych na całym świecie, w tym ponad 100 własnych. Na bazie naszych doświadczeń możemy śmiało powiedzieć, że gdański ośrodek Nordea Bank Polska to jedno z najnowocześniejszych centrów w Polsce, spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa." – Anna Sieńko, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie
Źródło: ibm, kdrive-project, inf. prasowa
Komentarze
11Aktualnie na naszych drogach powstaje sieć nowoczesnych fotoradarów. Z pozoru mają robić zdjęcia piratom, docelowo będą robić zdjęcia wszystkim pojazdom i przetwarzać dane - nr rejestracyjny, data i godzina przejazdu. Dzięki temu "wielki brat" będzie wiedział gdzie podziewa się dany pojazd, ile przejeżdża kilometrów w danym okresie czasu. Wspaniałe dane dla wielu firm. I nasze państwo będzie takimi danymi dysponować, czyli sprzedawać gdzie popadnie. Co na to konstytucja ? A naród głupi na wszystko się zgodzi.
Mądrze mówisz.
Tylko dążyłem w swojej wypowiedzi do czegoś więcej.
Powinienem inaczej zadać pytanie:
Załóżmy że masz rację i tak będzie, to czy będziesz potrafił się temu przeciwstawić?
Każdy z nas powinien znać na nie odpowiedz.
oskubią cię i puszczą z gołym tyłkiem
Zauważmy że ludzie mają tendencję do katalogowania wszystkiego i tworzenia mnóstwa danych. Ktoś nad tym musi pracować więc i powstają takie centra, choć te ma nieco inny cel.