Nanorurki węglowe to szansa na przywrócenie obowiązywania prawa Moore'a. IBM będzie pierwszym producentem, który wyprodukuje z nich procesory?
Wafel zbudowany z nanorurek węglowych
Prawo Moore'a zakłada, że liczba tranzystorów w procesorze ma trend wykładniczy, a więc podwaja się co około 24 miesiące (pierwotnie podwajała się co 12 miesięcy, ale liczba ta została skorygowana). Co prawda tranzystory są coraz mniejsze, ale też coraz trudniej o niższy proces technologiczny i w końcu możliwości krzemu nie są nieograniczone – przewiduje się, że maksymalnie uda się tutaj „zejść” do 5 nm. Receptą na ten problem mogą być układy z innych materiałów – na przykład z nanorurek węglowych.
Nanorurki węglowe (CNT) to struktury nadcząsteczkowe, których ścianki zbudowane są ze zwiniętego grafenu (jednoatomowej warstwy grafitu). Pierwsze tranzystory z tego materiału powstały pod koniec lat 90-tych, ale wtedy była to raczej ciekawostka, aniżeli przymiarki do masowego wytwarzania procesorów. Od tego czasu jednak technologia poszła na przód i pierwsi producenci już przygotowują się do wdrożenia materiału.
Animacja przedstawiająca strukturę nanorurki węglowej
Najbliżej celu jest koncern IBM, który potwierdził, że już teraz mógłby wyprodukować procesor z 10 000 tranzystorów nowej generacji – każdy z nich składałyby się z 6 nanorurek węglowych, a więc jego wymiary wynosiłyby mniej więcej 30 x 1,4 nanometra. Nie ma co ukrywać, nowa technologia jest jeszcze w powijakach – dla porównania, procesory Intel Haswell (wytwarzane w 22 nm) składają się z 1,4 miliarda tranzystorów, natomiast AMD Vishera (wytwarzane w 32 nm) mają w sobie 1,6 miliarda tranzystorów.
Przewiduje się jednak, że IBM dopracuje proces produkcyjny układów z CNT i już (lub jak kto woli dopiero) w 2020 roku ruszy z masową produkcja procesorów nowej generacji. Przy okazji mogą one przywrócić obowiązywanie prawa Moore'a. Cóż, pozostaje nam cierpliwie czekać...
Źródło: ExtremeTech, Wikipedia, PCGamer (foto)
Komentarze
15Że co 18 miesięcy moc procesorów się podwaja.
A teraz rozwój zwalnia i próbują nam wcisnąć, że to 24 miesiące...
Intel Haswell (wytwarzane w 22 nm) składają się z 1,4 miliarda tranzystorów.
AMD Vishera (wytwarzane w 32 nm) mają w sobie 1,6 miliarda tranzystorów.
mógłby mi ktoś wyjaśnić jak to się ma 10 tyś tranzystorów do średnio 1.5 miliarda tranzystorów u Intela i AMD?
Byłbym bardzo wdzięczny
pozdrawiam
Dobrze by było gdyby CNT sie upowszechniło. Krzem jedzie już "na oparach" i w ciągu następnej dekady będzie musiał ustąpic miejsca np. CNT (chyba najbardziej pradopodobna opcja).