Intel prezentuje procesory Bay Trail i Core oraz nowe rozwiązania programistyczne na IDF 2013
Producent zaprezentował nowe produkty mobilne oraz inicjatywy dla deweloperów, ułatwiające i przyspieszające innowacje.
Na odbywających się właśnie targach IDF 2013 w San Francisco firma Intel zaprezentowała 22-nanometrowe procesory SoC dla tabletów, urządzeń typu 2 w 1 oraz innych komputerów, najnowsze Chromebooki bazujące na 4. generacji układów Core, a także nowe procesory Intel Core vPro dla użytkowników biznesowych. Ponadto ogłosił on nowe funkcjonalności dodane do platformy usług chmurowych, które odpowiadają na zapotrzebowanie deweloperów na obsługę coraz większej liczby przedsiębiorstw i dostawców usług oraz nowe narzędzia i możliwości dla różnych platform, w tym Android, Chrome i Windows.
Modele Atom Z3000 to pierwsze 4-rdzeniowe procesory koncernu z Santa Clara, które przeznaczone są dla urządzeń mobilnych, działających pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8 lub Android. Konstrukcje te oferują stosunkowo wysoką wydajność i funkcjonalność, a przy tym pozwalają na długą urządzenia na wbudowanym akumulatorze – niektóre z nich mogą pracować nawet 10 godzin i pozostawać w trybie czuwania przez 3 tygodnie.
Kirk Skaugen, starszy wiceprezes i dyrektor generalny PC Client Group, zapowiedział, że dzięki wprowadzeniu nowych procesorów z serii Celeron i Pentium (Bay Trail-D), na rynku powinny pojawić się jeszcze tańsze urządzenia 2 w 1 – aktualnie trzeba za nie zapłacić mniej niż 450 dolarów, natomiast wkrótce ich ceny powinny wynosić już około 350 dolarów. Ponadto układy te znajdą one zastosowanie w laptopach, komputerach All-in-One oraz tradycyjnych komputerach stacjonarnych.
W 2014 roku na rynku powinna zadebiutować platforma Merrifield, która znajdzie trafi do wydajniejszych smartfonów i tabletów. Producent chwali się, że dzięki zastosowaniu 22-nanometrowych rdzeni Silvermont, zaoferuje ona o 50% większą wydajność i dłuższy czas pracy na wbudowanym akumulatorze względem obecnej generacji Clover Trail+.
Podczas konferencji zademonstrowano także nową linię Chromebooków z procesorami Core 4-tej generacji – konstrukcje te to kolejny przykład nowej strategii Intela, polegającej na wspieraniu wielu platform oprogramowania i zwiększaniu możliwości wyboru dla końcowych użytkowników. Warto również zauważyć, iż producent ten, zaraz za Google, ma największy wkład w rozwój systemu Android i ściśle współpracuje z deweloperami oraz Google nad optymalizacją swojej architektury pod kątem Androida i Chrome OS.
Na uwagę zasługuje wsparcie dla 64-bitowego jądra systemu Android, które wpłynie na możliwość wykorzystania więcej niż 4 GB pamięci operacyjnej, a tym samym na zwiększenie wydajności w aplikacjach oraz „przetarcie szlaku” dla ekranów o rozdzielczości Ultra HD 4K w urządzeniach mobilnych.
Skaugen zapowiedział również dostępność procesorów Core 4-tej generacji z biznesowej serii vPro, które oferują ulepszone zarządzanie i zabezpieczenia na poziomie sprzętowym – modele te przeznaczone są dla tabletów, urządzeń 2 w 1, Ultrabooków oraz komputerów osobistych.
„Rynek rozwiązań IT dla biznesu drastycznie zmienił się w ostatnich latach, a Intel odpowiada na jego potrzeby jak nigdy dotąd. Nowe procesory Intel Core vPro 4 generacji oferują funkcje, których chcą tak zwykli pracownicy, jak i specjaliści IT: wygodę użytkowania elastyczność oraz zabezpieczenia wysokiej klasy”, powiedział Skaugen.
Doug Fisher, a więc wiceprezes i dyrektor generalny Software and Services Group, ogłosił wprowadzenie nowej serii narzędzi, technologii oraz inicjatyw firmy Intel, mających pomóc deweloperom stworzyć spójne, wieloplatformowe interfejsy – przykładem tutaj może być oprogramowanie XDK NEW, które jest częścią nowego środowiska programistycznego Intel HTML5 i pomaga deweloperom tworzyć aplikacje w tym języku. Raz napisane, mogą one być używane na różnych systemach operacyjnych i urządzeniach.
Przemówienie zakończyła prezentacja Intel Developer Zone (IDZ), stanowiącego bardzo wartościowe narzędzie dla programistów. Zawiera ono wszystkie narzędzia Intela, pozwalające na zmaksymalizowanie dotarcia aplikacji na różne platformy, systemy operacyjne i HTML5.
Źródło: Intel
Komentarze
1