Procesory

IGP Clarkdale przetestowane

przeczytasz w 2 min.

Nadchodzące procesory Intela o nazwie kodowej Clarkdale są wyjątkowe z dwóch powodów. Jest to pierwszy układ dla komputerów PC, wykonany w 32 nm procesie technologicznym Westmere oraz pierwszy wyposażony w zintegrowany układ graficzny. Kwestię integracji IGP z procesorem, pruszał już koncern AMD jakiś czas temu, ale jak widać od planów do czynów jest daleka droga. Intel tymczasem trzyma się mocno swojego planu rozwojowego, określonego mianem strategii "tik-tak". Zakłada on wprowadzanie co 12 miesięcy całkowicie nowej mikroarchitektury procesorów oraz układów na niej bazującej.

Podobnie jak w układach wykonanych w technologii 45 nm, procesory Clarkdale wyprodukowane zostały z wykorzystaniem drugiej generacji metalowych bramek typu high-k+ (charakteryzujących się wysoką stałą dielektryczną) oraz 193-nanometrowej litografii zanurzeniowej.

Najważniejsze cechy procesorów Clarkdale to aktywna technologia Turbo Boost Technology, która znajduje zastosowanie w aplikacjach nieprzystosowanych do pracy z wielordzeniowymi procesorami. Technologia ta pozwala na przełączenie niewykorzystywanych rdzeni układu w stan uśpienia C6 i podkręca tylko jeden aktywny. Układy Clarkdale oferują także technologię Hyper-Threading, która pozwala na przetwarzanie dwóch wątków jednocześnie przez jeden rdzeń fizyczny rdzeń układu.

Procesory Clarkdale wyposażone zostały w 4 MB pamięci podręcznej, posiadają zintegrowany, dwukanałowy kontroler (IMC) pamięci DDR3 z obsługą modułów pracujących z częstotliwością taktowania do 1333 MHz. Układy obsługują dwa sloty PCI-Express, które mogą pracować w dwóch trybach - 1x16x lub 2x8x. Procesory oferują również akcelerację dla szyfrowania w standardzie Advanced Encryption Standard (AES).

Wykorzystanie IGP w procesorach Clarkdale możliwe będzie przy zastosowania chipsetów H55, H57 i Q55. Do obsługi IGP wykorzystywane jest złacze Flexible Display Interface, poprzez które obraz generowany przez zintegrowany w procesor układ graficzny, przesyłany jest do jednostki PCH. IGP zastosowane w procesorach Clarkdale kompatybilne są z zestawem bibliotek DirectX 10 oraz Shader Model 4.0

Częstotliwość taktowania IGP zależna będzie od modelu procesora. Najwyżej taktowany układ zainstalowany został w procesorze Core i5 661. W tym modelu, IGP pracuje z częstotliwością taktowania na poziomie 900 MHz. Najniżej taktowany układ graficzny (533 MHz) znajdziemy w procesorze Pentium G6950.

Przeprowadzono także pomiary wydajności nowego układu IGP. Ogólna wydajność plasuje go pomiędzy dobrze znanym GMA X4500HD a GeForcem 9400 IGP. W popularnym benchmarku 3DMark 06 Clarkdale uzyskuje wynik ogólny na poziomie 1602 punktów, zaś w nowszej odsłnie programu - 3DMark Vantage, wynik w trybie Entry to 3980 punktów. Do testów wykorzystano również sześć gier. Clarkdale nie potrafił wyświetlić płynnej animacji na żadnej z nich.

źródło: TechPowerUp, informacja własna

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ani to wydajna grafika ani procesor.. Takie na siłę połączenie:/
    • avatar
      Darodaredevil
      0
      1600Pkt to co tu dużo mówić marnie. Ja na mojej lapkowej wyciągam 1800 a jest w procesie 90nm :P narazie to rozwiązanie jedynie dla tych, którzy będą chcieli Worda itd odpalić albo filmy w niższych rozdziałkach.
      • avatar
        Promilus
        0
        Na 900MHz i jeszcze takie strasznie kiepskie? To przecież HD3200 podkręcające się nota bene do ~1GHz będzie znacznie lepsze ! I gdzie tu postęp ze strony intela?
        • avatar
          nazaropeth
          0
          Jak powtarzałem wiele razy: intel nie potrafi stworzyć układu graficznego! A dla czego? Bo są święcie przekonani, że ich procesory mają taką moc obliczeniową, że nie ma sensu implementować jednostki HW T&L w IGP! :/
          BTW> Via K8M800 + ADM64 potrafi płynnie odpalić NFS-U (ok 30fps w 640x480) a GMA950 + C2D nie :)
          • avatar
            XaRaDaS
            0
            Ale lipa z tego, ja na HD3200 + PII x3 720 BE nie podkręcając nic, uzyskałem w 3DMarku 06 około 1800 pkt. Ale Intel się postarał, jeszcze to zdjęcie tego uśmiechniętego kolesia powala na glebę, z czego on się tak cieszy ?? Z tego że ten układ jest do bani :D
            • avatar
              Siderion
              0
              To teraz może dojść do tego że ktoś będzie miał graficzną w procesorze, w chipsecie i w pciexpress.
              • avatar
                hynio
                0
                A tak się chwalili że to będzie super wydajny układ graficzny, tak jak przeczuwałem nic nim z tego nie wyszło:P
                • avatar
                  darek11
                  0
                  to bedzie rozwiazanie do biura dobre, zamiast kupowac plyte glowna z zintegowana grafa + proc, to bedzie tansza plyta + drozszy proc. i gydy to jeszcze bylo w miare tanie ale ta cena bedzie miala dwa/trzy zera na bank...
                  • avatar
                    maker
                    0
                    Cos intelowska strategia "tik-tak" zaczyna pokazywac ze czas ucieka a wyniki mierne ;] Dla laptopow takie rozwiazanie jeszcze ma sens ale po jaki kij wciskac to do desktopow.
                    • avatar
                      Czaszka
                      0
                      Tak się tylko zastanawiam gdzie podepniemy kabel od monitora? Bezpośrednio do procesora :D?

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login