Ponad pół godziny samochodem, 50 minut transportem miejskim albo półtorej godziny rowerem. Elon Musk chce, by ten sam odcinek dało się pokonać w mniej niż 10 minut i to za symbolicznego dolara.
Początkowo Elon Musk zapowiadał, że mają być bronią do walki z korkami, ale ostatecznie uznał, że jego tunele będą służyć przede wszystkim „pieszym”. Podczas ostatniej sesji pytań i odpowiedzi wizjoner z RPA zdradził kilka kolejnych szczegółów na temat „szybkiego środka transportu”, którego nitka wkrótce ma zostać uruchomiona w Los Angeles.
Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, ile taka przejażdżka ma kosztować. Okazuje się, że naprawdę niedużo. Bilet wstępu do „kapsuły” – która pomieści 16 pasażerów, rozpędzi się do ponad 200 km/h i pozwoli dotrzeć z DTLA do LAX (to jest około 20 kilometrów) w 8 minut – będzie kosztował tylko 1 dolara (to mniej niż za autobus).
Jak to możliwe? Jednym z powodów ma być próba utworzenia tak rozbudowanej siatki, by zainteresowanie było odpowiednio wysokie (będzie wiele naziemnych stacji przesiadkowych – każde wielkości pojedynczego miejsca parkingowego). Opieranie się na e-rozwiązaniach i działanie pod ziemią to kolejne czynniki.
Tunele Muska mają być zatem łatwym, szybkim i niedrogim środkiem transportu. Oczywiście na razie trudno wyrokować, czy to ma w ogóle szansę się udać. Na razie mamy bowiem jeden tunel testowy, a w planach jest sieć rozwinięta niczym ta autostradowa.
Better video coming soon, but it would look a bit like this: pic.twitter.com/C0iJPi8b4U
— Elon Musk (@elonmusk) 9 marca 2018
Oprócz dużej liczby stacji przesiadkowych i niezłego przyspieszenia przewagą projektu Muska w porównaniu do metra ma być możliwość wykorzystania tych samych tuneli do transportowania samochodów z kierowcami w środku, co ma pomóc im w omijaniu korków.
Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do niskich kosztów przejazdu. Kolejnym sposobem, w jaki Musk chce to osiągnąć jest nietypowe rozwiązanie polegające na sprzedaży pozostałości z wiercenia tuneli, a właściwie utworzonych z nich (również tanich) cegieł.
Jak zwykle pomysły Muska robią ogromne wrażenie, ale szybko pojawiają się też pytania o to, czy faktycznie są one realne. Cóż, czas pokaże.
Źródło: Mashable, Engadget. Ilustracje: The Boring Company
Komentarze
5