IBM prezentuje chip nowej generacji naśladujący działanie ludzkiego mózgu
Podczas projektowania chipu SyNAPSE inżynierowie starają się jak najwierniej odwzorować działanie mózgu – interakcję neuronów i synaps.
Mijają nieco ponad dwa lata od pierwszej zapowiedzi projektu SyNAPSE. To chip komputerowy stworzony tak, by naśladował działanie ludzkiego mózgu. Odpowiedzialne za niego firmy IBM, Cornell Tech i iniLabs ogłosiły właśnie, że udało się poczynić kolejny krok milowy w kierunku pełnej realizacji założonych celów.
SyNAPSE (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics) to chip, który w obecnej fazie rozwoju oddaje do dyspozycji milion programowalnych neuronów oraz 256 milionów programowalnych synaps i charakteryzuje się wydajnością 46 miliardów operacji synaptycznych na sekundę. Rezultatem powinny być szybsze, chłodniejsze i bardziej kompaktowe podzespoły.
Niestety na razie – nawet pomimo wsparcia finansowego ze strony agencji DARPA – projekt ograniczony jest do laboratorium.
Podczas projektowania chipu SyNAPSE inżynierowie starają się jak najwierniej odwzorować działanie mózgu – interakcję neuronów i synaps. IBM wykorzystuje wiedzę biologiczną i stara się przełożyć ją na zaawansowane algorytmy i krzemowe obwody. „Komputer poznawczy” – bo tak określają finalny produkt inżynierowie – podobnie jak ludzki mózg miałby rozwiązywać problemy na podstawie hipotez i wcześniejszych doświadczeń oraz metodą prób i błędów.
„Te inspirowane mózgiem chipy mogą odmienić mobilność dzięki sensorycznym i inteligentnym aplikacjom mieszczącym się w dłoni i niepotrzebującym WiFi” – powiedział dr Dharmendra S. Modha, główny naukowiec projektu z IBM Research.
Według inżynierów IBM chipy SyNAPSE – dzięki swoim właściwościom – będą mogły znaleźć szerokie zastosowanie. Jedną z propozycji naukowców są zasilane energią słoneczną czujniki w kształcie liści, które mogłyby wysyłać alarmy o pożarach. Inny pomysł to okulary wspomagające, będące w stanie prowadzić niedowidzących użytkowników bez konieczności posiadania dostępu do sieci.
Wcześniejszy prototyp – który ujawniony został ponad dwa lata temu – miał jedynie 256 neuronów i 262 tysiące synaps (dokładne porównanie znajduje się na infografice kończącej tego newsa). Stałe prace pozwoliły jednak znacząco rozwinąć projekt – najnowsza wersja to chip stworzony w 28nm procesie technologicznym Samsunga, który jest wielkości znaczka pocztowego i pobiera bardzo mało energii (mniej więcej tyle co aparat słuchowy).
„To zdumiewające osiągnięcie – wykorzystano proces używany dotychczas do tworzenia dostępnych na rynku energooszczędnych urządzeń mobilnych, aby zaprojektować chip emulujący pracę ludzkiego mózgu – przetwarzanie ekstremalnie dużych ilości informacji przy małej mocy” – powiedział Shawn Han z firmy Samsung.
Źródło: IBM, Mashable
Komentarze
45Czyli z 2-3 lata
Czy też padnie plackiem?
W wielu produkcjach S.F. można już zobaczyć/ przeczytać jakie to możliwości niesie:)
No cóż... Najpierw państwo i armia, później my - szaraczki ;)