Dzięki uczeniu maszynowemu wykrywanie choroby Alzheimera może być skuteczniejsze, szybsze i tańsze niż kiedykolwiek wcześniej – podaje iBM Research.
Sztuczna inteligencja, a konkretnie uczenie maszynowe ma ogromny potencjał i może doprowadzić do niejednej rewolucji, a spora ich część może być związana z naszym zdrowiem. Wielokrotnie już mieliśmy okazję czytać o nowych możliwościach, otwierających się dzięki szczegółowej analizie dużych zbiorów danych i sprytnemu łączeniu (nie zawsze zauważalnych dla ludzi) faktów, a najnowsza dotyczy wykrywania choroby Alzheimera, o czym poinformował IBM Research.
Choroba Alzheimera odbiera wspomnienia i obdziera z samodzielności. Jedyną szansą na minimalizację tych efektów może być wczesne podjęcie leczenia, to jednak wymaga jak najszybszego wykrycia objawów. A gdyby tak można było skutecznie wykrywać ryzyko choroby, zanim jeszcze objawy w ogóle zaczną się pojawiać? Na oficjalnym blogu zespołu IBM Research odnajdujemy informację, która pozwala żywić nadzieję na takie właśnie rozwiązanie.
Grupa badaczy z australijskiego oddziału IBM Research zdołała wykorzystać uczenie maszynowe do szacowania stężenia biomarkera w płynie mózgowo-rdzeniowym na podstawie liczebności konkretnych białek we krwi.
Z dużym prawdopodobieństwem można dzięki temu wykryć ryzyko wcześniej, niż pozwala na to skan mózgu, a do tego w bardzo prosty i niedrogi sposób – wystarczy zwykłe badanie krwi. Dokładność szacowana jest na 77 proc., inwazyjność i kosztowność zaś zmniejszone są bardzo poważnie.
Naukowcy z IBM Research mają nadzieję, że uczenie maszynowe pozwoli nie tylko na szybkie i precyzyjne wykrywanie (ryzyka) choroby Alzheimera, ale też lepsze jej zrozumienie, a przez to – odnalezienie sposobu na nawiązanie z nią skutecznej walki.
„Naszą misją w IBM Research jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i innych rozwiązań technologicznych, aby zrozumieć, jak możemy pomóc lekarzom w lepszym wykrywaniu, a następnie zapobieganiu chorobom we wczesnym stadium. Niezależnie od tego, czy chodzi o obrazowanie siatkówki, biomarkery we krwi czy drobne zmiany w mowie, mamy wizję przyszłości, w której pracownicy medyczni mają dostęp do szerokiego wachlarza łatwo dostępnych możliwości” – czytamy na blogu.
Źródło: Engadget, IBM Research. Foto/ilustracje: Pixabay - geralt (1), Tumisu (2), Free-Photos (3)
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!